kulcsár edina
Mocsok és fertő – megint ez jellemzi Józsefvárost az ott lakók szerint, és lapunk munkatársai is ezt tapasztalták a helyszínen. Azért „megint”, mert a kerület előző, fideszes vezetése az elmúlt évek során sok pénzt és energiát ölt abba, hogy a gettóként elhíresült kerületet rendbe tegye.
Évekig tartott, míg Budapest hírhedt kerülete, Józsefváros utcái méltóvá váltak egy világvároshoz. Tavaly ilyenkor még tisztaság és rend jellemezte, visszaszorult a bűnözés, felmentek az ingatlanárak. A Ripost-ot most azzal keresték meg a lakók, hogy mindez a múlté: megint tele van a városrész lumpenekkel, akik ott végzik a dolgukat, ahol eszükbe jut, az utcák megint büdösek, koszosak.
Lapunk munkatársai is körülnéztek a kerületben és meggyőződtek róla: a látvány valóban lehangoló. A szűkebb utcákban iszonyatos a bűz – látszik, hogy a házak falát és a járdát is árnyékszéknek nézik egyesek.
Az Auróra utcában kígyózó sor áll egy üvegvisszaváltó előtt, mások ott üldögélnek, fekszenek a járdán, a közterületen alkoholizálnak és nem ritkán egymásnak is esnek.
De ugyanez a helyzet a parkokban, a játszóterekre pedig megint nem szívesen viszik a gyerekeket, mert gyakori látvány az eldobált injekciós tű és a homokozót is másra használja némelyik felnőtt, mint ami a rendeltetése.
Az Auróra utcában élő Lendvai Ferenc és családja kétségbe van esve: a házuk aljában működő üvegvisszaváltó vonzza a lumpeneket.
„Pikó András polgármesternél is többször jártam, hívtam már a közterület-felügyelőket, a rendőrséget, de még a NÉBIH-et is. El vagyunk keseredve, mert volt, hogy több százezer forintot kellett költenünk csótányirtásra – a szakember megmondta, hogy az utcáról jöhettek. Gondolkoztunk rajta, hogy elköltözünk, de ki venné meg ezt a lakást, ha meglátja, mi van itt?” – kérdezte munkatársunktól megtörten a férfi, aki meg is mutatta, hogy miről beszél. Felkísértük a lakásba: már a lépcsőházban irtózatos volt a bűz, Ferencék lakásában pedig tisztán lehetett hallani az üvegvisszaváltónál sorban állók vitáját.
Kistamás Elvira néhány házzal odébb lakik, de szerinte az egész kerületet érinti a probléma.
”A korábbi városvezetés sokkal jobban rendet tartott. Sokkal sűrűbben járőröztek a közterület-felügyelők, nem csak a rendőrök. Most hiába szólunk, az önkormányzatnál, ez senkit sem érdekel. Mi meg mocsokban járunk az utcán. Engem nem érdekel a politika, de nem hiszem el, hogy ezt a problémát ne lehessen kezelni, mert korábban sikerült” – mondta lapunknak felháborodva a fiatal nő. Hozzátette: nagyon félti a családját, a gyermekeit, attól is tart, hogy valamilyen fertőzést összeszednek az utcán.
Az egyik társasház takarítója, Gyüre Lászlóné Kőszegi Mária is ki van borulva, hiszen például az üvegvisszaváltó előtti járdát neki kell takarítania, mivel az a társasházhoz tartozik.
„Minden reggel meg kell küzdenem a hajléktalanokkal, mert itt ülnek fekszenek a járdán. Két ház előtti részért felelek az Auróra utcában, de egyre fárasztóbb, mert mire végzek, kezdhetem elölről: volt, hogy takarítás közben hátranéztem, és azt láttam, hogy a frissen felpucolt járdára piszkít valaki. Klórmésszel próbáljuk fertőtleníteni a falakat és a kapubejárókat, egyszerűen elviselhetetlen, ami itt van!
Beke Illés kocsiját meghúzták, azóta messzebb parkol.
”Az is előfordult, hogy bepiszkolták a kocsimat, behorpasztották a karosszériát, ahogy nekidőltek – számolt be lapunknak az elkeseredett férfi, aki cukorbeteg, ezért a járvány idejét önkéntes karanténban töltötte, de még szellőztetni sem tudott a bűz és a hangoskodás miatt„ – panaszolta a férfi.
Szánalmasan magyarázkodik az ellenzéki polgármester
Pikó András ellenzéki polgármesternek intézkedés helyett csak szánalmasan magyarázkodásra futja. Egy online fogadóórán úgy nyilatkozott: azért lett ilyen sok hajléktalan az utcán, mert a járvány miatt bezárták a szállókat. Ez azonban nem így van: az átmeneti, bentlakásos szállókban valóban kijárási és felvételi tilalmat rendeltek el a járvány idejére, de a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményeinek oldalán nyújtott tájékoztatás szerint az éjjeli menedékhelyek zavartalanul működtek végig, a nappali melegedőkbe pedig szintén be lehetett menni. Ezenkívül az intézmény tájékoztatása szerint „új férőhelyeket nyitottak a rendkívüli helyzet idejére.”