kulcsár edina
Üdvözölte az Izrael és Libanon közötti tűzszünetet.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Marokkóból jelentkezett be közösségi oldalán. Fotó: BENEDEK_DOCS Forrás: Facebook/Szijjártó Péter
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Marokkóból jelentkezett be közösségi oldalán, ahol a közel-keleti béke egyik fontos fejleményére reagált. Bejegyzésében üdvözölte az Izrael és Libanon között megszületett tűzszünetet, amely lehetőséget ad arra, hogy az otthonukat elhagyni kényszerült emberek visszatérjenek és békében éljenek.
Egy tűzszünet, egy fegyvernyugvás, a harcok abbamaradása mindig jó hír
– fogalmazott a miniszter, hozzátéve, hogy a nemzetközi közösségnek most kiemelt feladata biztosítani, hogy minden érintett fél tiszteletben tartsa a megállapodást.
Szijjártó Péter szerint a béke nemcsak a Közel-Keleten fontos.
Reméljük, hogy a következő ilyen jó hír hamarosan a szomszédunkból érkezik majd
– zárta bejegyzését a tárcavezető.
Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia között helyi idő szerint szerdán reggel négy órakor hatályba lépett tűzszünet, miután mindkét fél elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött megállapodást. A megegyezést Joe Biden amerikai elnök jelentette be kedden este a Fehér Ház kertjében.
Biden bátornak nevezte a tűzszüneti megállapodást, amely több mint egy évnyi harcnak hivatott véget vetni Izrael és a Hezbollah között. Egyben úgy fogalmazott, hogy mindez új kezdetet jelent Libanon számára.
Az amerikai elnök közölte, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök tájékoztatta arról, hogy az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyta a megállapodást.
Jó hírnek nevezve a fejleményeket Biden hangsúlyozta, hogy a 60 napra szóló tűzszüneti megállapodás, amennyiben sikerül teljes körűen végrehajtani, „az ellenségeskedések tartós beszüntetését hivatott szolgálni”.
– hangsúlyozta Biden.
Kijelentette egyben, hogy amennyiben a Hezbollah megsértené a tűzszünetet és fenyegetést jelentene Izrael számára, úgy a zsidó államnak a nemzetközi joggal összhangban joga van az önvédelemhez.
Izrael a 60 napos időszakban fokozatosan kivonja csapatait Libanonból, a határ menti területeken az ellenőrzést a libanoni hadsereg veszi át biztosítva, hogy a Hezbollah ne tudja újraépíteni ottani infrastruktúráját – húzta alá Biden.
„A civilek mindkét oldalon hamarosan biztonságosan visszatérhetnek a településeikre” – mondta az amerikai elnök.
Biden fegyvernyugvást sürgetett a Gázai övezetben is. „Ahogy a libanoni nép, úgy a Gázai övezetben élők is jólétet és biztonságos jövőt érdemelnek. Nekik is kijár a harcok vége” – fűzte hozzá.
Nadzsib Mikáti hivatalának kedd esti közleménye szerint az ügyvezető libanoni miniszterelnök az amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében üdvözölte a megállapodást.
Abdalláh Buhabib ügyvivő libanoni külügyminiszter korábban arról beszélt, hogy a libanoni hadsereg kész legalább ötezer katonáját az ország déli végeibe vezényelni az izraeli csapatkivonások nyomán.
Az izraeli biztonsági kabinet kedd este megszavazta a libanoni Hezbollahhal a tűzszünetet, ami szerda hajnalban, helyi idő szerint 4 órakor lépett életbe.
A kabinetben tíz igen szavazattal és Itamar Bengvír nemzetbiztonsági miniszter egyetlen ellenszavazatával fogadták el az Iránból támogatott libanoni síita Hezbollah terrorszervezet ellen közel tizennégy hónapja tartó harcok beszüntetését.
A Hezbollah az iszlamista Hamász terrorszervezet támogatására 2023. október 8-án csatlakozott az Izrael elleni háborúhoz, egy nappal a Hamász meglepetésszerű terrortámadása után.
– emelte ki a miniszterelnöki hivatal közleményében.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök felsorolta az okokat, melyek miatt a tűzszünet mellett döntött, beleértve a „fegyverzet érkezésének késedelmét, amely hamarosan megoldódik”, de nem szólította fel az Izrael északi részén élőket, hogy térjenek vissza otthonaikba.
A fegyverszüneti megállapodásban tizenhárom pont szerepel:
s a libanoni hadsereg fokozatosan felsorakozik Dél-Libanonban az izraeli hadsereg (IDF) fokozatos kivonulásával egy időben.
Az egyezmény az Egyesült Államok vezetésével nemzetközi felügyelet alatt áll. Az ideiglenes megállapodás később véglegessé válik, és az Izrael és Libanon közötti szárazföldi határ kijelöléséről szóló tárgyalások alapját fogja képezni.
Izraeli követelésre a megállapodásnak melléklete egy amerikai garancialevél, miszerint Izraelnek joga lesz fellépni Libanonban az egyezmény megsértése esetén.