kulcsár edina
Az akvarell-illúzió lényege: az agy egyszerûen nem veszi figyelembe a környezetet és önkényesen alternatív valóságokat hoz létre. Vajon téged is megtéveszt ez a hatás?
A látásban szerepet játszó szerveinkkel vesszük és dolgozzuk fel a legtöbb ingerületet minden egyes nap. Egy ilyen rendkívül precíz és összetett rendszer pedig törvényszerűen hibákat követ el, és nem mindig működik rendeltetésszerűen.
Ennek egyik tipikus esete, az akvarell-illúzió!
Ha a következő képen az alakzat kitöltésének színét sárgának látod az agyad bolondját járatja veled, hiszen a sárga valójában hófehér.
A látásért felelős agyterület lustasága az, ami a fehéret sárgává teszi!
A tarkólebenyben dolgozó neuronok döntő többsége azért felel, hogy a külvilágból érkező ingerületek alapján felismerje a tárgyak formáját, íveit, határait. Mellettük arányaiban elhanyagolható számú agysejtünk foglalkozik azzal, hogy a színeket érzékelje.
Ezért fordulhat elő, hogy a színskálán egymáshoz nagyon közel álló színeket olykor összekeverjük. A fenti kép pedig rá is játszik erre hibánkra! A hullámos markáns kék határvonal és a közepén található két "lyuk" még hangsúlyosabbá teszi az akvarell-illúziót.