tóth gabi
Vannak, akik a tengerparton, pálmafák alatt sütkérezve, mások a hegyekben szeretnek pihenni - és itt van Skoda Nikolett és férje, Gábor, akik Csernobilban érzik jól magukat. Védõruhában a legveszélyesebb helyekre is bemennek, ahol az atomerõmû katasztrófája óta alig néhány ember járt.
Skoda Nikolett és férje, Gábor évente egyszer elutazik Csernobilba. Mivel rengeteg szabályt kell betartani és a sugárfertőzés veszélye a mai napig fennáll, csak 18 éves felüli, útlevéllel rendelkező turisták jelentkezhetnek a kalandra, saját felelősségükre.
"Összeismerkedtünk egy fiatalemberrel, aki oda szervez utakat, és mivel Gábor is, én is mindig szerettünk volna kijutni körülnézni, rászántuk magunkat az indulásra. Beszereztük a megfelelő terepruhát, és Kijevbe repültünk. A reptéren várt ránk a túravezetőnk, majd elvitt bennünket a helyszínre" – emlékszik első útjukra Nikolett.
Csernobilban működik egy hotel, ott szálltak meg, két étkezést biztosítottak nekik. Ebédjüket az erőmű kantinjában fogyaszthatták el. Végigjárták Csernobil emlékhelyeit, köztük a sétányt, ahol több száz kereszt jelzi a kiürített településeket, a katasztrófa elhárítása után alkalmazott gépek kiállítását és egy, a mentésben elhunytaknak állított emlékművet.
"Olyan izgatottak voltunk!" – meséli Nikolett. - "A zónához vezető út két biztonsági részre van osztva, egy 30 és egy 10 kilométeres szakaszra.
A biztonsági zónák határán fegyveres katonák vártak minket, hogy átvizsgáljanak. Kifelé ellenőrizték az autónkat, és sugárzást is mértek. A zóna reggel 8-tól este 8-ig van nyitva.
Azokat, akik illegálisan lépnek be, kitiltással és pénzbüntetéssel sújtják.
Nikolett és Gáborral maga is vitt a túrára sugárzásmérőt, ami folyamatosan rögzítette a kapott sugárdózis nagyságát. Állítják: a mért érték nem volt több, mint amennyit egy mellkasröntgen alkalmával kap az ember.
"Egy percig sem féltünk attól, hogy a sugárzás hatással lesz ránk" – veszi át a szót a férj. "Mindig ősszel megyünk, mert akkor nincsenek zöldlombos fák, bogarak és meleg. Télen veszélyesebb, mert a hótól nem láthatók a lyukak, amiket nem árt elkerülni. A túra alatt mindenkinek komolyan be kell tartania a rendet, hiszen egy rossz lépésből is baj lehet. Nem szabad mindent összefogdosni és óvatosan kell lépkedni, mert a felvert por bekerülhet a tüdőbe.
Megnézték többek közt a kopacsi óvodát, a hűtőtornyokat, a Duga radart és a Vörös erdőt. Mint mesélik, az erőmű mellett található hűtőmedencében harcsák élnek. Azt beszélik, ezek a harcsák mutánsok. Ki tudja?
"Leírhatatlan élmény, hogy olyan helyen állhattunk, amit addig csak a tévében láthattunk – véli Nikolett. - A 16 emeletes ház tetejéről nézni a naplementét, miközben hátborzongató csend van körülöttünk… A rohanó hétköznapok után ez mindent átértékel. Mi idén is Csernobilban nyaralunk!"