kulcsár edina
Nemsokára itt a húsvét előtti böjt és a tavaszi tisztítókúrák szezonja. Vajon a mostani rendkívüli helyzet a böjtölési szokásainkat is megváltoztatja? Mire érdemes figyelni ilyenkor?
Ha azt szeretnéd, hogy az immunrendszered folyamatosan topformában legyen – márpedig erre a mostani járványveszélyben nagy szükség van -, akkor nem biztos, hogy érdemes belefognod a drasztikusabb méregtelenítő kúrákba. A koplalás, a szigorú böjt ugyanis rövid távon megterheli a szervezetet – nem véletlenül fáj a fejed a böjt első időszakában.
Jobb, ha idén inkább nagyon megengedő böjtöt választasz. Jó megoldás például, ha koplalás vagy léböjt helyett egyszerűen elhagyod pár napra a húst, a tejterméket, a cukrot az étrendedből, és természetesen cigarettát, kávét és alkoholt sem fogyasztasz. Nyugodtan egyél viszont minél több zöldséget, akár nyersen, akár párolva, akár meleg leves formájában, gyümölcsöt, és igyál mellé frissen facsart gyümölcsleveket, gyógyteákat, és minél több vizet. Így a böjt ideje alatt tényleg csak azt vonod meg a szervezetedtől, ami terhelné, és helyette olyan táplálékokkal látod el, amelyek vitamin- és ásványi anyag tartalmukkal segítik az immunrendszer működését.
Nagyon jó hatásúak a probiotikus élelmiszerek is. Ha a tejtermékről is lemondasz ebben a pár napban, így nem akarsz élőflórás joghurtot enni, akkor tegyél a salátádba savanyú káposztát, amely a bélflóra egyensúlyának helyreállítása mellett C-vitaminnal is bőven ellát.
A böjt napjain az edzéseid is legyenek lágyak, végezz nyújtó vagy jógagyakorlatokat, sétálj a természetben, jó levegőjű helyen. Ha lehet, a böjtös napokat időzítsd hétvégére, hogy legyen időd pihenni, stresszel se terheld a szervezetedet. Szaunázni – hacsak nincs otthon szauna – most nem tudsz menni, de egy kád jó meleg vízbe beülhetsz. A teljes relaxáció kedvéért keverj el 4-5 csepp levendulaolajat egy kanál mézben, és így add a fürdővizedhez.
A szakemberek egyébként már régóta állítják, hogy a drasztikus méregtelenítő kúrák, különösen a több napos változataik, nem feltétlenül egészségesek, így ezeket nem is szabadna orvosi felügyelet nélkül végezni. A máj, a vese, a tüdő és a bőr minden nap elvégzik méregtelenítő munkájukat, így érdemes inkább ezt támogatni, akár hosszú távon is, mint egy pár napos, vagy akár egyhetes szigorú böjttel felborítani az egyensúlyt. A krónikus betegeknek, a várandós kismamáknak és a szoptatók anyukáknak egyáltalán nem ajánlott a böjt.
A főleg növényi ételekből álló, lehetőleg minél adalékmentesebb táplálkozás azonban hosszabb távon is tartható, támogatja a szervezet egyensúlyát, segíti az immunrendszer működését. Vagyis ha a főleg zöldségekből és gyümölcsökből álló, megengedő böjt után nem térsz vissza az egészségtelen táplálkozáshoz, hanem hosszú távon is igyekszel vitamindús, természetes táplálékokat fogyasztani, és lemondani a cukorról, a cigarettáról és az alkoholról, böjt nélkül is energikusabbnak, egészségesebbnek fogod magad érezni.