Létrehozva: 2022.06.10.

Ez a jel mutatja, hogy azonnal orvoshoz kell menned, ha megcsípett a kullancs

Az enyhe teleknek köszönhetően egyre jobban elszaporodott ez az élősködő, ami több súlyos betegséget is terjeszthet. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod kullancscsípés után, menj orvoshoz!

Sokan halálra rémülnek, ha kullancsot találnak magukban, és nem alaptalanul, hiszen olyan súlyos betegségeket is terjeszthet ez az élősködő, mint az agyvelőgyulladás vagy a Lyme-kór. Egy egyszerű csípéssel még felesleges orvoshoz menni, hiszen magunk is el tudjuk távolítani szakszerűen a kullancsot a megfelelő eszköz és tudás birtokában; ám ha a csípés után ezeket a tüneteket tapasztalod, akkor érdemes késlekedés nélkül segítséget kérni.

Sucking,Tick,Macro,Photo,On,Human,Skin.,Ixodes,Ricinus.,Bloated
Fotó: Shutterstock

1. Ha belázasodsz

A kullancscsípés utáni néhány napban – egy héten belül jelentkező láz mindenképpen orvosi vizsgálatot igényel, hiszen ezt okozhatja elfertőződött csípés, de súlyosabb esetben a kullancs-encephalitis, a kullancs okozta agyvelőgyulladás is lehet a hátterében. Utóbbi esetben a láz eleinte enyhe, majd pár nap múlva magas lesz, és olyan tünetekkel társul, mint az erős fejfájás, szédülés, hányás, izomfájdalom.

 

2. Körkörös bőrpír esetén

A céltáblára emlékeztető kipirosodás a Lyme-kór jellegzetes bőrtünete, ami nem csupán a csípés helyén, hanem a testen bárhol megjelenhet. Sokszor a betegségnek semmi egyéb tünete nincsen hosszú időn át, csak a bőrelváltozás. Bár allergiás reakció is okozhatja ezt az elváltozást, minden esetben forduljunk vele orvoshoz. 

Lyme,Disease,,Borreliosis,Or,Borrelia,,Typical,Lyme,Rash,,Spot.,A
Fotó: Shutterstock

Mit tegyél kullancscsípés esetén?

  • Kirándulás, természetjárás után mindig nézd át magad, ahogyan akkor is, ha csupán egy városi parkban jártál, hiszen sokszor ott is előfordulhat kullancscsípés. Minél hamarabb távolítsd el a kullancsot, mert ezzel csökkentheted a fertőzésveszélyt.
  • Rengeteg házipraktika kering a köztudatban arról, hogyan kell kiszedni a kullancsot, de ezek veszélyesek, hiszen öklendezésre késztetik az élősködőt, így pedig megnő a fertőzés kockázata. Olajat, zsírt, krémeket stb. ne használj az eltávolításhoz, elég egy csipesz – a legjobb a patikában kapható, erre a célra kifejlesztett kullancscsipesz, de ha nincs ilyen otthon, egy szemöldökcsipesz is megteszi.
  • Fontos, hogy eltávolítás közben ne nyomd meg az állat testét, hiszen ezzel is kórokozókat juttathatsz a véredbe.
Fotó: Shutterstock
  • Fogd meg a csipesszel a bőrhöz közel a kullancsot, majd határozott, de lassú mozdulattal kezdd el húzni. Közben állj meg pár másodpercre; ez alatt a kullancs magától elereszti a bőrödet, így nem szakad be a feje. Ha ez mégis megtörténne, akkor pár nap múlva magától kiesik a bőrből a beszakadt rész, felesleges kipiszkálni.
  • A csípés helyét ne fertőtlenítsd, mert a fertőtlenítőszer helyi bőrirritációt okozhat, ami miatt Lyme-kór gyanúja merülhet fel. 
Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek