időjárás
Hónapok óta nincs döntés.
Sajtóértesülések szerint a döntést elhalasztották, Magyar Péter ügyében februárban hozhatnak döntést.
Hivatalos indokolás még nincs a halasztás okáról. A HVG helyszíni tudósítójára hivatkozva arról ír, hogy Magyar Péter nem jelent meg a szakbizottság meghallgatásán. A tárgyalás ugyan lezajlott az ügyekben, amelyekre hivatkozva a magyar hatóságok a mentelmi jog felfüggesztését kérték, de döntés nem született. Az ügyeket várhatóan jövő héten ismét tárgyalja a szakbizottság, de döntés csak a jövő hónapban születhet.
Az ülésen a politikusokkal kapcsolatban felmerült változatos vádak kapcsán hoz majd döntést a JURI, többek közt telefonlopás, rágalmazás, életveszélyt okozó súlyos testi sértés, pénzmosás, garázdaság, gyűlöletkeltés gyanúi merültek fel. Az Európai Parlament a későbbiekben tárgyal és dönt az ügyekről.
A HVG úgy értesült a JURI szóvivőjétől, hogy a következő egyeztetés Magyar Péter mentelmi jogával kapcsolatban a szakbizottság január 29-30-i brüsszeli ülésén megtörténik. A szakbizottság egy ajánlás elfogadásáról fog szavazni a kérdésben, amelyről vagy a február 13-i mentelmi ügyekkel foglalkozó strasbourgi rendkívüli ülésen, vagy a február 17-18-i brüsszeli, rendes ülésen döntenek. Ezt követően kerülhet sor az Európai Parlament plenáris ülésen a vita nélküli szavazásra, melynek eredményeképp megvonhatják az EP-képviselőktől a mentelmi jogot.
A baloldal legújabb messiásának kálváriája a mentelmi joggal az európai parlamenti választások kampányában kezdődött. Magyar több rendezvényen is azt állította, hogy ők eltörölnék a mentelmi jog intézményét. Az egyik legfőbb oknak azt nevezte, hogy nekik erre sosem lesz szükségük. A baloldali politikus ezeken a pártrendezvényeken azt is állította a szavazóinak, hogy ő nem veszi fel az uniós mandátumát, ő száz százalékban a hazai ügyekre fog koncentrálni.
A végeredményt már ismerjük: mégis európai parlamenti képviselő lett belőle, majd a mentelmi joga mögé bújt, hogy a magyar hatóságok ne tudják lefolytatni az elindított eljárásokat.
A júniusi választások után a helyzet csak tovább fokozódott. Magyar Péter úgy gondolta, hogy egy pesti luxusszórakozóhelyen engedi ki a fáradt gőzt, ahol matt részegen nagyon fiatal lányokkal került obszcén helyzetekbe. A kétgyermekes apuka a földön vonaglott és lányok lába között mászott át. A kínos jeleneteket többen is kamerázták, az egyik szemtanú telefonját aztán erőszakkal vette el Magyar Péter. A biztonsági őrök időközben a nyakánál fogva dobták ki a helyről a politikust, aki bosszúból a Dunába dobta a korábban ellopott telefont.
Az eset kapcsán a rendőrség eljárást indított Magyar Péter ellen, akit lopással gyanúsítanak. Az eljárást azonban nem tudták lefolytatni, mert a politikus pánikszerűen úgy döntött, hogy gyorsan mégis felveszi a mandátumát és EP-képviselő lesz. Ezzel pedig a mögé a mentelmi jog mögé bújt, amiről korábban úgy nyilatkozott, hogy neki erre nem lesz szüksége és sosem tenné.
Az ügyben Polt Péter legfőbb ügyész kérte Magyar mentelmi jogának felfüggesztését. A politikus ellen egy másik ügyben is indult eljárás, ott rágalmazás miatt tett ellene feljelentést egy fideszes politikus.
Az Európai Parlament jogi bizottsága előtt mindkét ügyet külön előadó képviseli: a lopás ügyében a háborúpárti és LMBTQ-szimpatizáns lengyel szociáldemokrata Krzysztof Śmiszek, míg a rágalmazási ügyben az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselője, Dominik Tarczyński jár el. Az eljárás zárt ajtók mögött zajlik, ahol meghallgatják az érintett politikust, begyűjtik és lefordítják a szükséges dokumentumokat.
Az előadók ezután jelentést készítenek, amelyben javasolják a mentelmi jog felfüggesztését vagy fenntartását. A szakbizottság szavazással dönt az állásfoglalásról, amelyet később az Európai Parlament plenáris ülésén is jóvá kell hagyni.
Szakértők szerint az Európai Parlamentben többségben lévő háborúpárti baloldali erők nem fogják hagyni, hogy Magyar Péternek baja essen. Brüsszelben ugyanis őt szemelték ki magyarországi helytartónak. Őt ültetnék a Brüsszelből irányított bábkormány élére. Neki csupán annyi feladata lenne, hogy bólogasson Brüsszel parancsaira, és törölje el a 13. havi nyugdíjat, szüntesse meg a rezsicsökkentést, sodorja hazánkat háborúba és engedjen be minél több migránst.
Smiszek politikai beállítottsága háború- és genderpártiként jellemezhető: az EP-ben jobbára LMBTQ-ügyekben volt aktív, emellett minden háborúpárti határozatot megszavazott. Az elmúlt hetekben például az ukrán zászló színeiben pózolt és támogatta az EP november 28-án megszavazott háborúpárti határozatát. Smiszek az EP-ben LMBTQ-ügyekben lobbizott és szólalt fel Brüsszelben, de együtt szerepelt azzal a hírhedt magyarellenes genderaktivista Marc Angellel is, aki korábban a Bajnai Gordon nevével fémjelzett és a 2022-es választásokon a baloldal kampányát amerikai pénzekből támogató DatAdat prominenseivel egyeztetett. A Tusk-kormány miniszterhelyetteseként pedig olyan törvényjavaslatot terjesztett elő, amely a szexuális irányultságot és a nemi identitást a gyűlöletbeszédre és a gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó lengyel törvények közé tenné. Ez más nyugat-európai mintához hasonlóan a genderkritikát is büntetné.
A politikust Magyarországon két különböző eset miatt szeretnék felelősségre vonni: lopás és rágalmazás vádjával.
Az első ügy Polt Péter legfőbb ügyész kezdeményezésére indult, aki Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését kérte.
A vád szerint 2024-ben egy budapesti szórakozóhelyen,
az Ötkertben a Tisza Párt vezetője botrányosan viselkedett.
A politikus szóváltásba került egy férfival, aki levideózta az esetet, majd elvette tőle a készüléket, és a Dunába dobta.
A Magyar Nemzet információi szerint a helyszínt a közterületi kamerák felvételei alapján azonosították, a készülékről pedig sikerült lementeni a tárolt videófelvételeket, amelyeket a hatóságok felhasználnak a nyomozás során.
Mindezek alapján állapította meg az ügyészség a bűncselekmény gyanúját, vagyis azt, hogy Magyar Péter az őt videózó férfi telefonjának elvételével és a Dunába dobásával lopást követett el.
Egy másik ügyben egy politikus rágalmazás miatt szeretné perbe fogni Magyar Pétert.
A jogi bizottság előtt mindkét ügyet külön előadó képviseli: a lopás ügyében a lengyel szociáldemokrata Krzysztof Śmiszek (S&D), míg a rágalmazási ügyben az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselője, Dominik Tarczyński jár el. Az eljárás zárt ajtók mögött zajlik, ahol meghallgatják az érintett politikust, begyűjtik és lefordítják a szükséges dokumentumokat.
Az előadók ezután jelentést készítenek, amelyben javasolják a mentelmi jog felfüggesztését vagy fenntartását. A szakbizottság szavazással dönt az állásfoglalásról, amelyet később az Európai Parlament plenáris ülésén is jóvá kell hagyni.
Magyar Péter többször kijelentette, hogy hajlandó lemondani mentelmi jogáról, amennyiben az Orbán-kormány csatlakozik az Európai Ügyészséghez. Ez azonban a jelenlegi politikai helyzetben valószínűtlen, így az EP döntése lesz mérvadó.
Az ügyek kimenetele nemcsak a Tisza Párt elnökének politikai jövőjét érintheti, hanem komoly figyelmet irányíthat az EP-képviselők mentelmi jogának kérdésére is. A lopási vádak és a rágalmazási ügy kapcsán további részletek és bizonyítékok várhatók az eljárás előrehaladtával.
Felsorolni is nehéz a Magyar Péterhez köthető botrányokat: balhé egy diszkóban, telefonlopás, erőszakoskodás egy randevún, gyanús részvényszerzés, végül a magyar nemzetbiztonságot is veszélyeztető álhírterjesztés.
Forrás: Mediaworks
Személyi szabadság megsértése, zsarolás, rongálás, garázdaság, lopás, szexuális kényszerítés, álhírterjesztés, bennfentes kereskedelem – ezek azok a bűncselekmények, amelyekkel összefüggésbe hozták az utóbbi időben Magyar Pétert hol a sajtóban, hol pedig feljelentés formájában. Az első két cselekmény gyanúja még a Varga Judittal való viharos házasságához köthető, igaz, végül a feljelentések után mindkét ügy elhalt. A többi botrány viszont már azután történt, hogy a Tisza-vezér a politika színpadára lépett.
Magyar nem sokáig tétlenkedett: pár nappal EP-mandátuma átvétele előtt annyira botrányosan viselkedett egy klubban, hogy végül a biztonsági szolgálat – a nyakánál fogva – vezette ki hajnal négy óra körül az „ötcsillagos” szórakozóhelyről, ahova a testőrei kíséretében érkezett.
Több szemtanú egybehangzó állítása szerint Magyar nagy mennyiségű szeszes ital elfogyasztása után órákon át agresszíven, garázda módon viselkedett. A Ripost úgy tudta, a politikus több vendégbe is belekötött, zaklatta a nőket, és állítólag „visszautasíthatatlan” ajánlatot tett nekik, idővel pedig egyre minősíthetetlenebbül viselkedett. Végül több nő férfipartnere számon kérte Magyar Péteren a szexualitással kapcsolatos agresszív „beszólásait”. A történtekről a jelenlévők több videófelvételt is készítettek, Magyar egyikük kezéből erőszakkal ki is vette a telefonját, azt nem adta vissza, majd, miután a biztonságiak kivezették a klubból, a Dunába dobta a készüléket.
Magyar Péter botránya ügyében garázdaság és rongálás miatt, több feljelentést követően már aznap megindult a rendőrségi nyomozás. Az ügy végül, mivel Magyarnak mentelmi joga van, átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre (KNYF).
Az ügyészség végül lopás miatt az EP elnökénél kezdeményezte Magyar Péter mentelmi jogának a felfüggesztését.
Magyar korábban azt képviselte, hogy nincs szükség a mentelmi jogra, most viszont amögé bújik, hiszen nem kérte képviselőtársait arra, hogy függesszék fel a mentelmi jogát.
Nem sokkal a nagy port kavart diszkós botránya után Magyar Péterről újabb megdöbbentő dolgok derültek ki. A Tények című műsornak egy nő exkluzív interjúban mondta el, mit élt át Magyar Péter mellett.
Elmondása szerint egy társkereső oldalon, a Tinderen ismerkedett meg Magyar Péterrel. – Mint egy szexuális ragadozó, úgy kezdett viselkedni. Körbeírja, hogy mit tenne a másikkal, és átküldi a hímtagját – emlékezett vissza Laura a megrázó részletekre.
Az interjúban a nő azt is elárulta, hogy a személyes találkozóra végül egy ötcsillagos szállodában került sor, de a randevún Magyar Péter kiszámíthatatlanul és agresszívan viselkedett, így a nő valósággal rettegett tőle. Ezért hiába ostromolta és próbálta szexre bírni, nem akart lefeküdni a férfival.
Utóbbi ügyben Tényi István szexuális kényszerítés gyanújával tett feljelentést az ügyészségen, az eljárás meg is indult, de végül megszüntették a nyomozást.
Magyarról a közelmúltban volt barátnője, Vogel Evelin több hangfelvételt is kiszivárogtatott. Az egyik ilyen hanganyagon éppen Vogel hozza szóba beszélgetőpartnerének, hogy Magyar Péter neki azt mondta: kilencvenmillió forintnyi részvénnyel rendelkezik, amit olyan tőzsdei információk segítségével keresett, amelyekről „nem kellett volna tudnia”.
A Nemzeti Nyomozó Iroda ennek kapcsán feljelentéskiegészítést folytat bennfentes kereskedelem gyanújával, ami azt jelenti, hogy még nem döntöttek az ezzel kapcsolatos feljelentés elbírálásáról, hanem további adatokat gyűjtenek.
A Tisza-vezér legújabb botrányáról sem szabad elfeledkezni, az ugyanis a legveszélyesebb. A politikus – a Magyar Hangra hivatkozva – azt az álhírt terjesztette, hogy a megbuktatott szír elnök, Bassár el-Aszad Magyarországra menekült repülőgéppel, amiről a lap egy képet is megosztott.
Azonban rövid úton kiderült, hogy a Magyar által terjesztett információk hamisak: Bassár el-Aszad nem jött Magyarországra, a bukott elnök Oroszországba menekült, s a kép, amivel bizonyítani akarták, hogy hazánkban landolt a repülőgépe, egy 12 éve Törökországban készült felvétel.
Az ügy a nemzetbiztonsági bizottság asztalára került, illetve a magyar titkosszolgálat is vizsgálatot indított.