kulcsár edina
Az alapos kézmosás és a higiéniai szabályok betartása mellett a szájmaszk viselését ajánlják a szakemberek a kínai koronavírus ellen – ám a patikákban, üzletekben hiánycikk lett az olcsó változat, sőt, már a netről sem lehet könnyen rendelni, mert a legtöbb webáruházban kifogyott.
„Nem tudok adni, hiánycikk„ – ezt a választ kaptuk az óbudai patikában, amikor szájmaszkot kértünk. Másik négy budapesti patikában is érdeklődtünk, de mindenhol kifogytak a gumis és a kötős változatból is.
„ Több évtizede dolgozom gyógyszerészként, de nem emlékszem olyanra, hogy ekkora kereslet volna a szájmaszkok iránt. Utoljára talán a madárinfluenza terjedésének idején tapasztaltunk hasonló pánikot. Naponta több tucatnyi – köztük nagy arányban kínai – vásárló felháborodását kell végighallgatnom, mert nem tudjuk őket kiszolgálni. A beszállítót pedig hiába kérdezzük, nem tudja megmondani, mikor tudja a következő szállítmányt küldeni, ami az influenzaszezon miatt is nagyon aggasztó” – mesélte a Ripost-nak Ágnes, aki az egyik budapesti bevásárlóközpont forgalmas gyógyszertárában dolgozik.
„Rendeltünk már, de nem tudom megmondani, hogy mikor lesz, mert nem igazolták vissza a rendelést. A múlt héten kezdtek el tömegesen szájmaszkot vásárolni. Amikor nagy influenzajárvány van, akkor sem vásárolnak ennyien” – mondta egy másik gyógyszertáras. Megtudtuk: főleg idősek vásároltak, nagyon sokan nagy mennyiségben. Volt olyan néni, aki százas csomagot vásárolt meg.
Az internetes patikákban sem lehet rendelni szájmaszkot. „Ez a termék készlethiány miatt nem rendelhető.” „Jelenleg nincs raktáron„. – írják pirossal a weboldalak. A Facebookos eladós csoportokban több árus is kínál szájmaszkot. Vajon azért is alakult ki a hiány, mert valakik jó üzletet látnak benne és sokat felvásároltak? A kínaiak viszont ebből is bizniszt csinálnak. Az Alibabán Anti Corona Virus néven árulják a szájmaszkot. Választék is van, több színben kapható a termék és postáznak Magyarországra is.
„Sokkal többen mosnak kezet, mint máskor” – mondta el a Ripost-nak az óbudai Eurocenter bevásárlóközpont egyik takarítónője. „Naponta kétszer kell cserélnem a tartályt, ha ez így folytatódik, még azt fogják hinni, hogy lopom a mosószert„ – tette hozzá…
„Minden magyar kórház felkészült a koronavírusos betegek fogadására” – mondta az emberi erőforrások minisztere. Kásler Miklós hozzátette: az esetleges betegek elkülönítésére a budapesti Szent László kórházat jelölték ki.
Hangsúlyozta, a betegség Európában még csak elszórtan jelent meg. Eddig Franciaországban 3, Németországban 1 igazolt esetet találtak, Ausztriában és Romániában 1-1 nem igazolt beteget jelentettek, Magyarországon pedig 2 esetben merült fel a gyanú, de mindkettőnél kizárták a betegséget.
„Magyarország az influenzaszezon közepén van, miként Kína is, ezért továbbra is javasolják az influenza elleni védőoltást„ – mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos, hozzátéve: a Kínából érkező csomagok, élelmiszerek nem jelentenek veszélyt, de a csomagok kinyitása után feltétlenül kezet kell mosni, az élelmiszerkezelés szabályait (mosás, hőkezelés) pedig be kell tartani.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) mérsékeltről magas szintűre módosította a tüdőgyulladással járó új koronavírus nemzetközi veszélyességét. Az nCov-2019 nevű vírusnak keddig Kínában már több mint 100 halálos áldozata van, és több ezren fertőződtek meg.
Megdöbbentő interjút adott a nature.com portálnak egy német biológus. Rolf Hilgenfeld a 2003-ban kitört SARS-járvány kitörése óta foglalkozik a koronavírus kezelésével. A biológus szerint az új koronavírus-kitörés valószínűleg hat hónapon belül véget ér, mint ahogyan a SARS, ami azt jelenti, hogy egyszerűen nem éri meg ellenszert kifejleszteniük gyógyszergyáraknak. „Hat hónap elteltével rendelkezhetünk olyan adatokkal, amelyek azt mutatják, hogy egyik vegyületünk működik-e az új vírus ellen, és ez segíthetne egy gyógyszer kifejlesztésében. De ha addigra a járvány befejeződik, nem lesz beteg, akkor hogyan lehet klinikai vizsgálatokat végezni? Ezért a gyógyszergyáraknak nem áll érdekükben egy hatásos ellenszer kifejlesztése, ugyanis a korábbi SARS és MERS vírusok a mostanival együtt is kevesebb mint 12 500 embert fertőztek meg. Ez pedig a gyógyszergyáraknak elenyésző szám.”
Karantén két magyarországi cégnél
Sajtóhírek szerint egy hétig otthonról kell dolgozniuk a hazai Nokia Kínában járt dolgozóinak, ugyanis az esetleges beteg még napokig tünetmentes. Hétfőn a gödöllői Samsung gyár közölte: munkába állás előtt „karanténba helyezi” és orvosi vizsgálat alá vonja Kínából érkező alkalmazottait, bár a céget érintően semmilyen járványügyi intézkedés nincs. Emellett fokozott fertőtlenítési szabályokat vezettek be. A cégek saját maguk hozták ezt a döntést.
100 évente jön nagy világjárvány?
1720: pestis, 1820: kolera, 1920: spanyolnátha… mintha 100 évenként kelne életre egy tömeges megbetegedést okozó baktérium vagy vírus.
A spanyolnáthajárványban száz éve többen haltak meg, mint az első világháborúban. 1918–19-ben terjedt a világon az influenza A vírusának legpusztítóbb, világméretű járványa. A Föld teljes lakosságának 3 százaléka meghalt, 500 millióan megbetegedtek. A vírus többször mutálódott, 1920-ban is sok százezer megbetegedést és halált okozott.
1820 után tombolt a legnagyobb kolerajárvány, ebben hunyt el Kazinczy Ferenc is 1831. augusztus 22-én. A fertőzést az 1820-as években az orosz hadsereg a perzsa–orosz háború után hurcolta be Európába, majd az 1830-as években Amerikába is áthurcolták a járványt. A kolerát baktérium okozza, fertőzött széklettel, hányadékkal, szennyezett ivóvízzel terjed.
1720-ban és utána Európában óriási pestisjárvány tombolt. Törökországon át jutott el a fertőzés hazánkba, azután Lengyelországba és más helyekre. 1721-ben Provenceben (Dél-Franciaország) volt nagy járvány.
A francia esetek után Németországban is feltűnt a kínai koronavírus. Bajorországban, Starnberg körzetében egy 33 éves férfi bizonyítottan a koronavírustól betegedett meg. Ez az első ismert, bizonyított európai eset, amikor a vírus emberről emberre terjedt. A férfi egy kínai nőtől kapta el, aki négy napot töltött a cégnél, ahol a férfi dolgozik, majd hazafelé a repülőgépen észlelte magán a tüneteket január 23-án. A férfit elzártan kezelik, állapota kielégítő. Hétfőn még dolgozott, így vizsgálják a munkatársait, ismerőseit, családtagjait, akikkel érintkezett, összesen 40 embert. Mivel több óvodás gyermeke van, őket és óvodai csoporttársaikat is vizsgálják. Azóta egy berlini gyanús eset is van, a fertőzött nő nemrég járt Kínában.