tóth gabi
A menstruációval járó kellemetlen görcsök, a változókor, illetve egyéb nőgyógyászati problémák néha megnehezítik mindennapjainkat. Ezek orvoslására azonban már létezik egy igazán hatásos módszert: az Aviva torna!
Az úgynevezett Aviva módszert Aviva Steiner magyar származású izraeli sportoktató, táncosnő fejlesztette ki. A hölgy tornatanárként is dolgozott, idősebb vendégei rendkívül élvezték a nekik tartott speciális edzéseket. Testükben a gyakorlatok hatására különös jelekre lettek figyelmesek. Egyes, változókorban lévő hölgyek azt tapasztalták, hogy újra jelentkezett menstruációjuk. Mások arra lettek figyelmesek, hogy menstruációjuk rendszeresebbé, kevésbé fájdalmassá vagy csupán rövidebbé vált. E visszajelzések inspirálták az edzőnőt arra, hogy jóga-, gimnasztika-, karate- és balett mozdulatokra építve kidolgozzon egy speciális mélyizom tornát. Rájött, hogy egyes gyakorlatok hatást gyakorolnak a női nemi szervekre, így azokkal befolyásolható a menstruációs ciklus és a hormontermelés is.
Az Aviva torna javítja az állóképességet, illetve energikussá teszi a testet. Nem szükséges hozzá sportolói tapasztalat, a gyakorlatsorok mindenki számára egyszerűen, könnyedén elvégezhetőek. A gyakorlatok hatására felpezsdül az alhasi keringés ezért ha a ciklus rendszertelen vagy túlságosan hosszú ideig tart, a torna segítségével mindez normalizálható. Számos hölgy a vérzés elmaradásával küzd életének abban a szakaszában, amikor még havi rendszerességgel menstruálnia kellene. Ennek oka hormonális zavar vagy akár túlsúly is lehet. Mivel a gyakorlatok havi 2-5 kilogramm súlycsökkenést eredményeznek, a túlsúly következtében kialakuló menstruációhiány esetében is hatásos. A menopauza időszakában, amikor a menstruáció elmarad vagy rendszertelenné válik a módszer esetenként újra menstruációt hoz, vagy enyhíti a klimax tüneteit, elkerülhető vele a hormonpótlás Az Aviva torna segít rugalmassá tenni, illetve megerősíteni a hüvelyt és a belső szerveket, amelyek a változókorban hajlamosak lesüllyedni és tágulni” - mondja Tóth Lívia. „Ez a tünet befolyásolhatja a nemi életet is, ezért igen fontos odafigyelni az izmok feszességére.
Meddőség esetén is rendkívül hatásos lehet e mozgásforma! Sokszor olyan hölgyek is képesek szülni a módszernek köszönhetően, akik akár negyven éves korukig nem tudnak teherbe esni. Ovulációhiány esetén a gyakorlatokat a menstruáció 3. napjától kell elkezdeni és a 14. napig rendszeresen végezni kell azokat, de a 14. nap után is érdemes folytatni a tornát a vérkeringés és a hormonszint fenntartása érekében.
Tipp: A sikeres fogamzás érdekében Tóth Lívia egyéb tanácsokat is ad. „ Ha gyermeket szeretnénk, kerüljük az ecetes savanyúságokat, valamint a savasító ételek fogyasztását (pl. a zsírban, olajban sült ételeket, a hormonnal kezelt húsokat)! Fogyasszunk lúgosító zöldséget (pl. uborkát, céklát, padlizsánt) és az elegendő fehérjebevitel érdekében olajos magvakat! Öltözzünk melegen, fekhelyünk is meleg legyen! A szűk farmer viselését egyik nem számára sem ajánlom!
A tornagyakorlatokat egy négy órás edzésen sajátíthatjuk el, majd a segédkönyv útmutatása alapján otthon is elvégezhetjük! Érdemes legalább heti két alkalommal 30 percet rászánni az úgynevezett „Egyszerű módszer” elvégzésére, mely 18 gyakorlatból áll. Amennyiben nincs elég időnk, a rövidített, 15 perces gyakorlatsort is kipróbálhatjuk.
Figyelem! A kívánt eredmény csak rendszeres gyakorlással érhető el! A torna mellett pedig érdemes szakorvos segítségét is kérni.
Egy otthoni gyakorlat!
Az úgynevezett „beszorító gyakorlat” bárhol és bármikor végezhető. A peteérés elősegítésére és a gyötrő hőhullámok elűzésére kitűnő!
Így végezzük:
Húzzuk be a hasunk alsó részét, úgy, hogy olyan érzésünk legyen, mintha az hozzá akarna tapadni a farok csigolyához. A gyakorlat végezhető ülve, állva és járás közben is. Ha ez utóbbit választjuk, figyeljünk arra, hogy ne a lépéseket számoljuk!
Tartsuk meg ezt a beszorítást normál légzés közben és számoljunk el tízig.
Engedjük el a szorítást, és maradjunk lazák miközben számoljunk négyig.