tóth gabi
Elérte az európai országokat, egyes vélekedések szerint Magyarországot is a koronavírus 6. hulláma
Rusvai Miklós virológus szerint egyelőre nincs ok aggodalomra a járvány 6. hulláma miatt, bár az elővigyázatosság nem árt.
Járványügyi korlátozásokra egyelőre nem látok okot
– szögezte le a szakember.
Több ismerősöm is elkapta a betegséget, de egyiküknek sincsenek súlyos tünetei. A mostani alvariáns vagy alvariánsok okozta fertőzés jellemzően nem okoz nagyobb bajt, csak a szokásos nyári megfázás tüneteihez hasonlóakat, amelyek elviselhetők: esetleg torokfájást, ízületi fájdalmakat, levertséget. Ráadásul külföldi megfigyelések szerint a jelenlegi vírusvariáns terjedését a maszk nem akadályozza lényegesen.
A virológus szerint a szennyvízből kimutatott koronavírus örökítőanyag mennyisége dönti el, mikor kell számítani a járvány gyorsabb terjedésére, egyelőre ezek az adatok sem adnak okot az aggodalomra.
Elmúlt az emberek veszélyérzete is, ami indokolná a maszkviselést
– teszi hozzá a virológus.
Miután az egészségügy terhelése sem nő a covid miatt, a hatóság sem tartja indokoltnak a korlátozást. Néhány szakértő arra figyelmeztet, hogy a jelenlegi alvariánsok esetében a fertőzés után még hat hónapig fennáll a trombózis és sztrók veszélye.
Ez lehetséges, de még nincs statisztikai adat arra vonatkozóan, hogy a két új alvariánsnak milyen hosszú távú következményei lehetnek, hiszen csak május óta terjed a 4-es és az 5-ös alváltozat. Azt kellene statisztikailag elemezni, hogy aki sztrókot vagy trombózist kapott, előtte mikor volt covidos és melyik variánssal fertőződött, ilyen adatok azonban nem állnak rendelkezésre. Miután a magyar lakosság nagy része már átesett valamelyik koronavírus fertőzésen, bárkire mondható, hogy volt covidos, de kétséges, hogy hány esetben bizonyítható, hogy az összefüggésben van egy későbbi sztrókkal vagy trombózissal
– vélekedik dr. Rusvai Miklós.