Létrehozva: 2025.05.15.
Módosítva: 2025.05.15.

Migránsok ezrei érték el Krétát: vészharangot kongatnak a görög hatóságok

Az olasz és a görög miniszterelnök hétfőn egyeztette a két ország lépéseit. Az idei évben már migránsok ezrei érték el Krétát.

Migránsok ezrei érték el Krétát, megnőtt az Észak-Afrikából érkező illegális bevándorlók száma. A görög hatóságok aggódnak, hogy új migrációs útvonal jöhet létre a Földközi-tenger középső régiójában. A teendőkről a görög és a miniszterelnök is egyeztetett.

migránsok
Új útvonalon érkeznek a migránsok Görögországba - Fotó: afp / afp

Migránsok érkeznek Görögországba egy új útvonalon

A görög hatóságok az Észak-Afrikából hajóval érkező migránsok számának meredek növekedéséről számoltak be, ami arra utal, hogy új csempészútvonal alakul ki a Földközi-tenger középső részén. Az ERTNews állami műsorszolgáltató szerint idén eddig 53 migránsokat szállító hajó érte el Kréta szigetét Líbiából a líbiai Tobruk kikötőjéből indulva. A hatóságok hat feltételezett embercsempészt tartóztattak le, akik állítólag a hajókat üzemeltették.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) becslése szerint május elejére 2881 Észak-Afrikából indult ember érte el Krétát. A migránsok többsége Németországba kívánja folytatni útját.
A Líbiából induló hajók hagyományosan Olaszország felé vették az irányt, így a Görögországba közvetlenül érkezők növekvő száma különösen figyelemre méltó
Olaszország és Görögország hétfőn kormányközi találkozót tartott a migráció elleni küzdelem összehangolásáról. Kiriakosz Micotakisz görög miniszterelnök ezt „jelentős és döntő” diplomáciai megbeszélésnek nevezte. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kijelentette, hogy a két ország szorosan együttműködik olyan fontos kérdésekben, mint a védelem és a migráció. Elmondta, az utóbbiban a hangsúlyt "a külső határok védelmére, az embercsempészek elleni küzdelemre és a tranzitországokkal való együttműködés megerősítésére kell áthelyezni.
Brüsszel eközben igyekszik nyomást gyakorolni Görögországra. A Bizottság közölte, Görögország elveszítheti a Frontex finanszírozását, mivel az Európai Unió határvédelmi ügynöksége 12 ügyet vizsgál a migránsok esetleges emberi jogi megsértésével kapcsolatban. Athén annak sem örül, hogy Brüsszel szerint a görög szárazföldi menekültügyi és befogadási rendszerben már nincsenek rendszerszintű hiányosságok. Ez azt jelzi, hogy Görögország ugyanúgy részt vehet a menedékkérők dublini átadási rendszerében, mint egy másik tagállam. Ugyanakkor Makis Voridis, görög migrációs ügyi miniszter közölte: Görögország nem fogadná örömmel Németország azon kérését, hogy vegye vissza azokat a menedékkérőket, akik már benyújtották a menedékjog iránti kérelmüket a mediterrán országban. Egy ilyen visszatérés a jelenlegi körülmények között szóba sem jöhet, mivel Görögország már most is az Európai Unióban a legtöbb menedékkérőt fogadja be fejenként Ciprus után.
 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek