kulcsár edina
Összegyûjtöttük, mi mindenre figyelj oda, ha szeretnéd végre rászánni magad a csoportos órákra vagy a kondigépekre! Vágj bele!
Szögezzük le: bárhol is sportolsz, a tested mindenképpen meghálálja azt. A mozgás jót tesz az egészségednek, az állóképességednek, az energiádnak, az alakodnak és nem utolsósorban a hangulatodnak is. A csoportos órák és a konditermek világra talán egyelőre idegenül hathat számodra, mégis jól teszed, ha kipróbálod!
Miért induljak neki, ha itthon is tornázhatok?
A nappalidban tornázni kényelmes és praktikus. Csoportos órákra járni viszont rendkívül inspiráló.
Változatos, hiszen nincs két egyforma óra, még ugyanazzal az edzővel sem
Közösségi élményt ad, ahol új embereket ismerhetsz meg, és érzed, hogy valahova tartozol
Lendületet ad, ahogyan látod a körülötted lévőket, és ez még nagyobb kitartásra ösztönöz
Rendszert visz az életedbe, így végső soron jót tesz az időbeosztásodnak is. Ha kialakul, melyik napon és milyen időpontokban szánsz időt az edzésre, könnyebb megtervezni a hetedet is
Mi alapján válasszak helyszínt?
Érdemes nem csak a lakásod környékét feltérképezni, hanem a rendszeres bejárt útvonalak mentét is. A legtöbb teremnek van részletes honlapja, ahol leírást találsz az árak mellett a szolgáltatásokról is, ráadásul fotók segítségével kicsit bepillantást is nyerhetsz. Sok helyen a próbanap ingyenes. Élj ezzel a lehetőséggel, nézz körül személyesen is, és próbáld ki a helyet. Így kockázatoktól mentesen megláthatod, mennyire szimpatikusak az oda járó emberek, milyen állapotban vannak a gépek vagy éppen mennyire tetszik az óra és az edző stílusa.
Mit tegyek, ha nem ismerem a gépeket?
Először is, tedd félre a gátlásaidat: mindenki elkezdte valahogy. A gépeken ábra szokta jelölni, hogy melyik izomcsoportot mozgatja meg az adott szerkezet, ahogyan azt is, hogy milyen mozdulatokkal kell használni. Először kisebb súlyokkal kísérletezz: inkább növeld fokozatosan, mint hogy kudarc érjen. A teremedzők tudnak tanácsokkal segíteni, ha szükséged van rá, ne szégyelld az útmutatásukat kérni, hiszen ez a dolguk! De hidd el, hogy a körülötted éppen edzést végző látogatók is nagyon szívesen megmutatják az adott gépet, ha tanácstalanná válsz.
Hogyan találjam meg a megfelelő csoportos órát?
A legjobb, amit tehetsz, ha minél több fajtáját kipróbálod a szolgáltatások közt szereplő óráknak. Lehet, hogy olyanba fogsz beleszeretni, amiről nem is hallottál korábban, vagy amiről nem is gondoltad. Az alakformáló órák vagy például a pilates sokat segít abban, hogy célba vegye az izmaidat; az aerobic vagy a zumba nagyon hatékony abban, hogy égesd a kalóriákat és jól átmozgasd a tested - de helyszíntől és teremtől függően a lehetőségek egész sora vár rád. Fontos persze az is, hogy ki tartja az órát. A cél az, hogy jól érezd magad és szívesen járj, ezért hallgass bátran a megérzéseidre!
Mik a leggyakoribb óratípusok? És melyik mire jó?
Alakformáló óra: célzottan dolgoztatja meg a test egyes területeit. Van, hogy minden testrészre sor kerül, de előfordul, hogy egyes testtájak kerülnek a középpontba az óra során. Segédeszközökként súlyzókat, gumikötelet, tárcsákat vagy éppen labdákat is használnak a résztvevők.
Bodyart: a jóga, a gyógytorna, a funkcionális edzések speciális elegye. Fejleszti a hajlékonyságot, az izmokat, az állóképességet. A dinamikus és a statikus elemeket is magába öleli, több nyújtógyakorlattal együtt.
Core training: a törzsizomzatot, a hátizmokat fejleszti leginkább. Javítja az egyensúlyt, sok nyújtást is tartalmaz, javítja a tartást.
Cross edzés: funkcionális edzés, ahol különböző intenzitással és ismétlésszámmal mindenki a saját tempójában hajtja végre a feladatokat, melyek erősítik és megdolgoztatják az izmokat.
Dance vagy dance aerobic: az óra során koreográfiát tanulnak meg a résztvevők, így olyan módon dolgozik a test, hogy szinte észre sem veszed, hiszen a lépésekkel vagy elfoglalva.
Deepwork: egyszerű, koreográfiától mentes, intenzív edzés, mely a teljes testet igénybe veszi.
Gerinctorna: leginkább a hát izmait és mélyizmait erősíti, többnyire labda segítségével zajlik az óra, hátfájósoknak és ülőmunkát végzőknek különösen nagy segítség.
Hot Iron: súlyzós óra zsírégetésre és alakformálásra. Az óra megterhelő, mert nagy súlyokkal zajlik, viszont gyönyörűen formálja az izmokat, zsírégető hatása pedig még másnap is kitart.
Jóga: több különböző fajtája is van, melyekben közös a meditáció és a koncentráció gyakorlása. Tisztítja az elmédet, harmóniát ad a testnek és a tudatnak is. Az összpontosítás és a jógalégzés kiváló stresszoldó.
Pilates: megtanít tudatosan és precízen használni izmaidat. Ruganyossá tesz, a mélyizmokat kiválóan fejleszti.
Spinning: speciális szobabicikliken zajlik az edzés, az edző diktálja a tempót és a nehézségi fokozatokat, rendkívül hatékony az állóképesség fejlesztéséhez.
Stretching: egy fárasztó edzés vagy egy nap végén rendkívül hatékony és jóleső óra. Lassú mozdulatokból, nyújtógyakorlatokból áll, melyek ellazítják a testet és növelik a hajlékonyságot.
TRX: egy speciális eszközzel végzik a gyakorlatokat, melyek erősítik az izmokat, fejlesztik az egyensúlyt, a koordinációt.
Zumba: minden testrészt átmozgató, táncos edzés, melyben több latin tánc elemei is szerepelnek, például a salsa, a rumba és a samba, de emellett tartalmaz hip-hop vagy éppen hastánc elemeket is.
Zsírégető: lépéseket, koreográfiát, az óra utolsó részében pedig erősítést is tartalmazó edzés, mely egész idő alatt abban a tartományban tartja pulzusodat, mely a legideálisabb a zsírégetéshez.