tóth gabi
Az ukrán háború volt a legfontosabb kérdés.
Az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trumppal beszélt telefonon Robert Fico szlovák miniszterelnök, a beszélgetés kiemelt témája az ukrajnai helyzet volt – számolt be a pozsonyi kormányhivatal sajtóközleményében szerdán.
A közlemény szerint Robert Fico gratulált Donald Trumpnak a novemberi választásokon elért győzelméhez, majd az ukrajnai konfliktusról beszélt vele.
„Meggyőződésem, hogy (Donald Trump) személyével kapcsolatban nemcsak Szlovákiában, de egész Európában nagy várakozások vannak az ukrajnai háborús konfliktus összefüggésében” – mondta Robert Fico a közlemény szerint.
A telefonbeszélgetés legnagyobb részét az Ukrajnában zajló háborús konfliktus értékelése tette ki – állapították meg a pozsonyi kormányhivatal által kiadott közleményben, amely szerint Donald Trump aziránt érdeklődött, hogy Robert Fico egy Ukrajnával szomszédos ország miniszterelnökeként hogyan látja a történéseket.
„Nagyon nyíltan megismételtem neki azon álláspontomat, amelyet ebben az összefüggésben már kinyilvánítottam” – idézte Robert Fico szavait a kormányhivatal közleménye.
A szlovák miniszterelnök
A pozsonyi kormányhivatal egy másik szerdai közleményében tudatták, hogy Robert Fico meghívást kapott Vlagyimir Putyin orosz elnöktől a második világháború lezárása és a fasizmus felett aratott győzelem 80. évfordulója alkalmából jövő májusban rendezendő moszkvai ünnepségre. A közlemény szerint Robert Fico örömmel vette és elfogadta a hivatalos meghívást, s részt fog venni a jövőre esedékes moszkvai ceremónián.
Különleges békekövetet nevezhet ki Donald Trump az ukrajnai háború lezárására. A megválasztott elnök azért is hozhatja létre a pozíciót, mivel a Biden-elnökség senkit nem bízott meg eddig hasonló feladatokkal. A lehetséges békekövet kinevezése újabb lépést jelenthet az ukrajnai háború befejezése irányába.
Különleges békekövetet nevezhet ki Donald Trump az ukrajnai háború lezárására, a megválasztott elnök Richard Grenellt jelölheti a posztra – írja a Reuters. Hírügynökségi források szerint Trump azért is gondolkodik a pozíció létrehozásában, mivel a Biden-elnökség senkit nem bízott meg eddig hasonló feladatokkal.
Grenell a hírszerzés ügyvezetője és németországi amerikai nagykövetként szolgált az első Trump-adminisztráció idején, valamint lehetséges ukrajnai feladataihoz hasonló tevékenységet végzett a koszovói-szerb tárgyalások során, továbbá az európai ügyekkel kapcsolatos elmélyült ismereteivel szerzett hírnevet.
A lehetséges békekövet kinevezéséről szóló hírek újabb lépést jelenthetnek az ukrajnai háború befejezése felé, Trump egyik legfontosabb kampányígéretét a háború mielőbbi (az eredeti elképzelés szerint 24 óra alatt történő) lezárása jelentette, ugyanakkor a részletek egyelőre nem ismerhetők. A Reuters emlékeztet a Bloomberg júliusi cikkére, amiben arról írtak, hogy Grenell „autonóm zónák” kijelölése révén képzelné el a háború megállításának első lépéseit. Hasonlóan Trump több szövetségeséhez, Grenell sem tartja elképzelhetőnek Ukrajnának a NATO-hoz való közel jövőbeli csatlakozását.
Grenell egyelőre nem kommentálta az értesüléseket, ahogy az sem vehető biztosra, hogy Trump – amennyiben létrehozza – őt nevezi ki a tisztségre. Grenell kiterjedt kampányt folytatott Donald Trump november 5-ei újraválasztása érdekében, eredetileg a külügyminiszteri tisztség lehetséges várományosaként tartották számon, ugyanakkor azóta megerősítést nyert, hogy a megválasztott elnök Marco Rubio floridai szenátort nevezi ki a minisztérium élére.
Telefonon hívta pénteken Orbán Viktort Donald Trump megválasztott amerikai elnök. A megbeszélésre azt követően került sor, hogy a magyar kormányfő osztrák, bolgár és román kollégájával egyeztetett Románia 2025-ös schengeni csatlakozását illetően.
Telefonon hívta pénteken Orbán Viktort Donald Trump megválasztott amerikai elnök – írja a Magyar Nemzet. A miniszterelnök emlékeztetett, a nap folyamán több ország vezetőjével is tárgyalt, a velük folytatott értekezlet vége felé futott be Trump telefonhívása. „Tartalmas megbeszélést folytattam Marcel Ciolacu miniszterelnökkel Budapesten. Újabb fontos lépést tettünk Románia és Bulgária schengeni csatlakozása felé.”
– írta a miniszterelnök az X közösségi platformon közzétett bejegyzésben.
„Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei tárgyaltak. Megállapították, minden feltétel teljesült és minden akadály elhárult, ami eddig lehetetlenné tette Románia schengeni övezethez való csatlakozását” – fejtette ki Orbán Viktor miniszterelnök, hozzátette: a megállapodás szerint január 1-jétől nemcsak a reptereken keresztül, hanem a szárazföldi határátkelőknél is ellenőrzés nélkül lehet majd Románia területére lépni.
A kormányfő jelezte, hogy Donald Trump megválasztásával a béke kézzelfogható közelségbe került, de a távozó amerikai demokraták súlyos örökséget akarnak az új elnökre hagyni.
„Mar-a-Lago hívja Budapestet! Megvolt a választások utáni első telefonbeszélgetésünk Trump elnökkel. Nagy terveink vannak!” – árulta el a Facebookon a miniszterelnök, aki a Tiktok oldalára feltöltött videóban további részleteket is elárult a hívásról.
„Legutóbb, mikor ültem a konyhában a feleségemmel és teáztunk, akkor a kis Nokiám megcsörrent, fölvettem, és mondták, hogy Donald Trump szeretne velem beszélni. Mondtam, hogy itt vagyok. Mondta a másik oldalon az elnök, hogy jó estét Viktor, hogy vagytok” – ezt már a TV2-nek adott interjúban mesélte ugyanerről a hívásról.
„Magyarország számára egy sokkal prosperálóbb és jobb időszak következhet, mint amit az elmúlt négy évben tapasztalhattunk” – értékelt a választás után a hirado.hu-nak Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója.
Akkor úgy vélte, a diplomáciai kapcsolatok javulása több színtéren is jelentkezhet majd. Leglátványosabb jele – amiről Donald Trump Jr. még idén nyáron beszélt – a következő nagykövet kinevezése lesz, aki valószínűleg nem „belpolitikai aktorként” fog tevékenykedni, ahogyan azt David Pressman tette.
– emelte ki.