kulcsár edina
Ha fogyni szeretnél, általában elveszel abból, amit eddig ettél, pedig a drasztikus megvonások nem segítenek! Lehet, hogy nem is elvenni kéne a tányérodról, hanem inkább hozzáadni? De vajon hogyan lehetséges ez?
Sokszor elfelejtjük, hogy a testünknek még nyugalmi állapotban is energiára van szüksége a működéshez. Ha kevesebb táplálékot viszel be a szervezetedbe, mint amennyire ehhez szükséged van, akkor nemcsak fogyni nem fogsz, de a közérzeted is szörnyű lesz. Vagyis néha épp arra van szükséged a fogyáshoz, hogy ne kevesebbet, hanem többet egyél. Megmutatjuk, mikor kezdj el ezen gondolkodni.
Ha minden nap megszenvedsz az edzéssel, vagy fáradtnak érzed magad az esti programokhoz, érdemes felfigyelned a tested jelzésére. A szervezeted ugyanis ilyenkor egy fokozattal visszább kapcsol. Persze számos más ok miatt is lehetsz fáradt, de ha változtattál az étrendeden, és azóta alig bírsz felkelni, akkor valószínűleg itt lehet a gond. Érdemes újratervezni az étrendet, és energiát adó ételekre váltani.
Különböztesd meg egymástól az érzelmi és a fizikai éhséget. Ha korog a gyomrod, vagy leesik a vércukorszinted, az annak a jele, hogy a szervezetednek mindenképpen ételre van szüksége. Ha nem adod meg neki, ami jár, akkor számíts rá, hogy éhező üzemmódba vált, és minden falatot kétszeres erővel fog hasznosítani. Ráadásul, ha túl sokszor maradsz éhen, egy idő után hozzászoksz, és nem tudod azonosítani az éhség jeleit. Inkább kezdj el enni akkor, amikor kicsit éhesnek érzed magad, és hagyd abba, amikor már nagyrészt jóllaktál.
Ha nem eszel eleget, akkor valószínűleg székrekedésed van, elvégre ha nem megy be túl sok, akkor nem is jön ki túl sok. Ráadásul egy drasztikus diétánál általában az emésztést segítő rostokat vonod meg magadtól először. Gondold át, hányszor jártál vécére a diétád előtt, és azóta, hogy elkezdted. Ha ritkábban mész, kezdj el rostdús zöldségeket, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű ételeket enni.
Ha nem veszel magadhoz elég táplálékot, akkor kevés lehet a szervezetedben a kalcium, a kálium, a nátrium és más elektrolitok, ilyenkor pedig a szervezet szomjúsággal jelzi, hogy kiszáradtál. Ráadásul sima vízzel nem tudsz hozzájutni a szükséges ásványi anyagokhoz, ehhez sportitalokra van szükséged. Vagyis ha folyton szomjas vagy, akkor lehet, hogy voltaképpen éhes vagy (de a vércukorszintedet is érdemes megméretni, mivel az állandó szomjúság a cukorbetegség jele is lehet).
Ha így van, akkor nincs meg a folyamatos energiaellátás egész napra. Persze nem kell mindenkinek ugyanannyiszor ennie, de a napi három étkezés tekinthető egyfajta minimumnak. A lényeg az, hogy ne hintázzon a vércukorszinted.
A rohamdiétáktól hirtelen leolvadnak a kilók, de aztán ugyanezzel a sebességgel vissza is szeded őket. Ha hetente egy kilónál többet adsz le, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy visszatérsz majd az eredeti súlyodra, mivel ilyenkor a hormonrendszered is kibillen az egyensúlyából, és az izomtömegedből is veszítesz, ettől pedig lassul az anyagcseréd. Heti egy kilónál több fogyást ne akarj elérni, ha meg is akarod majd tartani az álomsúlyt.
Azzal nincs baj, ha egyszer-egyszer elszalad veled a ló, de ha ez gyakran megtörténik, akkor gondold át, nem túl szigorú-e a diétád. Ilyenkor ugyanis a test néha kiköveteli, ami jár neki. A megoldás: egyél többet.
Légy türelmes. Számold bele a céljaidba, hogy a fogyókúra mindenképp az anyagcsere enyhe lassulásával jár. Ha fel szeretnéd gyorsítani, építs minél több izmot, vagyis sportolj rendszeresen. És felejtsd el a szigorú megvonásokat!
A megoldás egyszerű: kerüljön több a tányérodra. Persze nem mindegy, miből. Cukros, szénhidrátdús finomságok helyett egyél tápanyagokban gazdag ételeket: sovány húsokat, tojást, zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat, dióféléket, hüvelyeseket. Nézd meg, hogyan reagál a súlyod, és állítsd be az étrendedet úgy, hogy körülbelül heti fél-egy kiló menjen le rólad.