Létrehozva: 2018.03.09.

Mikor tehetjük ki újra a kertbe a leandert?

Már elkezdheted a készülõdést. Vegyél új cserepet az átültetéshez, megfelelõ földet, trágyát. Tervezgethetsz, hová teszed elõször, hogyan szoktatod majd a naphoz, friss levegõhöz. Ha gondos vagy, egész nyáron örömmel tölti el a szívedet, ha a virágoktól roskadozó, gyönyörû, mediterrán növényre nézel.

Te is imádod a leandert? Felszabadult, gondtalan boldogságot, mediterrán érzést kelt a roskadásig tele, rózsaszín, bordó, fehér, netán sárga virágokkal megrakott, dús bokor. A tengerparti nyaralásainkat idézi, a sétákat az adriai kis falvakban, városokban.

Ha szerencsés helyen laksz (Pécs, Szeged), akkor fagymentes, szélárnyékos helyen egész évben kint tarthatod a szabadban is. Akár 2-3 méteres fának vagy bokornak is nevelheted.

Mikor teheted ki újra a kertbe?

Március végén, április elején, ha végre elmúltak a fagyos napok, és mínusz 5 fok alatt nem várható a hőmérséklet, ám nappal rendszeresen eléri a 15 Celsius fokot, egy enyhébb napon kiteheted újra a kertbe.

Ajánlatos ugyanakkor a fokozatosság. Szoktasd hozzá a friss levegőhöz, a napfényhez. Először félárnyékos helyre tedd. 1 hónap után mehet a végleges helyére. Ha hideg helyen volt, nem fog sietni az ébredéssel, de ha már elindultak az új hajtások, egy-egy késői fagy kárt okozhat benne. A hirtelen kapott erős nap is árthat neki. Reggeli vagy délutáni napot kapjon az első 3 héten. Ha ez nem lehetséges, délben árnyékold hálóval. Ha későn, április végén, májusban teszed ki, még hosszabban kell hozzászoktatni a napsütéshez. Ilyenkor ugyanis már nagyobb ereje van a napnak.

Nyáron már imádja a tűző napot, az árnyékot nem kedveli.

Hogy gondozd?

Öntözés

Rendszeres öntözést igényel, bár időnként a szárazságot is eltűri. A virágzás alatt óvd az esőtől, de később hagyd, hogy a bőséges esőzés lemossa róla a port. Te is spricceld le időnként, lehetőleg napközben, hogy az atkáktól megszabadítsd a növényt.

Amikor tavasszal kiteszed a kertbe, öntözd be, hogy minden része életre keljen. Később már kevesebb vizet igényel. Tavasszal lehetőleg reggelenként öntözd. A hideg éjszakákon jobb, ha nem áll rajta a víz.  Nyáron bőségesen öntözd. Nagyon meleg, száraz napokon akár kétszer is igényli.

Ápolás

A virágokat elnyílás után szárastól le kell vágni. Akkor azonnal újak fejlődnek, így gyorsabb virágzást érhetsz el. Ha rajta hagyod, a magérés gyengíti a növényt, és vonzza a tetveket is.

A másik módszer: nem vágod le mindjárt az elvirágzott bugát, ugyanis másodszor is ki fog virágozni. Ezeknek a virágoknak hosszabb a száruk, és leérés után maguktól lehullanak. Ezzel a módszerrel lassabban, de több virágot hoz a növény, és maga is lassabban fejlődik (nem fogja „kinőni a kertet”).  

Átültetés

A kicsiket évente, a nagyobbakat kétévente ültesd új, egy, maximum két mérettel nagyobb cserépbe. Az óriásokat elég 5-10 évenként átültetni. Az enyhén lúgos, tápanyagokban gazdag talajt kedveli. Laza, jó vízáteresztő képességű általános vagy B típusú földet vegyél neki. A legnagyobbaknál már csak felszíni talajcserét tudsz végezni. Ha olyan óriásira nőtt, hogy már nem bírsz a növénnyel, végezz rajta gyökérmetszést. Óvatosan fektesd el, húzd le róla a cserepet. Szárítsd 1-2 napig. Késsel vagy fűrésszel vágd le róla a vastag, föld nélküli gyökér részeket. Ezzel a módszerrel akár 5-10 cm-rel is megkisebbítheted a gyökérzetet. A megmaradt gyökereket lazítsd fel, hogy jobban meg tudjanak kapaszkodni az új földben. Ugyanakkora cserépbe ültesd vissza.

Tápanyag

Tavasszal, ha teheted, átültetés után friss marhatrágyával dúsítsd a földjét. 25 % komposztált marhatrágya földbe keverése az ideális. Ezután hetente egyszer tápoldatozd, egészen őszig. Akkor fokozatosan hagyd el a tápanyag utánpótlást.

Metszés

A harmadoló metszés ajánlott tavasszal, amikor átültetés után a friss hajtások elérik a 10 cm-es hosszúságot. Minden második oldalhajtás kétharmadát vágd le. A többinek az egyharmadát. Metszésnél fontos, hogy viselj kesztyűt, mivel a növény erősen mérgező. A nedve irritálhatja a bőrt.

Szaporítás

A virágzó ágvégről, a félfás ágakat érdemes hajtásnak levágni, mégpedig ferde irányban. A levágott hajtás alsó pár levelét szedd le, és a kis növényt állítsd egy pohár vízbe. A víz az ág alatt 1 cm-ig érjen, a növényke hónalja alatt. Tedd meleg helyre, takard le alufóliával, hogy sötétben legyen. 2-3 naponként cseréld a vizét 5-6 nap múlva megindul a gyökeresedés, ekkor már nem kell sötétben tartani. 4-8 hét alatt megerősödnek a gyökerek, ekkor ültesd földbe a hajtásokat. Fokozatosan szoktasd a naphoz az új növénykéket, úgy, mint teleltetés után tennéd.

Levéltetvek

A levéltetvek nagyon hamar megjelenhetnek. Különösen a tavaszi, friss hajtások vannak kitéve a fertőzésnek. Dugj a földjébe pár gerezd fokhagymát megelőzésként. Védekezésül pedig készíts csalánlevet, azzal permetezd le.

Ez is érdekelhet

origo.hu

Drámai fordulat: megkezdte az orosz hadsereg a teljes kivonulást

origo.hu

Spontán öngyulladás: minden magyarázat nélkül gyulladt fel több ember

borsonline.hu

Csobot Adél és Istenes Bence a poklok poklát járja meg - külföldön érte őket utol a szerencsétlenség

magyarnemzet.hu

Nyilatkozott az orosz mesterlövész, miután megadták magukat az ukránok + videó

ripost.hu

Nem hiszed el, miből él most Klapka György lánya

vg.hu

Szlovákia után újabb szövetségesre találhat a magyar kormány

origo.hu

Elképesztő dolgok történtek a római bordélyházakban

astronet.hu

Ennek a 4 csillagjegynek bőséget hoz a Bika hava

she.life.hu

A hajszolt életvitel nem lehet kifogás, vedd komolyan a vashiányt (hirdetés)

videa.hu

Káposztás kofta, sült szeretetgolyók fűszeres paradicsommártásban -receptvideó (hirdetés)

ripost.hu

A mai napig zavarba jön tőle: ezt a szerepét bánta meg a legjobban Sandra Bullock

ripost.hu

Senkinek sem kell Zámbó Jimmy egykori nyaralója, drasztikus lépésre szánta rá magát a család

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

OTTHONKA

Ez történik a kenyérrel, ha zellert teszel mellé

OTTHONKA

Így gondozd most az epret, hogy májusra gyönyörű termésed legyen

OTTHONKA

Ha így gondozod a muskátlit, soha többet nem sárgulnak majd a levelei

OTTHONKA

Sokkal finomabb lesz az újhagyma, ha ezt a trükköt beveted ültetéskor

OTTHONKA

Elsóztad a levest? Ezt az egy trükköt jegyezd meg, mert megmentheted az ételt vele

OTTHONKA

Újlipótvárosi kislakás, összeköltözőknek!

OTTHONKA

Öt egyszerű trükk, így spórolhatsz a kertben

OTTHONKA

Ne dőlj be a napsütésnek, bánj óvatosan a kertben a növényeiddel!