tóth gabi
Ha elhatároztad, hogy szeretnél megszabadulni a felesleges kilóidtól, a legjobb, ha hosszútávú tervekben gondolkodol. Egy igazi életmódváltás segíthet csak abban, hogy egészségesen és karcsúbban éld tovább az életed. Ehhez azonban néhány alapszabályt ismerned kell!
Bár a fogyni vágyók sokszor teljesen mellőzik a zsírokat, tudni kell, hogy azok számos anyagcsere-folyamathoz elengedhetetlenül fontosak. Ebből nyered az energiát, de a sejthártya felépítése, vagy a zsírban oldódó vitaminok felszívódása, de még bőröd szépsége is függ tőlük.
Zsiradékban való sütés helyett azonban válaszd inkább a párolást, roston sütést, főzést.
A diétád során válaszd a kevesebb állati zsiradékot tartalmazó, sovány fehérjeforrásokat. Részesítsd előnyben a pulyka-, borjú-, nyúl-, csirkehúst, a nagyon sovány marhahúst, halat.
Ami a sajtokat illeti, magas a fehérjetartalmuk, de csak a zsírszegény fajtákat (10% alatti zsírtartalommal) egyél.
De fontos a dió, mandula, mogyoró fogyasztása is, egy maréknyi ezekből bármikor az uzsonnád lehet.
Nem mindig ételadag megvonása vagy csökkentése a célravezető, olykor az enyhe növelése is – a hirtelen fellépő éhség elkerülésére. Hiszen amennyiben időről-időre kitör rajtad az éhség, az azt jelenti, hogy nem eszel eleget egy-egy étkezés alkalmával. Ebben az esetben ne riadj vissza attól, hogy a jól átgondolt menü elfogyasztásakor többet tegyél a tányérodra valamely ételféleségből.
A rostos táplálék fogyasztása elengedhetetlen a jóllakottság, telítettség érzésének eléréséhez. Azért is fontosak a rostok, mert elősegítik az elfogyasztott étel gyorsabb áthaladását a bélcsatornán, anélkül, hogy megterhelnék azt. Egyetlen nap se maradjon ki az étrendedből a zöldség és a gyümölcs.
De a hüvelyesekről se felejtkezz el: lencse, csicseriborsó, babfélék is kerüljenek a tányérodra.
Ha nem elégséges a napi folyadékbevitel (kb. 2 l), dehidratáltság lép fel, amikor is a szervezet nehezen szabadul meg a salakanyagoktól. A szénsavmentes ásványvíz álljon az első helyen a napi folyadékbevitel során. De ügyelj rá, hogy kerüld a tartósított gyümölcsleveket, szénsavas üdítőket vagy a cukrozott, tejes italokat, az alkoholos italféléket. A víz után következhet mindenféle tea, paradicsomlé, cukormentes limonádé, vagy akár a zöldséglé.
Ráadásul, ha eleget iszol, az csökkenti az étvágyat is.
Gyors gyaloglás, kocogás, biciklizés, evezés, úszás: minden ajánlott, ami megdolgoztatja a szívet. De ne válassz olyan mozgásformát, mely kifulladással jár, illetve cukorégető hatású, és étvágyat csinál. Azzal jársz jól, ha minél enyhébb és hosszabban tartó mozgást végzel, ugyanis ezzel égetsz több zsírt el. Ilyenkor a test hosszabban merít energia-tartalékaiból, hogy táplálja a megdolgoztatott izmokat.
Kevesen tudják, de a fogyás szempontjából is fontos a kellő mennyiségű, nyugodt, pihentető alvás. Mert minél rosszabbul és minél kevesebbet alszunk, annál több kalóriát fordítunk a fáradtság leküzdésére, valamint annál inkább megzavarjuk a ghrelin, kortizol és leptin nevű „éhséghormonok” termelődését.
Ez a három hormon szabályozza az éhségérzetet, és ha nem alszol eleget, fokozódik a termelődése, ami rossz hatással lesz az étkezésedre napközben.
Ha szeretnéd, hogy életmódváltásod sikeres legyen, próbálj meg egy ritmust követni. Rendszeresen, adott időben, nyugodt körülmények között egyél - bármennyire is sok az elfoglaltságod. Soha ne helyettesítsd az ebédet a „csak gyorsan bekapok valamit” evéssel. Napi ötször szánj időt az étkezésre, ha lehet ugyan abban az időben. Így elkerülheted a vércukor ingadozását.
Az életmódváltás elején sokat segít, ha egy naptárba vezeted, mikor és mennyi időt szánsz a napi testmozgásra, sportolásra, mikor mivel szegted meg a diétát, és legközelebb mivel tudnád azt helyettesíteni. Különben a terveidből nem lesz semmi.
Ha nem megy egyedül, szerezz hozzá ösztönző társat, vagy egy dietetikust és edzőt, aki segít a helyes életmód kialakításában.