"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2015.08.10.

Felejtsd el végre a jojót! Mutatjuk, hogy kell diétázni!

Szeretjük a könnyû és gyors utakat választani, nincs ez másként a fogyókúrában sem. A túl kíméletes diéta végén aztán meglepõdve tapasztalod, hogy a leadott kilók szempillantás alatt kúsznak vissza. Mit lehet tenni, hogy az eredmény tartós maradjon?

Szerző Kiss Petra

A szervezet sztrájkba lép

Nagyon sok diétázónak okoz gondot a jojóeffektus, vagyis amikor a test védekezni kezd a hirtelen lecsökkent energiabevitel ellen. Ha ugyanis a szervezet nem kap megfelelő mennyiségű tápanyagot, az anyagcsere lelassul, és az életfunkció megfelelő működéséhez először az izmokból vonja ki a fehérjét, tehát utoljára hagyja a zsírtartalékokat.

Diétát követően a lelassult életfunkcióra átállt test vész-üzemmódba kapcsol,

és a normális szintre visszaemelt napi kosztból először a zsírraktárakat tölti fel. Ezzel mintha csak egy belső parancsnak engedelmeskedne, a legközelebbi koplalásra készül fel. Tehát a drasztikus fogyókúra sok esetben nem hogy súlyvesztést nem hoz, de még visszahízni is lehet tőle.

Hogy lehet elkerülni?

Az ideális fogyás viszonylag lassú, nem egy vagy két hét alatt zajlik és alapos életmódváltással jár, mely nem meríti ki a szervezetet.

 

Az oda-vissza súlyváltozás elkerülésének legegyszerűbb módja, hogy olyan fogyókúrás módszert válassz, ami nem okoz hirtelen energiahiányt a szervezetnek. Tehát a koplalás helyett érdemes inkább enyhén csökkenti a bevitt ételmennyiséget, és ügyelni arra, hogy amit megeszünk, az minőségi táplálék legyen. Az életkor előrehaladtával különösen fontos ezt betartani. Negyven év felett ugyanis a hormonális változások miatt értelmetlen ennél jobban megsarcolni a szervezetet.

A jojó káros hatásai a testünkre

  • A hirtelen hízás-fogyás nagyon megviseli a kötőszövetet és a bőrt.

  • Gyors fogyásnál általában izmot és folyadékot veszít a szervezet, zsírt pedig kevésbé. Formás, feszes idomok helyett csak petyhüdt bőr, és elfáradt izmok maradnak.

  • Az egyoldalú, vagy nagy kalóriamegvonással járó diéták kimerítik a szervezetet, vitamin- és ásványianyag-hiányt, de akár vesekövet és májkárosodást is okozhatnak.

  • Immunrendszer-gyengülést, depressziót okozhatnak.

  • Könnyebben kialakul a 2-es típusú cukorbetegség, és a magas koleszterinszint.

  • Nő az epehólyag-bántalmak kockázata.

    A legjobb tippek, hogy elkerüld a jojót

  • Napi ötször egyél keveset, így nem ingadozik a vércukorszinted, nem érzel farkaséhséget, és nem esel neki a hűtőnek.

  • Teljes mértékben iktasd ki az életedből a finomított cukrokat.

  • Minden étkezéshez egyél zöldséget is, mert az ezekben lévő rostok nem csak az éhségérzetet csökkentik, de az anyagcserét is fokozzák.

  • Diétád során figyelj arra, hogy minden nap legalább két liter cukormentes folyadékot igyál.

  • Ha nem akarsz visszahízni, legalább heti háromszor sportolnod kell. Így fokozhatod az anyagcserét, és ledolgozhatod a felesleges kalóriákat is.

  • A finomított szénhidrátok helyett egyél teljes kiőrlésű gabonákat, csökkentett szénhidráttartalmú ételeket.

  • Meg kell találnod a szervezetnek hasznos, főként hidegen sajtolt omega3- és 6-magolajokat. A mesterséges transzzsírokat pedig egy életre felejtsd el. 

  • Mindig figyelj oda arra, hogy szervezeted vitamin- és ásványianyag-raktárai rendben legyenek. Ezzel is elkerülhető a felesleges nassolás.

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek