Létrehozva: 2022.06.03.

Nem csak szörpnek, szárítva is jó a bodza, így készíts saját teát

Még lehet szedni a bodzavirágot, érdemes gyűjteni belőle, hiszen szárítva is sokféleképpen felhasználhatod; ráadásul így egész évre tartalékolhatsz ebből a kincsből.

A bodza az egyik legismertebb gyógynövényünk, amit mindenki gyűjt ilyenkor, hiszen nyáron nincs is jobb, mint egy frissítő, finom bodzaszörp. De nem csak így teheted el télire, sőt: helyet és energiát spórolhatsz, ha nem kidunsztolva, üvegekbe zárva őrzöd meg a nyár ízeit, hanem szárított bodzavirágot spájzolsz be. A fekete bodza szárított virágából gyógyteát készíthetsz télen, mely a meghűléses betegségeknél izzasztó hatásával gyógyít, és csillapítja a köhögést is – és nem mellesleg fantasztikus íze is van. De nem csupán emiatt érdemes kiszárítanod a virágokat, hanem azért is, mert így egész évben készíthetsz belőle szörpöt is; éppen olyan íze lesz, mint a nyár eleji, friss virágokból készült változatnak; és így később az a lehetőséged is meglesz, hogy úgy ízesítsd, ahogy akarod. Mutatjuk, mit kell tenned, ha szeretnél szárított bodza virágot!

Cup,Of,Elderflower,Tea,With,Fresh,And,Dried,Flowers
Fotó: Shutterstock

Megfelelő helyen és időben gyűjtsd

Akárcsak a többi gyógynövénynél, a bodzánál is fontos, hogy ne út menti bokrokról szedd le a virágot, hiszen így rengeteg szennyezőanyagot is hazaviszel. Keress olyan helyeket, ahol nem járnak autók: erdőszélen, tisztásokon is találhatsz bodzát. A virágokat napos időben szedd, ekkor nyílnak ki a legjobban, és a meleg, száraz idő amiatt is fontos, mert a nedvesen szedett virágok szárítás közben bebarnulnak. Az a virág jó, amelyiknél a bogernyő szélén lévő virágok már kinyíltak, de a belsejében találhatók még bimbós állapotban vannak.


Soha ne szedd szatyorba

Általában igaz a gyógynövény gyűjtésre, hogy csak megfelelő eszközzel és tudással felvértezve szabad belevágni. A bodza virágait éles ollóval, metszőollóval vágd le a bokorról, úgy, hogy vastagabb szárrész is legyen rajta. Csak ép, egészséges virágokat szedj, ha levéltetveket találsz valamelyiken, azt nem szabad hazavinni. Szárításhoz szedett virágot soha ne tegyél műanyag zacskóba vagy zsákba: egy nagy kosárba vagy dobozba halmozd őket úgy, hogy lehetőleg ne sérüljenek meg. 

Elder,Flowers,And,Leaves,In,Basket,,Copy,Space
Fotó: Shutterstock

Pár óra alatt meg is szárad

Ha hazaérkeztél a virágokkal, azonnal készítsd elő őket a szárításra: szedd le az idegen növényi részeket, leveleket, nézd át őket, nincsenek-e rovarok rajtuk. Mosni nem szabad a bodzavirágot szárításhoz sem. Laza rétegben, kocsánnyal felfelé helyezd el a virágokat egy kiterített vászonra vagy papírral borított deszkára – itt 4-6 óra alatt meg is száradnak. Fontos, hogy a szárítóhelyet árnyékos, szellős helyen alakítsd ki; a közvetlen napfény nem tesz jót a virágoknak. Akkor száradt ki kellőképpen a bodzavirág, ha a szárak pattanva törnek.

 

Készítsd elő a tárolásra

Ha kész a szárítás, még le kell morzsolnod a virágokat a szárrészekről – utóbbiakat dobd ki, mert enyhén mérgező a hatásuk. A száraz virágokat zárható, papírral bélelt dobozban vagy ládában tárold, mert nagyon érzékenyek a páratartalomra, hamar megszívják magukat nedvességgel.

Dried,And,Crushed,Elder,And,Wooden,Spoon,,Elderberry,Plant,And
Fotó: Shutterstock

 

Bodzaszörp egész évben

Ha teát készítenél a száraz virágokból, akkor egyszerűen csak áztasd forró vízben 10-15 percig. De a szárított virágokat bodzaszörp készítéséhez is felhasználhatod: ekkor egy napot hagyd ázni őket hideg vízben, majd szűrd le, és ízesítsd. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek