Krausz Gábor
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök fontos látogatást tett Budapesten. Bebizonyosodott: a két ország szoros szövetségese egymásnak.
Négynapos látogatásra Budapestre érkezett csütörtökön Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök. Orbán Viktor régi barátként és szövetségesként köszöntötte izraeli kollégáját a magyar fővárosban. A két vezető négyszemközti megbeszélést folytatott, majd közös sajtótájékoztatót is tartottak, ahol kiderült, hogy a két ország rendkívül szoros szövetségese egymásnak.
A sajtótájékoztatón Orbán Viktor kiemelte, hogy 2021 óta (ekkor találkoztak utoljára személyesen - a szerk.) a világ hatalmasat változott, az egész globális biztonság súlyos fenyegetésekkel néz szembe, legsúlyosabb az a terrortámadás volt, amit másfél éve októberben szenvedett el Izrael. Hozzáfűzte:
Egy olyan kegyetlen és súlyos terrortámadás, ami nagy hatással volt a világra és Magyarországra. A magyar kormány világossá tette, hogy kiállunk Izrael szuverenitása, önvédelemhez való joga mellett, s azóta is ezt képviseljük.
A miniszterelnök kiemelte: Magyarországon is történtek változások, leginkább az Európai Unióban. Magyarország az elmúlt években a szabadság szigete volt Európában, és a zsidó-keresztény civilizáció elszánt őre és zászlóvivője is. A lélekszámát tekintve a magyar zsidók Európa harmadik legnagyobb zsidó közössége.
És biztosan állíthatom, hogy ma ők vannak egész Európában a legnagyobb biztonságban. Amiről ma is beszéltünk és fogunk is még beszélni, az az a jelenség, ami mindannyiunkat meglepett az elmúlt évtizedben, hogy Nyugat-Európában az antiszemitizmus soha nem látott méreteket öltött. Ön is tudja, hogy Magyarországon eddig sem lengettek Hamász-zászlókat, és ezután sem fognak ilyet tenni. Ebben az országban, a mi hazánkban zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben, és ennek mi minden eszközzel érvényt is szerzünk
– közölte Orbán Viktor. Hozzátette: Az illegális migráció szükségszerűen hozza magával az antiszemitizmus növekedését. A brüsszeli elit ezt nem tudja, nem akarja megállítani, az illegális migrációt nem megállítani, hanem menedzselni akarják. Magyarország azonban ebben nem enged.
Magyarország semmilyen migrációt nem fogad el, semmilyen európai migrációs megállapodást nem enged érvényesülni Magyarországon, mert az itt élő polgárok, minden polgár biztonságát veszélyezteti.
Izrael komoly befektető Magyarországon. 150 izraeli vállalat dolgozik Magyarországon, több ezer embernek adnak munkát, és ezek értékes befektetések, nemcsak a volumenük miatt, hanem a minőségük miatt is, mert ezek kiemelkedően a gyógyszeriparban és a high-tech szektorban jöttek létre. Jól működik együtt a magyar és az izraeli vállalati közösség.
Jó reményeink vannak arra nézve, hogy ez az együttműködés folytatódik. Az együttműködésünk egyébként kiterjed az egyik legfontosabb és legérzékenyebb területre is, ez pedig a hadiipari, katonai biztonsági együttműködés. Izraeltől számos technológiát vásároltunk és építettünk be a magyar katonai rendszerbe, és ezt az együttműködést folytatni fogjuk a jövőben is. A magyar export Izraelben egy olyan tétel, ami nekünk számít
– húzta alá a magyar kormányfő.
A Ripost megkeresésére ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány tudományos igazgatója elmondta:
Hazánk közvetlen érdeke Izrael stabilitása a magyar kormányfő szerint, és ennek fényében is kiemelten sikeresnek értékelhetjük a két ország vezetőjének csütörtöki találkozóját
Emlékeztetett: Benjamin Netanjahu kiemelte, hogy Magyarország és Izrael is azt a zsidó-keresztény nyugati civilizációt védik, amely jelenleg súlyos támadás alatt áll.
Ifj. Lomnici Zoltán fontosnak tartotta kiemelni a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsot és annak hátterét is.
Mint ismeretes, a Nemzetközi Büntetőbíróság emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése miatt elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel és Joáv Gallant védelmi miniszterrel szemben. Az elfogatóparancs kibocsátását követően - ellentétben egyes baloldali sajtóorgánumok állításaival - több kormány is aggályát fejezte ki. A francia külügyminisztérium úgy reagált, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök „mentességet” élvez, amelyet „figyelembe kell venni” a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által ellene kiadott elfogatóparancs esetében. A belga igazságügyi minisztérium szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa „nem elegendő” indok Benjámin Netanjahu letartóztatására, ha belga területre lépne. A német kancellár szóvivője pedig azt közölte, ők sem hajtják végre az izraeli kormányfő elleni elfogatóparancsot.