Szoboszlai Dominik
Minden harmadik ember beteg!
Minden harmadik ember beteg hazánkban, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jelentése szerint a légúti fertőzésre utaló panaszokkal orvoshoz fordulók többsége influenzás. Rusvai Miklós az Indexnek azt mondta, mivel 5-7 évente van egy intenzívebb influenzaszezon, nem meglepő, hogy nyolc éve nem látott esetszámot produkál a mostani járvány. A víruskutató azt is elárulta, mikor érhet véget a tömeges megbetegedések időszaka.
Az NNGYK adatai szerint Magyarországon nyolc éve nem volt ennyi influenzás, mint most, január végén.
Az év harmadik hetében 53 800-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, míg tavaly ugyanekkor 28 600 ilyen típusú megbetegedést jelentettek. Az életkori eloszlás idén is hasonló: az influenzások kétharmada 34 év alatti, minden harmadik 14 év alatti gyerek, minden ötödik 35-59 közötti korosztályba tartozik, a 60 év felettiek aránya tíz százalék körüli.
Már kicsit késő az oltáson gondolkozni, hisz már benne vagyunk a járványban. Biztosítást sem akkor kötünk, amikor ég a ház
– mondta a víruskutató arra vonatkozó kérdésünkre, hogy van-e még értelme influenza elleni vakcináért háziorvoshoz fordulni. A rizikócsoportba tartozó idősek, krónikus betegek, szervátültetettek, onkológiai kezelés alatt állók, és a várandós nők számára már a szezon kezdete előtt ajánlotta az immunizálást.
A 38 Celsius-fok feletti magas lázzal járó megbetegedés magzatkárosodáshoz vagy vetéléshez is vezethet, így az állapotos nők számára még mindig megfontolandó a lehetőség
– tette hozzá Rusvai Miklós. A szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy aki oltatja magát, inkább pénteki napra időzítse azt.
Az ezt követő két-három napon úgynevezett negatív fázisban van a szervezet, azzal van elfoglalva, hogy az adott kórokozóra ellenanyagot termeljen, így fokozottan érzékeny a fertőzésre. Éppen ezért az oltás után érdemes otthon maradni, kerülni a közösséget, de ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor távolságtartással és az FFP2-es maszk viselésével óvhatjuk magunkat némileg
– jegyezte meg. Azt illetően, hogy el lehet-e kerülni a megfertőződést, a virológus elmondta: bele kell törődni abba, hogy ez nehéz lesz, mivel már az országban minden harmadik ember beteg, a tetőzés február elejére, az esetszámok járványküszöb alá csökkenése pedig a következő hónap végére várható, vagyis amikor már heti 200 ezernél kevesebb felső légúti megbetegedést jelentenek. Az NNGYK adatai szerint most kicsit korábban, november harmadik hetében értük el ezt, de Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos minapi nyilatkozata szerint idén is nagyjából 6-8 hét, mire magunk mögött tudhatjuk az influenzaszezont.
Rusvai Miklós elmondta, hogy mivel az enyhe, 0 és 10 fok közötti, szélcsendes időjárás kedvez a vírusoknak, így az influenzás megbetegedések időszakát akkor tudhatjuk magunk mögött,
ha két hétnél tovább 15 fok fölé emelkedik a levegő hőmérséklete, ezért számít arra, hogy idén is áprilisig kitart a szezonja.
A virológus szerint egyértelműen influenzajárvány van most, az NNGYK adatai szerint a felső légúti megbetegedések 42 százalékáért ez a felelős, a Covid, a HMPV az RSV pozitivitási arány csupán 2 százalék körül van.
Az influenzajárvány most csak intenzívebb, a korábbiaknál nem okoz súlyosabb megbetegedést, mindössze több fertőzést
– mondta Rusvai Miklós. A szakember ugyanakkor hozzátette, hogy a jelenleg terjedő kórokozók között ez járhat a legkomolyabb szövődményekkel, mivel tüdőgyulladást, de akár szívizom-gyulladást is kiválthat a legyengült immunrendszerű embereknél. Január harmadik hetében 113 influenza-hátterű kórházi ápolt között a hatóság szerint minden korosztályból volt beteg. A virológus hozzátette, arról nincsenek információk, hogy az illetők milyen egyéb betegséggel rendelkeztek, ami jelentősen megnövelheti egy-egy vírusfertőzés súlyosabb lefolyásának rizikóját.
A 10 év alatti gyermekek azért fogékonyabbak a betegségre, mert a koronavírus-korlátozások és a maszkhasználat miatt évekig nem találkoztak a kórokozókkal. Az idősebb, 60 év felettiek életük során már 5-6 alkalommal is áteshettek influenzafertőzésen, ugyanakkor a kor előrehaladtával az immunrendszer gyengül. Nagyobb arányban kérik az oltást, viszont aki ennek hiányában megbetegszik, akár intenzíves ellátásra is szorulhat
– magyarázta a szakember, hogy miért jelennek meg az idősek is a kórházi ápoltak statisztikájában, annak ellenére, hogy köztük évek óta 10 százalék alatti az influenzások aránya. A 34 évnél fiatalabbak gyakori megbetegedését szintén az indokolja, hogy jellemzően nem oltatják be magukat, miközben életük során kevesebbszer fertőződtek meg a vírussal, kevesebb típus ellen szereztek védettséget.
Azáltal, hogy most a lakosság nagy arányban átfertőződik, 5-7 évig nem lesz részünk ilyen intenzív influenza-járványban
– említette a virológus, hozzátéve: most ez a ciklikusság kicsit késett a koronavírus-korlátozások miatt.
Magyarországon nyolc éve nem volt annyi influenzás, mint most. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint január harmadik hetében 53 800-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, míg tavaly ugyanekkor 28 600 ilyen típusú megbetegedést jelentettek. Tehát közel kétszer annyian keresik fel a háziorvosi rendelőket, mint tavaly ilyenkor – írta meg korábban a Ripost.
Utoljára 2017-ben volt több mint negyvenezer fertőzés hetente a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint, akkor az év harmadik hetében 68 900 ember ment orvoshoz influenzára utaló panaszokkal.
Egy viszonylag hosszabb kihagyás után tért vissza erőteljesen az influenza, amire egyébként is jellemző ez a fajta periodikusság, vagyis az, hogy 5-7 évente követik egymást a nagy influenzajárványok. Tulajdonképpen ennyi idő alatt veszíti el a lakosság az immunitását és válik újra fogékonnyá egy influenzafertőzésre
– magyarázta Rusvai Miklós a kiugróan magas esetszámokat. A virológus szerint azért sok a fiatal és a gyerek a betegek között, mert ők a korábbi években a Covid-járvány miatti szigorú korlátozások hatására gyakorlatilag egyáltalán nem találkoztak még az influenzavírussal, így az nem is okozhatott komolyabb fertőzéshullámot.
„Emiatt már tavaly, de idén is várható volt, hogy a légúti fertőzések száma jelentősen emelkedni fog a korábbi évekhez képest”
– mondta el a lapnak a vírusszakértő, aki hozzátette: meglehetősen ritka az, amit most tapasztalunk, vagyis, hogy két egymást követő évben is sok az influenzás.
Idén az különbség a tavalyi helyzethez képest, hogy a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok által beküldött mintákban sokkal több az influenzavírusos, ezek okozzák csaknem minden második felső légúti fertőzést.
A felső légúti megbetegedéseket okozó vírusok eloszlása a vizsgált mintákban:
A többi betegségért más kórokozó volt felelős.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a szakemberek úgy vélik, hogy az influenzajárvány tetőzésekor jóval több lesz a beteg, mint tavaly és egyelőre nem tudni, ez mikor következik be.
A járványidőszak várhatóan idén is 6-8 héten át tarthat, vagyis a nagy része még hátra van.
Surján Orsolya helyettes országos tiszti főorvos korábban elmondta, hogy a járvány felfutását, illetve azt, hogy tetőzik majd, jelentősen befolyásolja a lakosság viselkedése is. A múlt év végén, december 16. és 22. között 30 ezren fordultak orvoshoz influenzaszerű panaszokkal. Az új év második hetében, január 6. és 12. között már 43 ezer betegről szólt a jelentés, vagyis a járvány felfutóban van, de a nagy kérdés az, hogy hol tetőzhet – jelezte a helyettes országos tiszti főorvos.
Úgy gondolom, hogy már közel vagyunk a csúcshoz, tehát nagy valószínűséggel az e heti, vagy legkésőbb a jövő heti adatokban látjuk majd az influenzajárvány tetőzését. Bár ez mindig kéthetes csúszással derül ki.
– bizakodott Rusvai Miklós.
Az oltás nyújtotta immunitás kialakulásához idő kell, ezért a szakemberek szerint a járvány felfutása előtt érdemes kérni az influenza elleni védőoltást. Aki kéri, az most is megkapja, de számolnia kell azzal, hogy csak nagyjából 10-14 nap múlva éri el az immunitás csúcsát. Akkorra már azonban feltehetően csökken majd a fertőzésveszély.
Rusvai Miklós még egy tényezőre felhívja azok figyelmét, akik most gondolkodnak az influenza elleni védőoltás felvételén:
Az oltás mindig egy úgynevezett negatív fázis kialakulásával jár, ami azt jelenti, hogy az immunrendszerünk az oltóanyaggal kezd foglalkozni, ezért a fertőzések féken tartására nem jut figyelme.
Ha az oltás felvétele körüli napokban fertőződünk meg, akkor sokkal jobban ledönthet lábunkról a betegség – tette hozzá a vírusszakértő.
A várandós nők esetében azonban kimondottan javasolja az oltás felvételét Rusvai Miklós, mert esetükben az influenzát kísérő láz akár magzatkárosodással is járhat. Számukra a virológus azt javasolja, hogy maszkban menjenek az oltásért, próbáljanak meg minél rövidebb időt ott tölteni és lehetőleg pénteken vegyék fel az oltást, hogy a következő napokban, amikor elkezdődik a „negatív fázis”, otthon tudjanak maradni.
A járványhelyzet féken tartása érdekében a napokban Mangó Gabriella háziorvos is közzétett egy videót a közösségi oldalán. A doktornő szerint a felső légúti tüneteket tapasztaló betegek mindenképpen maradjanak otthon.
Nem árt hosszabban felszívódó hatású C-vitamint szedni, kiemeltebb dózisban, legalább 3000 milligrammot. A D-vitamint kicsit meg is lehet ilyenkor tolni és a napi 3000 nemzetközi egység helyett 6000 nemzetközi egységet is be lehet vinni, immunerősítő gyanánt.
– javasolta a háziorvos. Majd rámutatott: ha valaki 3-4 napja lázas vagy már előtte elkezd szúrni az oldala, ha köhög, középen fáj a mellkasa, akkor érdemes felkeresnie a háziorvost.