Létrehozva: 2022.05.01.

Ez történik a testeddel, ha túl sok kávét iszol

Sokak számára el se kezdődhet a nap egy jó erős fekete nélkül; ám mint mindent, ezt is túlzásba lehet vinni. Hamar jelentkeznek a kellemetlen tünetek, ha túlléped a mértéket.

Szerző E. V.

Felfrissít, segít a koncentrálásban, és rengetegféle ízváltozatban elkészíthető – a kávé a legtöbb háztartásban alapkellék. Azonnal energiát az az agynak, szó szerint felébreszt, és könnyebben tudunk a feladatainkra figyelni. Azonban sokszor a nagy rohanásban nem csupán a még egészséges, napi 2-3 csésze mennyiség csúszik le, hanem ennél jóval több. Stresszes élethelyzetekben ugyanis megesik, hogy a kialvatlanságot, a túl kevés vízfogyasztást vagy a nem megfelelő étrendet akarjuk helyettesíteni vele. A túl sok kávé azonban már egyáltalán nem tesz jót a szervezettel, sőt: egy idő után kellemetlen testi és lelki tüneteket okozhat. Ha így van, akkor érdemes visszavenni a kávéfogyasztásból, és jobban odafigyelni az étkezésre, az elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű alvásra, és a folyadékpótlásra. Hosszú távon ugyanis a túl sok kávé komoly problémákat is okozhat.

Fotó: Pixabay.com

 

 

1. Egy idő után egyre kimerültebb leszel

Fotó: Pexels.com

A túlságosan nagy mennyiségű koffein tartós idegességet okozhat, ilyenkor úgy érezheted, hogy kiugrasz a bőrödből, olyan ingerült vagy, és mindenre pöccensz. Ha hosszú ideig fennáll ez az állapot, már ettől is kimerült lehetsz, de a túl sok kávé máshogy is leszívja a tartalékaidat – ugyanis akadályozza a vas felszívódását a szervezetben, így vérszegénységet is okozhat. Ilyenkor a vörösvérsejtek nem képesek elegendő oxigént felvenni és szállítani, emiatt gyengének, aluszékonynak, fáradtnak érezheted magad. Az anémia egyik legbiztosabb jele a hüvelykujjad körmén mutatkozik meg: a köröm alján látható félhold ugyanis egyre kisebb, sőt, akár teljesen el is tűnhet.


 

2. Felborítja az emésztésed

Fotó: Pixabay.com

Ha túlságosan sok csésze kávét iszol, az hasmenést is okozhat; ugyanis a kávé savas, és emiatt irritálhatja a gyomorfalat, beleket. Görcsökkel, étvágytalansággal is párosulhat ez az állapot. Ha ezt tapasztalod, érdemes lejjebb vinni a napi kávéadagot.


 

3. Fejfájást okozhat

Fotó: Pexels.com

Általában a kávé elmulasztja a fejfájást, de ez abban az esetben nem igaz, ha túl sokat iszol belőle egy nap. Ilyenkor épp az ellenkezője történik: makacs, egész nap tartó fejfájásod lehet, amiért a kávé vízhajtó tulajdonsága a felelős. Ugyanis hiába iszol elegendő mennyiségű vizet, a java távozik a szervezetedből, a kiszáradás miatt pedig megfájdulhat a fejed. Olyannyira, hogy még akkor is migréned lehet tőle, ha egyébként nem vagy hajlamos rá.


 

4. Gyorsabban öregszik a bőröd

Fotó: Pexels.com

A kávéban lévő antioxidánsok alapvetően ápolják és védik a bőrt, de a túl nagy mennyiségű koffein csökkenti a bőrsejtek kollagéntartalmát. Emiatt kevésbé lesz rugalmas a bőröd, és hamarabb láthatóvá válnak a ráncok.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek