POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.20. 08:12
Módosítva: 2024.11.20. 08:45

Izrael 5 millió dollárt ígér egy izraeli túszért

Netanjahu: "Minden túszért 5 millió dollár jutalmat adunk”

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a Gázai övezetben tett keddi látogatásán megismételte, hogy ötmillió dollárt kap és szabadon elhagyhatja az övezetet, aki átad egy izraeli túszt a zsidó államnak.

„Azoknak is mondom, akik ki akarnak szabadulni ebből az útvesztőből: aki túszt hoz nekünk, az a családjával együtt biztonságos útvonalon kijut. Minden elraboltért ötmillió dollár jutalmat is adunk” – mondta Netanjahu, miután kijelentette, hogy hamarosan több tucatnyian fognak kiszabadulni a fogságból.

Netanjahu kedden Jiszrael Katz védelmi miniszterrel, Herci Halevi vezérkari főnökkel és Ronen Barral, a Sin Bet belbiztonsági szolgálat főnökével tett látogatást az övezet középső részén, a Necer folyósón, ahol áttekintést nyújtott nekik egy kilátóhelyen Joáv Brunner vezérőrnagy, az ott működő kilencvenkilences hadosztály parancsnoka és Jaron Finkelman, a déli parancsnokság főtisztje.

„A Hamász nem fogja uralni Gázát. Figyelemre méltó módon felszámoljuk katonai képességeit, és áttérünk még meglévő kormányzati képességeinek megszüntetésére. Nem lesz Hamász Gázában”

– mondta Netanjahu.

„Itt és mindenütt erőfeszítéseket teszünk túszaink megtalálására és visszajuttatására. Nem mondunk le erről. Addig folytatjuk, amíg megszerezzük mindannyiukat, az élőket és a holtakat is”- ígérte a miniszterelnök.

„Azt üzenem túszaink fogva tartóinak, hogy halál fia, aki ártani merészel túszainknak. Üldözni fogjuk, és elkapjuk őket”- tette hozzá.

A Hamász tavaly október 7-én, Izraelből elhurcolt 251 túsza közül 97-en vannak Gázában, közülük legkevesebb 34-nek már csak a holttestét őrzik az iszlamisták az izraeli hadsereg becslése szerint. Mellettük fogva tartanak két izraeli civilt, aki 2014-ben és 2015-ben önszántából lépett be az övezetbe, valamint két, 2014-ben meggyilkolt izraeli katona holttestét.

Többen megsebesültek Izrael északi és középső részén a Libanonból indított rakétatámadásokban kedden – jelentette az izraeli mentőszolgálat.

Négy embert üvegszilánkok sebesítettek meg az ország középső részén, egyet pedig egy rakéta földre hulló darabjai Izrael észak-keleti részén, Karmielben. Az első támadásban öt, középtávú rakétát indítottak, a Karmiel elleni támadásban pedig 25 rakétát lőttek Libanonból, melyek egy részét elfogták, de egyikük becsapódott egy lakóépületbe – jelentette az izraeli hadsereg (IDF).

Több dróntámadást is végrehajtottak több hullámban Libanonból kedden izraeli területek ellen, a pilóta nélküli légieszközöket az izraeli légierő megsemmisítette a levegőben.

Az IDF jelentése szerint Dél-Libanonban, egy falu iskolaudvarán rakétákat, fegyverkészletet és megfigyelőállásokat találtak az izraeli egységek, majd megsemmisítették őket, és a lőszereket elkobozták.

Ciszjordánia északi részén, Kabatijában legkevesebb három fegyveres palesztin életét vesztette az IDF katonáival kitört tűzharcban. A jelentések szerint az izraeli csapatok körülzárták, majd lőni kezdték a város egyik épületét.

Az izraeli csapatok olyan dokumentumokat foglaltak le a Gázai övezetben, melyek bepillantást engednek Irán több évtizede a Hamásznak nyújtott, évi több tíz millió dollárnyi pénzügyi támogatásába – jelentette kedden a Meir Amit hírszerzési és terrorizmusügyi információs központ.

2014 óta Irán a Hamász fő stratégiai támogatója, mely katonai felszerelést és kiképzést, és pénzügyi támogatást biztosít számára, és a dokumentumokból az is kiderült, Irán más terrorszervezeteket is támogatott a Gázai övezetben, valamint polgári, oktatási és kulturális projekteket pénzelt.

A dokumentumok nem igazolják, hogy Iránnak tudomása lett volna a tavaly október 7-i terrortámadásról, de azt jelzik, hogy mintegy két évig egyeztettek Teheránnal az Izrael elleni hadművelet előkészítése során.

Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA), a történteket a tizenhárom hónapja tartó gázai fegyveres konfliktus „legsúlyosabb ilyen jellegű incidensének” nevezve.

A teherautókonvojjal szállított élelmiszereket az UNRWA és az Élelmezési Világprogram (WFP) ENSZ-ügynökségek biztosították, a járművek izraeli utasításra – viszonylag rövid időn belül – indultak el a Kerem-Salom határátkelőn át a palesztin lakosságú Gázai övezetbe – mondta Louise Wateridge, az UNRWA vezető katasztrófavédelmi tisztségviselője a Reuters hírügynökségnek.

Palesztinok tucatjai haltak meg, illetve sebesültek meg egy izraeli csapásban egy többszintes lakóházban a Gázai övezet északi részében fekvő Beit Lahíjában vasárnap – közölték orvosok a Reuters hírügynökséggel.

Egyelőre nem lehet pontosan tudni, hányan haltak meg a lakóházban. A palesztin katasztrófaelhárítás szerint az épületben hozzávetőlegesen hetvenen laktak.

A Hamász iszlamista palesztin terrorszervezet irányította Gáza kormánymédiája szerint hetvenketten haltak meg. A házban legkevesebb hat család tagjai laktak – közölték orvosok és helyi lakosok.

Az izraeli hadsereg harckocsikat vonultatott fel Beit Lahíjában, valamint a közeli Beit Hanúnban és Dzsabalíjában, ahol a legnagyobb palesztin menekülttábor áll.

A hadsereg múlt hónapi közlése szerint a Hamász ellen folytat hadjáratot, meg akarja akadályozni a támadásaikat, illetve az átcsoportosításukat.

A Hamásszal szövetséges palesztin Iszlám Dzsihád vasárnap közölte, hogy a fegyveresei a Beit Lahíja-i összecsapások során felrobbantottak egy izraeli harci járművet.

Ezt megelőzően egy izraeli légicsapás legkevesebb tíz embert ölt meg a Gázai övezet középső részén fekvő burejdzsi táborban, ahol orvosok elmondása szerint egy rakéta egy házat talált el. A közeli nuszeirati táborban négy másik ember halt meg.

Katar közölte a Hamásszal és Izraellel, hogy felfüggeszti a közvetítést a gázai tűzszünet és a túszok elengedése ügyében, amíg nem mutatnak „komoly szándékot” a tárgyalások folytatására.

A gázai egészségügyi minisztérium szerint 2023. október 7., a háború megindítása óta 43 800 ember halt meg Gázában.

Az izraeli harci gépek vasárnap ismét támadták a libanoni fővárost is, a célpontok között volt egy lakónegyed is néhány kilométernyire a városközponttól

– jelentette a dpa német hírügynökség tudósítója a helyszínről.

Az izraeli hadsereg közölte: az érintett térségben a légerő az Irán támogatta Hezbollah parancsnoki állásait és más létesítményeit támadta. A támadás előtt a polgári lakosságot figyelmeztették.

Izrael nemcsak a Hamásszal, de a vele szövetséges libanoni síita mozgalommal is háborúban áll.

A Hezbollah állítása szerint a Hamász támogatása céljából támadja Izraelt. Szeptember óta az izraeli haderő kiszélesítette libanoni támadásait, amelyeknek a célja állítása szerint a Hezbollah kiszorítása a térségből, hogy az Észak-Izraelben élők biztonságban hazatérhessenek.

A libanoni egészségügy-minisztérium szerint eddig több mint háromezren haltak meg Libanonban.

„A krízishelyzet sürgősségét nem lehet túlbecsülni: azonnali beavatkozás nélkül a súlyos élelmiszerhiány tovább súlyosbodhat, még nagyobb veszélyt jelentve annak a kétmillió embernek az életére nézve, akiknek túlélése ezektől a humanitárius segélyektől függ” – jelentette ki a tisztségviselő, megismételve az ügynökség korábban is megfogalmazott aggályait.

Az izraeli hadsereg palesztin civil ügyekkel foglalkozó humanitárius egysége, a COGAT ebben az ügyben nem nyilatkozott, de egy közleményben leszögezték: mindent megtesznek azért, hogy elegendő élelmiszer jusson el a Gázai övezetbe, és ennek bevitelét Izrael nem akadályozza.

Izrael október végén érvénytelennek nyilvánította az 1967-es, a palesztin menekülteket támogató ügynökség (UNRWA) elismeréséről kötött megállapodást. Egy 2025 január végén életbe lépő új jogszabály keretében a zsidó állam megtiltja az UNRWA működését Izrael területén, továbbá megtiltja az izraeli kormányzati szervek számára az együttműködést a szervezettel Ciszjordánia és a Gázai övezet palesztin területein.

Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa hétfőn Genfben kijelentette:

ügynöksége Gázai övezetben végzett munkájának az egyetlen alternatívája az lenne, ha engedélyeznék Izrael számára az ottani szolgáltatások működtetését. Az ügynökség elleni izraeli tilalmat az UNRWA „legsötétebb pillanatának” nevezte, és a törvényjavaslat elfogadásának megakadályozására sürgette az ENSZ tagállamait.

Az UNRWA egyik tisztségviselőjének pénteki nyilatkozata szerint a gázai segélyezés a mélypontra süllyedt, a Gázai övezet ostromlott északi területeire a szállítás szinte lehetetlen.

Jiszráel Kac nemrégiben – még külügyminiszterként – kitalációnak nevezte azt az állítást, miszerint a Gázai övezetben nincs alternatívája az ügynökségnek. Meglátása szerint más nemzetközi segélyszervezetek is léteznek, amelyeket „nem szennyezett be a terrorista tevékenység”.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek