kulcsár edina
A pszichiáter új könyvének már a címe is beszédes: A magyar. Csernus Imre választ adott az egyik legfontosabb kérdésre: Tényleg ennyire búvalbélelt nemzet vagyunk mi, vagy ez csak súlyos általánosítás?
Ha jól számoltunk, Csernus Imre 15. könyve jelent meg a napokban a piacon A magyar címmel. Hogy miért pont a nemzetünket volt kedve elemezni, arról a Palikék Világa By Manna című műsorban válaszolt a híres pszichiáter.
Csernus Imre vajdasági magyarként identifikálja magát, ezért úgy gondolja, hogy félig kívülről képes elemezni a magyar nemzetet. Szerinte ilyenek vagyunk:
Váratlan szituációkban ijedősek. Akik szeretik a tutiságot, akik a világot nagyon sokszor racionális szempontból közelítik meg. Akik nagyon sokszor kifelé mást mutatnak, mint ami bent van. Akik nagyon nehezen fejezik ki az érzéseiket. Nagyon nehezen látják be a hiányosságaikat. Ebből rettenetesen sok konfliktus van
— mondta a pszichiáter a műsorban, majd így folytatta: „Ezek nem negatív jelzők, ezek hiányosságok.
Azt már jó ideje észrevettem, hogyha valaki azt mondja, hogy mondjál magadról valami negatívat, akkor a legtöbb embernek a gyomra összeszorul.
Mert megijed a negatív szótól. És rájöttem arra, hogy mi van, ha én ezt hiányosságnak definiálom? Mert a hiányosság azt jelenti, hogyha én tudatos vagyok, odafigyelek, változtatok, akkor a hiányosság megszűnik hiányosságnak lenni.”
Csernus doki természetesen a pozitív tulajdonságainkat is felsorolta:
Kitartóak vagyunk, okosak vagyunk — a Nobel-díjak mutatják —, pedig relatív kis ország vagyunk. Keresik a magyar szakembereket: találékonyak vagyunk, a jég hátán is megélünk... A kedvünk az rossz, szomorú, és ez volt a másik, amit észrevettem: gyönyörű országban élünk, ahol nagyon sok a víz , az erdő, szépek a tájak, gazdag nyersanyagokkal bírunk, de az emberek nem értik, hogy mi, miért vagyunk ilyen búvalbéleltek?
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg: