tóth gabi
Ez a kártevő néhány hét alatt kopaszra pusztítja a szeretett növényeidet, érdemes résen lenni!
A kertészek egyik legádázabb ellensége már ezen a növényen is megjelent: a kecskerágó pajzstetű látványos pusztítást végez, és rövid idő alatt tönkreteheti a növényt. Ezek a kártevők nem csupán a szobanövényeket, de a kerti növényeket is megtámadhatják: a pajzstetű fertőzés nem kíméli a rózsát, a tuját, a bukszusokat és a gyümölcsfákat sem. Az apró kártevők a növények nedvét szívogatják, és mézharmatot hagynak maguk után a növényen; e ragacsos anyag alapján könnyen beazonosítható a jelenlétük. Ilyenkor gyorsan kell cselekedni, mert rendkívül gyorsan elszaporodnak; és ez igaz a kecskerágó pajzstetű esetében is.
Rengetegféle pajzstetű létezik, a kecskerágót támadó fajta rendkívül apró: mindössze 3 milliméter, így leginkább a nyomaikat veheted észre a növényen. Nem csupán a ragacsos nedv árulkodik a jelenlétükről, hanem az elhalt tetvek is: ugyanis a tetemeik réteges formában megmaradnak a növényen, főképp a szárán. De a leveleken is látható a kártevők jelenléte: sárga foltok jelennek meg rajtuk, megkeményednek, kiszáradnak és lehullanak. Ha nem cselekszel időben, a gyorsan szaporodó pajzstetvek ellen már képtelenség védekezni, sokszor a beteg növény eltávolítása az egyetlen megoldás.
A kecskerágó pajzstetű ellen hatásosan májusban és augusztusban lehet védekezni, ugyanis ennek a kártevőnek két nemzedéke van, így ebben a két időpontban tudsz a lárvákra lecsapni. Mindenképpen felszívódó növényvédő szerre lesz szükséged, amit a lárvák rajzásakor kell kijuttatni a növényre. Fontos megismételni a védekezést. Olajos rovarirtó szerekkel, kontakt szerekkel is próbálkozhatsz, de az erősen fertőzött bokrok esetében ez nem jelent biztos védelmet.
Érdemes tehát májusban jobban figyelni a kecskerágó-bokrokra, hiszen ha észreveszed az első jeleket, máris cselekedned kell. Első körben, ha még kevesen vannak, eltávolíthatod őket kézzel, akár körömmel vagy egy puha kefével is; utóbbitól megsérülnek, így nem tudják újra megfertőzni a bokraidat. A legjobb a rovarölők használata, vagy pedig olajos permetszereké – utóbbitól megfulladnak a kártevők. Súlyos fertőzés esetén le kell metszeni a növény beteg részeit. Ha még csak tervezed, hogy kecskerágót telepítesz a kertedbe, érdemes ellenálló fajtákat választani, melyek kevésbé érzékenyek a pajzstetvek támadására. Fontos, hogy életerősek legyenek a növényeid: rendszeres locsolással, gondozással is védekezhetsz a pajzstetvek ellen, hiszen könnyebben támadnak a beteg, száraz, meggyengült növényekre.