Létrehozva: 2019.12.12.

Ennyire károsak a fogamzásgátlók?

A fogamzásgátló tabletta strukturális változást okoz az agyban egy új tanulmány szerint. Agykutatással foglalkozó tudósok megállapították, hogy a nem kívánt terhességek megelőzésére szolgáló tabletta hatására jelentősen csökken a hipotalamusz mérete az agyban. Az új kutatást az Észak-amerikai Radiológiai Társaság éves konferenciáján mutatták be nemrégiben.

A fogamzásgátló tabletta strukturális változást okoz az agyban egy új tanulmány szerint. Agykutatással foglalkozó tudósok megállapították, hogy a nem kívánt terhességek megelőzésére szolgáló tabletta hatására jelentősen csökken a hipotalamusz mérete az agyban. Az új kutatást az Észak-amerikai Radiológiai Társaság éves konferenciáján mutatták be nemrégiben. Erről a Magyar Hírlap számolt be.

A hipotalamusz, amely a köztiagyban a talamusz alatt helyezkedik el, hormonokat termel és a test olyan fontos funkcióit szabályozza, mint a hőmérséklet, a hangulat, az étvágy, a szexualitás, az alvási ciklus és a szívverés. Korábban még sohasem kutatták a szexuális hormonok, köztük a szájon át szedhető fogamzásgátló szerek strukturális hatásait az agyban. Ennek oka részben az, hogy a hipotalamusz nagyságának mennyiségi elemzése MRI-vizsgálatokkal még nem állt rendelkezésre – ismertette a kutatást az eurekalert.org tudományos portál.

Eddig nem voltak megfelelő kutatások a szájon át bevett fogamzásgátlók hatásáról az élő emberi agynak ebben a kicsi, de nagyon fontos részében. Először dolgoztunk ki egy eljárást a hipotalamusz méretének megállapítására, és arra az eredményre jutottunk, hogy a jelenleg használatos fogamzásgátló tabletták kapcsolatba hozhatók a kisebb hipotalamusszal – mondta el a kutatásban részt vevő Michael L. Lipton professzor, a New York-i Montefiore Kórház MRI-szolgálatának orvosigazgatója.

A tablettában szedhető fogamzásgátlók a leggyakoribb születésszabályozó eszközök. Egy sor egészségi állapot kezelésére is használják őket, egyebek mellett szabálytalan menstruáció, akne, endometrózis és policisztás petefészek (PCOS) szindróma esetén. De egyes szakvélemények szerint ezeknél a betegségeknél csak elfedi a tüneteket a hormontartalmú tabletta, így még meg is nehezíti a pontos diagnózis megállapítását.

A PCOS nem csak egy kellemetlen betegség, hiszen főbb tünetei közt a menstruációs ciklus zavarai, fokozott szőrösödés, túlzott izzadékonyság, valamint az elhízás áll, azonban a legtöbb nőnek a legnagyobb problémát a velejáró meddőség okozza. A PCOS betegség lényege, hogy ciszták alakulnak ki a petefészekben, mert felborul a hormonegyensúly és nem termelődik elegendő ösztrogén és progeszteron, az LH szint viszont megemelkedik . Ennek hatására nincs peteérés, nem következik be tüszőrepedés és ezáltal sárgatest sem képződik, így a terhesség sem tud létrejönni – mondta dr. Koppány Viktória endokrinológus. Így már csak ezért is okafogyott a kezelése fogamzásgátlóval. Más estekben pedig például pont a tabletta zavarja össze a nők menstruációs ciklusát.

A most közzétett kutatáshoz Lipton és kollégái 50 egészséges nőt toboroztak, akik közül 21 fogamzásgátló tablettát szedett. Mind az 50 nő agyát MRI-vel vizsgálták, és megállapították hipotalamuszuk méretét.

Drámai különbséget találtunk az agyi struktúra méretében azoknál a nőknél, akik fogamzásgátló tablettát szedtek, azokhoz képest, akik nem. Ez a bevezető kutatás erős kapcsolatot mutat a fogamzásgátló tabletta hatása és annak az agyra gyakorolt potenciális strukturális hatása között, ezért további kutatásokra van szükség ebben a kérdésben – mondta Lipton.

A kutatók azt is megállapították, hogy a kisebb hipotalamusz kapcsolatba hozható a nagyobb ingerültséggel és a depressziós tünetekkel. Ezek azonban, mint hangsúlyozták, még előzetes, nem kellőképpen igazolt eredmények. A tanulmány szerzői azt is közölték, hogy a kutatás során nem találtak érdemleges kapcsolatot a hipotalamusz nagysága és a kognitív teljesítmény között.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek