tóth gabi
Hamarosan vakcinagyár épül Debrecenben, s belátható időn belül a magyar védőoltások is megjelenhetnek a koronavírus ellen. Magyarországon jelenleg a Debreceni és a Pécsi Egyetemen dolgoznak a kutatók koronavírus elleni vakcinán. A Ripost utánajárt, mit lehet tudni a magyar oltóanyagokról.
Komoly belföldi előrelépés a koronavírus elleni harcban a hamarosan Debrecenben felépülő vakcinagyár, melyet Orbán Viktor miniszterelnök jelentett be pénteken a Kossuth Rádióban. Magyarországon ráadásul nem csak vakcinagyár, de egy magyar, illetve egy magyar-osztrák fejlesztésű Covid-elleni oltás is elkészülhet a közeljövőben.
A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja és a Cebina osztrák biotechnológiai cég tavaly óta dolgozik a koronavírus elleni vakcina fejlesztésén. A magyar kutatási csoportot a vakcinák kapcsán többször is nyilatkozó dr. Jakab Ferenc professzor, pécsi virológus vezeti.
„A Cebina osztrák biotechnológiai céggel még tavaly kezdtünk meg egy vakcinafejlesztési projektet, melyben egy második generációs modern alegységvakcinát szeretnénk előállítani. A kémcsöves, úgynevezett in vitro kísérletek részben megvannak, az eredmények kiértékelése után pedig január végén, február elején elkezdődhetnek az állatkísérletek” – mondta professzor dr. Jakab Ferenc, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője. A szakember hozzátette, a modern, molekuláris biológiai technológiákat alkalmaznak. A kórokozó egy kis fehérjéjét, antigénjét termelik le laboratóriumi keretek között, amit tisztítanak, s ez kerül a vakcinába.
A cívisvárosban klasszikus, első generációs oltóanyagon dolgoznak, amely a teljes, elpusztított vírust tartalmazza majd, ami nem szaporodik és nem is fertőz, ugyanakkor alkalmas a védettség kialakítására. A kutatók már az állatkísérleteknél tartanak és a becslések szerint a vakcinát még az idén törzskönyvezhetik. A fejlesztésben a Debreceni Egyetem és a Nemzeti Népegészségügyi Központ vesz részt, kétmilliárd forintos állami támogatással.
Miközben a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinája, ha csak szerény mennyiségben, de megérkezett hazánkba és hamarosan egymillió ember oltására elegendő orosz vakcinát kapunk, s engedélyeztetés esetén a kínaiak is készek egymillió oltóanyagot küldeni, fontos a hazai fejlesztés és gyártás – derül ki dr. Rusvai Mikós víruskutató szavaiból.
„Mindenképpen jót jelent, ha a vakcinatermelés és fejlesztés területén is részt vehetünk, hiszen feltétlenül szükséges a hazai vakcinagyártás fejlesztése és fenntartása, még ha nem is vagyunk ezen a területen élenjárók” – nyilatkozta lapunknak a szakember. Ráadásul a saját fejlesztés és gyártás teljes függetlenedést jelenthet a külföldi gyártóktól, fejlesztőktől.