tóth gabi
Nagyon kevesen hittek a Saul fia sikerében, de a film producere elhivatottan támogatta Nemes Jeles Lászlót. Hogy miért? Azt mesélje el õ maga!
A hatalmas nemzetközi siker után, csütörtöktől 46 mozi vetíti itthon a cannes-i nagydíjas Saul fiát, és egyelőre szinte mindenhol teltházzal megy. Mindez azonban csak egy szép álom lenne, ha Sipos Gábor producer és csapata nem szeret bele első látásra a fiatal rendező, Nemes Jeles László forgatókönyvébe.
„Nemes Jeles László keresett meg minket a kész forgatókönyvvel, vagyis annak egy elég jól körbejárt változatával. Amint elolvastuk, azonnal éreztük, hogy valami nagyon eredeti dolog van a kezünkben. Azt is mondhatnám, hogy hosszú ideje erre vártunk. Mindig is közel voltunk a tűzhöz és számtalan produkcióban jelentünk meg közreműködőként az elmúlt években, de teljesen saját gyártásban tető alá hozott filmünk a Saul fia előtt csak egy volt.
Egyszerűen azért, mert elhatároztuk, hogy csak akkor vágunk bele önállóan valamibe, ha teljes hittel tudunk foglalkozni vele. És ez lett László könyve
- emlékszik vissza a kezdetekre a producer, aki eleinte meglehetősen egyedül érezte magát, mert néhány társán kívül alig akadt ember, akire ráragadt volna lelkesedése.
„Hatalmas lendülettel és lelkesedéssel ugrottunk bele a munkába és persze itt-ott mesélgettük is, hogy mekkora fába vágtuk a fejszénket. Az az igazság, hogy nem sok biztatást kaptunk. Azt kérdezgették sokan, hogy a rengeteg utcán heverő aktuális téma helyett mi miért megint a holokausztot húzzuk elő a kalapból? Mi persze magyaráztuk, hogy ez nem olyan lesz, mint a többi, de nem igazán hallották meg. Ugyanakkor mi már akkor is úgy gondoltuk, hogy a holokauszt témája nagyon is aktuális, hiszen a világ sok pontján most is ott lóg a levegőben. A Saul fiának éppen ez az üzenete” - mondja ki súlyos és elgondolkodtató mondatait Sipos Gábor, aki bevallja, munka közben még nem látta pontosan, hová is fejlődhet Nemes Jeles filmje.
„Gyors ütemben készítettük a filmet, és ahogy haladtunk előre, egyre jobban és jobban kezdjük érezni, hogy a Saul fia valami több, valami erősebb annál is, mint ami a legmerészebb álmainkban szerepelt róla. Lászlóval abban maradtunk, hogy csak akkor mutatja meg nekünk a képsorokat, ha már szinte teljesen készen van.
Egy nap aztán lejátszottuk és én azonnal hívtam és szinte remegve mondtam neki: Apám! Ez kész! Megéreztem a sikert és a sok nézőt.
Tudtam, hogy egy nagyon jó filmet csináltunk, de a sikerhez kellett a szerencse is. Az elmúlt háromnegyed évben valahogy elindult a maga útján, mi pedig kísérgetjük, és egyre büszkébbek vagyunk rá" - meséli a producer és valóban úgy ejti ki ezeket a szavakat, ahogyan egy apa teszi, ha a gyermeke valami nagyot alakít.
A cannes-i siker ellenére Sipos Gábor nem kényelmesedett el, és sem ő, sem Nemes Jeles László, nem várják hátradőlve, hogy a Saul fia bemasírozzon az Oscar-díjért is.
„Rengeteg példát láttunk már arra, hogy egy átütő siker után hatalmas bukás következett az alkotók életében. Dolgozunk tovább és szeretnénk a következő filmünkbe is beletenni ugyanazt a hitet és szakmaiságot, amit ebbe beletettünk mindannyian. Az elején abban maradtunk Lászlóval, hogy megnézzük, mi lesz a Saul fiával és attól tesszük függővé, hogy kell-e beszélnünk további közös munkáról.
Majd egy délelőttön leültünk egymással szemben és minden sallang nélkül kimondtuk: Itt az idő! Gyerünk tovább!
Nemes Jeles László már meg is mutatta a következő forgatókönyvet mely az 1910-es években játszódik, középpontjában egy fiatal nő életének történéseivel.