tóth gabi
Ha nincs a kerékpárosnak jogosítványa, akkor tegyen legalább KRESZ-vizsgát – így gondolják sokan. Mint arról a Ripost beszámolt, minden harmadik városi biciklis megszegi a KRESZ-t, ami életveszélyes helyzeteket eredményez. Maga a kerékpáros klub szóvivője is úgy látja, szükség van a KRESZ-oktatásra, bár ő ezt inkább az iskolai tananyag részévé tenné.
Karácsony Gergely emberkísérlete alaposan felborzolta a kedélyeket: a Budapesten ötletszerűen kialakított biciklisávok még a bringásokat is megosztják. A fővárosi kerékpáros közlekedés ráirányította a figyelmet arra, hogy a szervezetlenség és a KRESZ-ismeret hiánya vagy a szabályok be nem tartása életveszélyes helyzeteket teremt.
A jogok mellé kötelezettségek is járnak
A Magyar Autóklub szerint éppen ezért oktatni és ellenőrizni kellene a bicikliseket, nekik is ismerniük kell a KRESZ-t.
A bővülő jogok mellé kötelezettségeket is kell tenni
- mondta el a Ripost-nak Kovács Kázmér, a Magyar Autòklub jogi bizottságának elnöke. Hangsúlyozta: nem állnak szemben a kerékpárosokkal, a cél a biztonságos közlekedés és a hatékony ellenőrzés. A szakember szerint a kerékpárosoknak is rendelkezniük kellene felelősségbiztosítással, a KRESZ-t pedig tantárgyként már az iskolában kellene oktatni.
A kerékpáros klub szerint nem a tudással van baj
Ez nem kerékpároskérdés, hanem az általános közlekedési kultúráé. Ahogy az emberek általában viselkednek, úgy cselekszenek autóban, biciklin és gyalog
– magyarázta a Ripost-nak Halász Áron, a Magyar Kerékpárosklub elnökhelyettese, szóvivője.
Szerinte a többség mindegyik közlekedési módot használja, kutatások szerint a kerékpározó magyar felnőttek 70 százalékának van jogosítványa. Véleménye szerint azonban a kerékpározást nem lehet KRESZ-vizsgához vagy jogosítványhoz kötni.
Ez betarthatatlan és ellenőrizhetetlen
– vélekedik.
A megoldás inkább az, ha az iskolában kötelezővé teszik 12 éves korban a közlekedési ismeretek tanulását, hogy mindenki tudja a szabályokat, aki önállóan kiléphet az utcára. A Kerékpárosklub részt is vett egy ilyen tananyag kidolgozásában.
Közbeszólt a járvány
Révész Máriusz, az Aktív Magyarországért felelős kormánybiztos a balesetek csökkentése és a közlekedés biztonságosabbá tétele érdekében azt javasolja, vezessenek be egyfajta biciklis jogosítványt és az iskolákban is legyen tantárgy a KRESZ. A módosító csomag el is készült, civil és szakmai szervezetek bevonásával. Épp a koronavírus-járvány kitörése előtt 300 ezer 3. évfolyamos diák kapott Közlekedési Kisokost, amiből vizsgáztak volna 4-6. osztályban, de a járvány miatt ezt egyelőre elhalasztották.
Mindenki bírálja Karácsony biciklisávjait
– jelentette ki a Magyar Autóklub. A több mint 70 ezer autóst tömörítő szervezet szerint a jelenlegi biciklisávok többsége káros, fokozza a balesetveszélyt, a károsanyag-kibocsátást és társadalmi feszültséget okoz. A járdára felvezetett kerékpársávokkal a kerékpárosklub sem ért egyet. A Kerékpárosklub mérnöke korábban kijelentette: nem támogatnak olyan kerékpársávot, ami a gyalogosoktól vesz el helyet, kellemetlenebbé teszi a körutat, elleheteleníti az üzletek, vendéglátóhelyek feltöltését vagy a teraszok működését. A baleseti statisztikák is azt mutatják, hogy a legtöbb gond a járdán vezetett kerékpárúton éri a bicikliseket, leginkább a kereszteződésekben.Felül kell vizsgálni és meg kell szüntetni a járványhelyzetet kihasználva ötletszerűen, valós társadalmi egyeztetés nélkül kialakított kerékpársávok jelentős részét