tóth gabi
Megkongatta a vészharangokat a német doppingszakértő. Sörgel professzor sorolja az érveket amellett, hogy tiltott szerek repíthették az új sprinter klasszist.
Nem csak a hihetetlen új világcsúcsok miatt emlékezetesek a tokiói olimpia atlétikai versenyei: az egész ötkarikás játékok tán legnagyobb meglepetését az olasz Lamont Marcell Jacobs győzelme jelentette 100 méteres síkfutásban és a 4x100-as váltóban. A szinte a semmiből berobbant 26 éves sprinter eredményei az utóbbi időben ugrásszerűen javultak – több szakértő gyanúja szerint nem legális módszerekkel.
Egy német doppingszakértő, Fritz Sörgel professzor megkongatta a vészharangot Jacobs ügyében. Az olasz atléták amúgy is megtáltosodtak: míg az előző, riói olimpián egyetlen érmet sem nyertek, most öt aranyat. A legfurcsább eset az afroamerikai apától az Egyesült Államokban született rövidtávfutóé.
Vele kapcsolatban Sörgel professzor kiemelte: a koronavírus-járvány miatt a doppingellenőrzések száma még Németországban is a korábbiak 10 százalékára vagy még kevesebbre estek vissza.
„Ha ennyire visszaesett a számuk nálunk, ahol a doppingteszteket erősen kontrollálja a média, akkor még inkább igaz lehet ez olyan országokban, ahol köztudottan kissé felületesebben tesztelnek. Mint például Olaszországban, Spanyolországban vagy éppen Szlovéniában. Márpedig a mostanihoz hasonló, robbanásszerű teljesítménynövekedésre az utóbbi öt-hat olimpiáról nem tudok felidézni az olaszok esetében”
- érvelt a doppingszakértő, aki szerint sem az ultramodern szupercipők, sem a szokatlanul ruganyos talaj nem lehet magyarázat a kiugró futóidőkre.
Az utóbbi egy évben vastag tizedmásodpercekkel javult Jacobsról a minap a brit Times írta meg: tavasszal kénytelen volt szakítani addigi táplálkozási tanácsadójától. A profi testépítő- és fitneszedzőként ismert Giacomo Spazziniről ugyanis kiderült (méghozzá nem most, hanem két éve!), hogy tiltott teljesítményfokozókkal, anabolikus szteroidokkal és növekedési hormonokkal való illegális kereskedés ügyében nyomoznak ellene.
„Ez a Spazzini úr egy bűnöző, aki csalási és lopási eljárásban érintett. Az, hogy Jacobs is a körébe tartozott, sokat elárul. Persze az úriember másokkal végeztette el a piszkos munkát, vagyis feltételezhető, hogy megússza a történteket. Mint mondtam, Olaszországban bizonyosan nem volt megfelelő az olimpia előtti doppingellenőrzés”
- mondta többek között Fritz Sörgel professzor.