Létrehozva: 2022.02.18.

Honnan tudod, hogy alkohol kikészítette a májad? Ezek az egyértelmű jelek

Nem csupán a függőség miatt veszélyes minden nap alkoholt fogyasztani: lassan, és eleinte alig észrevehetően pusztítja el a májat. Mutatjuk az első jeleket!

Kisebb-nagyobb rendszerességgel mindenki fogyaszt alkoholt, ám a napi szintű iszogatás hosszú távon tönkreteszi a szervezetet. A májkárosodás korai jelei felismerhetők, és ilyenkor még legtöbbször szerencsére visszafordítható a folyamat; ha valaki felhagy az ivással. Az alkohol okozta májkárosodás minden olyan betegséget magába foglal, melyeknek az oka a hosszú időn keresztül, nagy mennyiségben fogyasztott alkohol. Mutatjuk az intő jeleket, melyek arra utalnak, hogy a rendszeres ivás kezdi kikészíteni a májadat.

Fotó: Pixabay.com

Fáradékonyság és émelygés

A tünetek eleinte nem jellegzetesek, de, ha rendszeresen felöntesz a garatra, érdemes arra gyanakodnod, hogy a májad küld vészjelzést. Enyhe hasi fájdalom, hányinger, hányás vagy hasmenés, étvágytalanság, valamint általános gyengeségérzet és fáradékonyság is jelezheti, hogy kezd problémákat okozni az alkohol. A tünetek később azonban egyértelműbbé válnak: megjelenhet a láz, sötétebb vizelet, valamint a bőr és a szemfehérje besárgulása. Ha ezeket tapasztalod, azonnal fordulj orvoshoz!

Fokozatosan teszi tönkre a májat

Az alkohol lebontása során acetaldehid keletkezik a májban, mely egy mérgező vegyület: ha túlságosan felhalmozódik, először a máj elzsírosodik, majd gyulladás jöhet létre. Az állandó gyulladás miatt a májsejtek fokozatosan pusztulni kezdenek, és kialakulhat az alkoholos hepatitisz. Ekkor még sok esetben visszafordítható a folyamat az alkoholfogyasztás abbahagyásával, a máj még képes regenerálódni. Ám, ha folyamatosan kapja a terhelést, egy idő után nem keletkeznek új sejtek, helyüket hegszövet veszi át – ez okozza a későbbi májzsugorodást, mely súlyos esetben májelégtelenséghez, és halálhoz is vezethet.

Fotó: Pixabay.com

Mennyi alkohol számít károsnak?

A májkárosodás szempontjából fontos tényező a rendszeresség, az alkohol mennyisége és minősége, és a nemek között is van eltérés: az ajánlások szerint a nők három egység alkoholt, a férfiak pedig négyet ihatnak naponta különösebb egészségügyi kockázat nélkül. Egy pohár bor, egy üveg sör nagyjából két egységnek felel meg, röviditalokból egy feles számít egy egységnek. Ugyanakkor fontos, hogy nőknél a mennyiség ne haladja meg a heti 14, férfiaknál a heti 21 egységet – tehát hiába fogyaszt valaki keveset, a mindennapos alkoholizálás már komoly ártalmakat okozhat.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek