tóth gabi
Hiába közeleg az év vége és az ünnepi időszak, a kiberbűnözők ilyenkor sem pihennek. Sőt, ez az az időszak, amikor az online vásárlások még inkább teret engednek az átveréseknek, ráadásul az internetes csalók módszerei egyre kifinomultabbak. Mutatjuk a legújabb trükköket és azt is, hogy mire figyelj, ha nem akarod, hogy szomorú legyen az év vége!
Ha a világ egyik legnagyobb technológiai óriásvállalata, a többi között a Facebookot is üzemeltető Meta egy online átverés veszélye miatt 2 milliónál is több gyanús fiókot zár le, az egyértelműen jelzi, hogy az internetes csalók legújabb módszerei mennyire kifinomultak.
Pedig éppen ez történt, méghozzá az úgynevezett „disznóvágás” módszer miatt. No nem a Szilveszter közeledtével oly’ népszerű, klasszikus értelemben vett tevékenységet kell érteni ez alatt. Az elnevezés onnan ered, hogy a kiberbűnözők hosszú távú taktikát alkalmazva előbb „felhizlalják” a kiszemelt áldozatot, ami alatt gondos bizalomépítést kell érteni, aztán ha ez megvan „levágják”, azaz kifosztják a kiszemeltet.
A csalók hamis személyazonosság mögé bújva romantikus vagy üzleti kapcsolatépítést színlelve férkőznek a gyanútlan áldozat közelébe. Mindezt alapos türelemmel teszik, általában egy teljesen semleges, de valamilyen formában érdeklődést keltő üzenettel. Ha megtörtént a kapcsolatfelvétel, akkor következik a célzott kommunikáció, ami által elkezdik elmélyíteni a kapcsolatot és elaltatni a gyanút. Erre hosszú hónapokat sem sajnálnak, tudván, hogy busásan megtérül a módszerbe fektetett idejük.
Amikor aztán elérkezik a megfelelő pillanat előállnak egy nagyszerű befektetési lehetőséggel: általában gyorsan megtérülő kriptovaluta üzlettel. Mivel a gondosan behálózott áldozatban ekkor már fel sem merül, hogy át akarják verni, pénzt utal egy hamis számlára, amivel aztán a csaló felszívódik. Mire a „befektető” rájön, hogy átverték, már késő!
Éppen ezért, ha az ünnepek környékén a társkereső platformokon, vagy a közösségi médiában hirtelen új „barátra” bukkansz, légy óvatos! Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, az sajnos általában nem az!
A másik nemrég felfutó online csalási módszer a Google Chrome böngésző felhasználóit célozza, így aztán bárki érintett lehet.
Ennek a trükkje az, hogy az internetes csalók az úgynevezett kioszk módszert használva zárolják a népszerű böngészőt, blokkolva az Esc és az F11 billentyűket, ezzel megakadályozva, hogy a gyanútlan felhasználó kiléphessen a Chrome teljes képernyős módjából. Persze azonnal felajánlanak egy megoldást az általuk generált problémára: felugrik egy oldal, ahol a fiók jelszavát kérik, majd egy új jelszó megadását, amit aztán ellophatnak a hackerek.
Ha kilépnél a Chrome teljes képernyős módjából, de nem működik sem az Esc billentyű, sem pedig az F11, az mindenképp legyen intő jel! Léteznek azonban alternatívák a kilépésre. Próbáld ki
billentyűkombinációk valamelyikét, de semmiképp ne állíts be új jelszót, ha nem akarod, hogy minden Google-fiókban tárolt személyes információd és számlaadatod elszálljon, akár az óév. Ha a fentiek sem segítenek, ott van még a gép újraindításának lehetősége, ami adatvesztéssel járhat, de legalább a pénzed megmarad az új esztendőre is!