Létrehozva: 2024.12.28. 05:45

Szilveszteri tűzijáték: mi az, ami illegális és mivel lehet legálisan durrogtatni?

A tragédiák és a pénzbüntetések elkerülése érdekében jó néhány dologra kell ilyenkor figyelni. Mutatjuk a szilveszteri házi tűzijátékozás legfontosabb szabályait!

Régen állati hólyagok kidurrantgatásával űzték el a gonoszt és a balszerencsét szilveszterkor, ma már inkább a csillagszóró, a fényjátékok, a rakéták és a tűzijáték a divatos. Mutatjuk, ki és milyen pirotechnikai eszközt használhat szilveszterkor legálisan!

tűzijáték szilveszter petárda
Mutatjuk a szilveszteri házi tűzijátékozás szabályait! / Fotó: Szalay Károly / Kisalföld

Mi az, ami illegális szilveszterkor?

A pirotechnikai eszközöket több kategóriába sorolják attól függően, hogy mennyire veszélyesek, kell-e a használatukhoz engedély vagy speciális végzettség. Ezek az osztályzatok a csomagoláson vannak feltüntetve, a skála 1-4-ig terjed. Ha idén mindenképp tűzijátékozni szeretnénk, akkor érdemes figyelni, milyen terméket veszünk, ugyanis a hatóságok meg is büntetik azt, akit szabálytalan eszközzel kapnak el. A legfontosabb szabály: Magyarországon tilos petárdázni, sőt még a birtoklása is szabálysértésnek minősül. A másik, amit ne vegyünk és használjunk, az a 4. osztályba sorolt pirotechnikai eszköz. Ezek azok a nagy tűzijátékok, amiket kizárólag pirotechnikus szakember használhat. További fontos szabály, hogy 14 év alatt sehol és semmilyen tűzijáték használata sem megengedett felnőtt felügyelete nélkül!

Milyen tűzijátékok vásárlása, használata legális ilyenkor?

Ha a pirotechnikai eszköz csomagolásán 1, 2 vagy 3-as osztály szerepel, bizonyos feltételek mellett használhatók szilveszterkor. Ezek a számok a következőt jelentik:

  1. osztály: nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel jár a használata,
  2. osztály: alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel jár, és a szabadban való használatra szánták őket,
  3. osztály: közepes kockázattal jár, a szabadban lévő nagy nyílt területen való használatra szánták, de zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.

Az sem mindegy, miből mennyit veszünk!

14 év felett az 1. osztályba sorolt termékek engedély nélkül megvásárolhatók, de tárolni csak háztartásonként 1 kg nettó hatóanyag-tartalmú pirotechnikai eszközt szabad. 16 év felett engedély nélkül lehet megvásárolni és használni a 2. osztályba tartozó terméket is. A tárolásra itt is az 1 kg nettó hatóanyag-tartalom a mennyiségi határ. A 3. osztályba tartozó tűzijátékokat pedig csak nagykorú személyek vehetik meg és tárolhatják. A vásárlás kizárólag december 28. és 31. között engedélyezett! 31-én este 6 óra és január elseje reggel 6 óra között lehet eldurrogtatni őket.

Augusztus 20. mellett december 31-én világítják meg a rakéták fényei az eget / Fotó: Illyés Tibor

A tárolásra is érdemes figyelni

  • Egy helyen és időben maximum 3 kilogramm pirotechnikai eszköz tartható.
  • Nem tárolható a pirotechnikai termék más, tűzveszélyes anyaggal egy helyiségben.
  • Tilos a termékeket tetőtérben, alagsorban vagy pincében tartani.
  • Csapadéktól, napfénytől, sugárzó hőtől, tűztől és mindennemű károsító tevékenységtől védve kell tárolni ezeket, a sérült burkolatú, átnedvesedett, szagot kibocsájtó, vagy melegedő pirotechnikai eszközöket azonnal el kell különíteni az ép termékektől, amiket a későbbiekben is tilos felhasználni.
  • A hibás termékeket az árusító helyre kell visszavinni!
  • A termék nem bontható szét, eredeti formája nem bontható meg.
  • A megvásárolt tűzijátékot ne hagyjuk az autóban!

Mire érdemes figyelni a vásárláskor?

  • Tűzijátékot kizárólag engedéllyel rendelkező árustól vásároljunk.
  • Úgy tároljuk a pirotechnikai eszközöket, hogy a gyerekek ne férhessenek hozzá.
  • Kézben tartva ne működtessünk semmilyen tűzijátékot és ne hajoljunk fölé!
  • Az esetlegesen keletkező tűz oltásához legyen a közelben tűzoltó készülék, de minimum egy vödör víz.
  • Ne irányítsuk emberre, állatra, növényre, épületre az eszközöket!
  • Minden legális árusítóhelyen vásárolt tűzijáték mellé jár egy biztonsági útmutató, ami tartalmazza, hogy hova helyezzük, hol gyújtsuk meg az adott tűzijátékot, illetve azt, hogy mekkora védőtávolságot kell tartani. Olvassuk el és tartsuk be az utasításokat!

Budapest ezen részén tilos lesz idén a tűzijátékozás

Az V. kerületi önkormányzat döntése értelmében a kerület bizonyos területein tilos lesz szilveszterkor pirotechnikai eszközt használni. A tilalmi zónába tartozik például a Vörösmarty tér, a József nádor tér, a Váci utca, az Erzsébet tér és a Bazilika előtti Szent István tér is - jelentette be Szentgyörgyvölgyi Péter, a kerület polgármestere.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek