tóth gabi
Már több mint egy éve van fogságban.
Az Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet videófelvételt tett közzé szerdán Szasa Trufanovról, az egyik, tavaly október 7-én a Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszról.
Már a harmadik felvétel jelent meg a Nir Óz kibucban foglyul ejtett Trufanovról elrablása óta. Trufanov a napokban tölti be huszonkilencedik évét. „Megkönnyebbültem, hogy élve láttam a fiamat, de nagyon aggaszt, amit mond” – mondta az övezetből mintegy ötven nap után tavaly kiszabadult édesanyja az egyetlen gyermekét bemutató felvételről szerdán.
– mondta a túsz a családja engedélyével az izraeli médiában bemutatott felvételen.
Trufanov tiltakozásra, tüntetésre és sztrájkra szólította fel az izraelieket kiszabadításuk előmozdítása érdekében. Arra figyelmeztetett, hogy a kormány továbblépett, és „elfelejtette” a gázai túszokat a libanoni, és az Irán elleni harcok nyomán.
Az övezet szomszédságában fekvő, mintegy négyszáz lakosú Nir Óz kibucban 117 embert megöltek vagy elraboltak tavaly október 7-én a Hamász terrortámadásában.
A radikális iszlamista Hamász kezében lévő túszok kiszabadítását nevezte első és legfontosabb feladatnak Jichák Hercog izraeli elnök kedden, amikor a Fehér Házban találkozott Joe Biden amerikai elnökkel.
Izrael államfője a megbeszélés sajtónyilvános részén úgy fogalmazott, hogy a közel-keleti biztonság és béke megteremtése, valamint a túszok szabadságának elérése az iráni fővárosban, Teheránban kezdődik.
Úgy vélte,
Izrael eltörlésére szólítanak fel, és atomfegyver előállításán dolgoznak.
Az izraeli elnök kijelentette, hogy az Irán jelentette fenyegetés leküzdése kiemelt célkitűzés kell, hogy legyen a jelenlegi és a következő elnöki adminisztráció számára az Egyesült Államokban, és hozzátette: az iráni törekvések jelentik az antiszemitizmus fő motorját.
Jichák Hercog egyben köszönetet mondott Joe Bidennek az Izrael melletti kiállásáért, kiemelve azt, hogy a 2023. október 7-i Hamász terrortámadást követően ellátogatott Izraelbe, valamint megemlítve a leköszönő amerikai elnök erőfeszítéseit a tűzszünet elérése érdekében és fellépését az antiszemitizmus ellen.
és emlékeztetett arra, hogy az izraeli államfőhöz régi, személyes barátság fűzi.
Az amerikai elnök rövid hozzászólásában felidézte évekkel korábban, még szenátorként tett kijelentését, miszerint „nem kell zsidónak lenni ahhoz, hogy az ember cionista legyen”, majd hozzátette: „én egy cionista vagyok”.
Megölt két izraelit egy libanoni rakéta a libanoni határhoz közeli Naharíja városban kedd délután – jelentette a helyi mentőszolgálat
A negyven év körüli halálos áldozatok mellett több harminc év körüli férfi megsebesült a repeszek nyomán. A lövedék egy épületbe csapódott be, amely később kigyulladt. Az izraeli hadsereg közölte, hogy a kedd délutáni hullámban mintegy tíz rakétát indítottak Libanonból Izrael ellen.
Ezzel párhuzamosan az ország középső részén, Tel-Avivban is megszólaltak a légvédelmi szirénák, a hadsereg jelentése szerint három, oda irányzott rakétát fogtak be a légvédelmi ütegek. Izrael északi részén, Galileában is számos alkalommal, több hullámban voltak légiriadók rakéták és drónok miatt kedden.
Korábban a hadsereg szóvivője arról tájékoztatott, hogy az izraeli egységek folytatják szárazföldi hadműveleteiket Dél-Libanonban, ahol az Iránból támogatott síita Hezbollah milícia lövedékekkel megrakott kilövőállomásaira bukkantak, amelyek készen álltak kilövésre Izrael ellen, valamint más fegyvereket, katonai felszereléseket és dokumentációt találtak.
A Hezbollah libanoni síita milícia egyik szóvivője azt közölte, hogy nem kaptak semmiféle hivatalos ajánlatot a tűzszünetre, miközben az izraeli külügyminiszter azt állította, hogy sikerült előrelépéseket elérni az erről folytatott tárgyalásokon, az izraeli sajtó pedig már arról írt, hogy a kormány jóváhagyott egy tűzszüneti javaslatot.
Mohammad Afif Hezbollah-szóvivő újságírók előtt Bejrútban azt mondta, Donald Trump amerikai választási győzelme óta
Továbbra is a „tapogatózás” fázisában vannak, és egyelőre még csak ötleteket cserélnek és tárgyalnak a felek – tette hozzá.
Gideon Szaár izraeli külügyminiszter úgy nyilatkozott hétfőn: történt előrelépés, de a legnagyobb kihívás továbbra is az, hogyan lehet majd a gyakorlatban megvalósítani mindazt, amiben a tárgyalásokon elméletben megegyeznek.
A Jiszrael Hajom című újság vasárnap arról írt, hogy jelentős haladást értek el a tűzszünetről folytatott diplomáciai egyeztetéseken, a Jediót Ahronót című lap pedig hétfőn már úgy értesült, hogy Izrael és Libanon konkrét tűzszüneti tervezetről egyeztet Amos Hochstein, az amerikai elnök közel-keleti megbízottja közvetítésével.
A Hezbollah szóvivője sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy az izraeli hadsereg továbbra sem tart egyetlen falut sem megszállás alatt Dél-Libanonban.
– mondta Mohammad Afif. Azt állította, hogy a Hezbollah harcosai Hiam városban vissza tudták szorítani az izraeli katonákat mintegy hat kilométerre a határól, és az izraeli hadsereg betörési próbálkozásai Bint Dzsebilnél is sikertelenek voltak.
Az izraeli hadsereg szeptember 30. óta folytat szárazföldi offenzívát Libanon déli térségében, és rendszeresen mér csapásokat a határ menti falvak épületeire, de nem vonja megszállás alá azokat a településeket. A Hezbollah azzal vádolta meg Izraelt, hogy „senkiföldjét” próbál kialakítani a határ közelében.
Izraeli légicsapás ért egy lakóházat Damaszkusz határában, többen meghaltak – közölte a SANA állami hírügynökség.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szíriai emigráns aktivistaszervezet szerint legalább hárman vesztették életüket a többemeletes lakóház elleni támadásban Szajjida Zainab külvárosában, amely az Irán támogatását élvező, damaszkuszi vezetéssel szövetséges libanoni Hezbollah milícia egyik fellegvára.
A Sham FM helyi rádió ugyanakkor hat halottról és tizenöt sebesültről számolt be. Izrael az utóbbi években számos légicsapást mért szíriai célpontokra, a hadsereg, valamint a damaszkuszi kormánnyal szövetséges erők, köztük a Hezbollah libanoni síita milícia és az iráni Forradalmi Gárda infrastruktúrája ellen.
Az izraeli vezetés többször leszögezte: mindent megtesz azért, hogy Irán ne vethesse meg lábát Szíriában. Izrael a Gázai övezeti háború kitörése óta fokozta szíriai támadásait.
Legkevesebb harminc ember halt meg – közöttük tizenhárom gyermek – a Gázai övezetben két külön lakóházban – közölte a gázai polgári védelem.
A polgári védelem azt is közölte, hogy öten haltak meg, illetve tűntek el egy másik lakóház elleni támadásban Gázaváros Szabra negyedében.
A WAFA palesztin hírügynökség jelentése szerint legkevesebb harminchárman haltak meg a dzsabalíjai házban, amelyben otthonukból elmenekült palesztinok laktak, a támadás következtében a ház összeomlott, sokan a romok alatt rekedtek.
Az izraeli haderő október eleje óta folytat ismét szárazföldi offenzívát a Gázai övezet északi részén. Azóta a palesztin hatóságok legfrissebb, keddi adatai szerint legkevesebb 1800 ember halt meg a Dzsabalíját és az ottani menekülttábort, valamint Bét Lahiját és Bét-Hanúnt is magában foglaló térségben.
Herzi Halevi izraeli vezérkari főnök szombaton úgy tájékoztatott, hogy az offenzíva során ezer palesztin fegyvereset öltek meg.
Az ENSZ palesztinok segítő ügynöksége, az UNRWA becslései szerint 75 és 95 ezer közötti az övezet északi részén az ostromlott térségben maradt emberek száma, míg tízezrek menekültek Gázavárosba az offenzíva miatt. Csak Dzsabalíjából és az ottani menekülttáborból hetvenezren menekültek Gázavárosba, illetve Bét-Lahijába és Bét-Lahúnba az izraeli csapatok érkezése után.