Orbán Viktor beszélgetése Tucker Carlsonnal: Így próbálták megbuktatni a magyar kormányt

POLITIK
Létrehozva: 2025.01.29.
Módosítva: 2025.01.29.

Az évtized influenzajárványa tombol - ez az oka

Egyre többen influenzások, a járványgörbe meredeken ível felfelé. Egyelőre még nem látható, hogy mikor tetőzik, de az már biztos, hogy az idei az évtized influenzajárványa.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint Magyarországon nyolc éve nem volt annyi influenzás, mint most. Január harmadik hetében 53.800-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, míg tavaly ugyanekkor 28.600 ilyen típusú megbetegedést jelentettek a figyelőszolgálatban részt vevő háziorvosok. Vagyis majd’ kétszer annyian keresik fel a háziorvosi rendelőket, mint tavaly ilyenkor! Az évtized influenzajárványa van kibontakozóban.

évtized influenzajárványa
Itt az évtized influenzajárványa: egyre többen fordulnak orvoshoz felső légúti panaszokkal. Fotó: Andrea Piacquadio /  Pexels (illusztráció)

Itt az évtized influenzajárványa

Utoljára 2017-ben volt több mint negyvenezer fertőzés hetente a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint, akkor az év harmadik hetében 68.900 ember ment orvoshoz influenzára utaló panaszokkal.

 

Egy viszonylag hosszabb kihagyás után tért vissza erőteljesen az influenza, amire egyébként is jellemző ez a fajta periodikusság, vagyis az, hogy 5-7 évente követik egymást a nagy influenzajárványok. Tulajdonképpen ennyi idő alatt veszíti el a lakosság az immunitását és válik újra fogékonnyá egy influenzafertőzésre

 – magyarázta Dr. Rusvai Miklós a kiugróan magas esetszámokat.

A virológus szerint azért sok a fiatal és a gyerek a betegek között, mert ők a korábbi években a Covid járvány miatti szigorú korlátozások eredményeképp gyakorlatilag egyáltalán nem találkoztak még az influenzavírussal, így az nem is okozhatott komolyabb fertőzéshullámot.

"Emiatt már tavaly, de idén is várható volt, hogy a légúti fertőzések száma jelentősen emelkedni fog a korábbi évekhez képest"

 – mondta el lapunknak a virológus, aki hozzátette: meglehetősen ritka az, amit most tapasztalunk, vagyis, hogy két egymást követő évben is sok az influenzás.

20210629_Dr_Rusvai_Miklós_MG_RP 00015_
Dr. Rusvai Miklós szerint a korábbi években tapasztalt enyhébb járványidőszakok után jellemző, hogy jobban berobban az influenzavírus okozta megbetegedések száma. Fotó: Markovics Gábor

Több vírus is fertőz

Idén jelentős különbség a tavalyi helyzethez képest, hogy a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok által beküldött mintákban sokkal több az influenzavírusos, csaknem minden második felső légúti fertőzést ez okoz.

A felső légúti megbetegedéseket okozó vírusok eloszlása a vizsgált mintákban, százalékosan:

  1.  influenzavírus 42,7 %
  2.  RSV 2,5 %
  3.  HMPV 2 %
  4.  SARS–CoV–2 1,6 %

A többi betegségért más kórokozó volt felelős.

Villámgyorsan tarol a fertőzés

A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a szakemberek úgy vélik, hogy az influenzajárvány tetőzésekor jóval több lesz a beteg, mint tavaly és egyelőre nem tudni, mikor tetőzik a járvány. A járványidőszak várhatóan idén is 6-8 héten át tarthat, vagyis még előttünk a java.

évtized influenzajárványa
Látható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ járványgörbéjén, hogy az idei járvány még felfutóban van (kék vonal) és már a járványküszöb (zöld vonal)  felett jár. A görbe meredekebben emelkedik, mint tavaly (szürke vonal) Fotó: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ

Surján Orsolya helyettes országos tiszti főorvos korábban elmondta, hogy

a járvány felfutását, illetve azt, hogy tetőzik majd, jelentősen befolyásolja a lakosság viselkedése is. Azaz az ünnepnapok, a szabadságok, illetve az is, hogy a téli szünet után január 2. hetében tértek vissza sokan az iskolákba, ami együtt járt az esetszámok emelkedésével.

A múlt év végén, december 16. és 22. között 30 ezren fordultak orvoshoz influenzaszerű panaszokkal. Az új év második hetében, január 6. és 12. között már 43 ezer betegről szólt a jelentés, vagyis a járvány felfutóban van, de a nagy kérdés az, hogy hol tetőzhet.

Úgy gondolom, hogy már közel vagyunk a csúcshoz, tehát nagy valószínűséggel az e heti, vagy legkésőbb a jövő heti adatokban látjuk majd az influenzajárvány tetőzését. Ez mindig kéthetes csúszással derül ki. Én abban bízom, hogy a jövő heti adatokból is az látszik majd, hogy csökkenésnek indult a fertőzések száma

 – bizakodik Dr. Rusvai Miklós.

Ezt mi is befolyásolhatjuk azzal, hogy a legkisebb tünet esetén felvesszük a maszkot. A légúti kórokozók ellen az FFP2-es maszk kiváló védelmet nyújthat.

évtized influenzajárványa
Maszk viselésével jelentősen csökkenthetjük a fertőzésnek való kitettséget. Fotó: Anna Shvets / Pexels

Oltatni vagy nem oltatni? Ez itt a kérdés!

Mivel az oltás nyújtotta immunitás kialakulásához idő kell, ezért a szakemberek szerint a járvány felfutása előtt érdemes kérni az influenza elleni védőoltást. Persze aki kéri, az most is megkapja ezt, de számolnia kell azzal, hogy csak nagyjából 10-14 nap múlva éri el az immunitás csúcsát. Akkorra pedig vélhetően csökken majd a fertőzésveszély. Ráadásul Dr. Rusvai Miklós még egy tényezőre felhívja azok figyelmét, akik most gondolkodnak az influenza elleni védőoltás felvételén:

Az oltás mindig egy úgynevezett negatív fázis kialakulásával jár, ami azt jelenti, hogy az immunrendszerünk az oltóanyaggal kezd foglalkozni, ezért a fertőzések féken tartására nem jut figyelme

 – mondta a szakember, majd hozzátette: ha az oltás felvétele körüli napokban fertőződünk meg, akkor sokkal jobban ledönthet lábunkról a betegségA várandós kismamák esetében azonban kimondottan javasolja az oltás felvételét Dr. Rusvai Miklós, mert esetükben az influenzát kísérő láz akár magzatkárosodással is járhat. Számukra a virológus azt javasolja, hogy maszkban menjenek az oltásért, próbáljanak meg minél rövidebb időt ott tölteni és lehetőleg pénteken vegyék fel az oltást, hogy a következő napokban, amikor elkezdődik a „negatív fázis” otthon tudjanak maradni – ezáltal csökkentve a fertőződés lehetőségét.

Mikor érdemes orvoshoz menni?

A járványhelyzet féken tartása érdekében a napokban Dr. Mangó Gabriella háziorvos is közzétett egy videót a Facebookon. A doktornő szerint a felső légúti tüneteket tapasztaló betegek mindenképpen maradjanak otthon.

Nem árt hosszabban felszívódó hatású C-vitamint szedni, kiemeltebb dózisban, legalább 3000 milligrammot. A D-vitamint kicsit meg is lehet ilyenkor tolni és a napi 3000 nemzetközi egység helyett 6000 nemzetközi egységet is be lehet vinni, immunerősítő gyanánt. Izomfájdalmakra érdemes gőzölni, meleg fürdőt venni vagy szódabikarbónás vízben fürdeni. Nagyon jót tesz a forró tea, a méz, de a legelső a pihenés, amiből csak akkor szabad felkelni, ha nagyon muszáj!

Ha valaki 3-4 napja lázas vagy már előtte elkezd szúrni az oldala, ha köhög, középen fáj a mellkasa, akkor érdemes felkeresnie a háziorvost.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek