tóth gabi
A Biztonságos Internet Napján világszerte arra hívják fel a figyelmet, hogy sok veszély leselkedik ránk a világhálón. Ez a nap február 7-én lesz, ebből az alkalomból a hatóságok összegyűjtötték azokat a tippeket, amelyek segítenek megőrizni adataink védelmét.
Az idén február 7-re eső a Safer Internet Day-en arra próbálják felhívni a figyelmet a hatóságok szerte a világon, hogy tudatosabban és biztonságosabban használjuk az online technológiákat. Íme néhány tipp ehhez a rendőrségtől és kiberbiztonsági szakemberektől.
Az adathalász csalás az online átverés egy olyan fajtája, amikor a csalók valamilyen adatunk megadására próbálnak rávenni minket, hogy később abból hasznot húzzanak - ilyenek például a bankkártyánk adatai. Az ilyen típusú átverések elkerülése érdekében azt tanácsolja a rendőrség, hogy ha kapunk egy üzenetet, aminek gyanús a feladója, mert például egy betű eltérés van a nevében, gyakoriak az elütési, nyelvtani hibák az üzenetében, valótlan előzményekre hivatkozik, illetve még nem kaptunk hasonló megkeresést a feladótól, kezdjünk el gyanakodni. Az is legyen gyanús, ha az üzenet szövege rendkívül sürgető, bizalmas információt kér, például felhasználónevet, jelszót agy ügyféladatokat, esetleg az üzenet tartalma túl szépnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen.
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI) szerint nemcsak az egészséges gyanakvás mentheti meg adatainkat, hanem a megfelelő jelszóválasztás is. A hatóság tanácsa, hogy kombináljuk túl a jelszavakat. Érdemes kis- és nagybetűket, számokat, szóközöket és speciális karaktereket is használni! Ezen kívül jelszó/jelmondat választásakor érdemes bizonyos betűket számokra cserélnünk. Továbbá azt is tanácsolják, hogy legyünk változatosak, vagyis ne használjuk ugyanazt a jelszót több regisztrációhoz, mert ha egy fiókunkat feltörik, mehet vele a többi is.
A tavalyi év során számos adatszivárgással járó incidens került nyilvánosságra, és bár ezek ellen sokat nem tehetünk felhasználóként, maximum annyit, hogy csökkenthetjük a szivárgásban érintett adatok mennyiségét. Javasolt a nem kritikus és nem hivatalos ügyintézésre használt regisztrációk (pl.: webáruházak) során minimalizálni a megadott adatokat, álneveket és eldobható e-mail címeket használni-tanácsolja egy kiberbiztonsági cég.
Ne felejtsünk el vírusvédelmi megoldásokat alkalmazni az eszközeinken, valamint elvégezni a szükséges biztonsági frissítéseket, hogy a készülékeink naprakészek legyenek. Ezen felül alkalmazzunk minél hosszabb, erős, egyedi jelszavakat és ahol csak módunkban áll és éljünk a kétfaktoros azonosítás (2FA) lehetőségével! Ne kattintsunk az ismeretlen forrású vagy gyanúsnak tűnő linkekre, inkább saját kezűleg keressünk rá az adott weboldalakra, beírva a nevét a böngészőbe.
A szakemberek szerint léteznek olyan támadási technikák, amikkel a bűnözők megszerezhetik a böngészőben mentett jelszavainkat, ezért inkább jelszószéfet használjunk.