POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.28. 07:42

Irán fenntartja a jogot, hogy lője Izraelt

A tűzszünet napján történt a bejelentés.

Iránnak jogában áll válaszolnia a múlt havi izraeli légicsapásokra, figyelembe véve a térségben történő egyéb fejleményeket – közölte Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter szerdán Lisszabonban.

Aragcsi újságírók előtt kijelentette: üdvözli a libanoni tűzszüneti megállapodást, amely reményei szerint végleges fegyvernyugváshoz vezet. Izrael és az iráni támogatottságú Hezbollah libanoni siíta militáns szervezet szerdán jutott megállapodásra a tűzszünetről az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével.

Újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: az Izrael és Irán közötti feszültségek enyhülése Izrael viselkedésétől függ. „Természetesen fenntartjuk a jogot arra, hogy reagáljunk az Irán ellen elkövetett legutóbbi izraeli agresszióra, de emellett figyelembe vesszük a térség összes fejleményét” – emelte ki a külügyi tárca vezetője.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden azt mondta, hogy az izraeli műveletek „évtizedekre visszavetették” a Hezbollahot, Aragcsi azonban ennek az ellenkezőjét állította. Meglátása szerint a fegyveres csoport nem gyengült meg vezetőinek elvesztése vagy az október elején ellenük indított izraeli szárazföldi offenzíva miatt, hanem képes volt átszervezni magát és hatékonyan visszavágni.

„Ez a legfőbb ok, amiért Izrael elfogadta a tűzszüneti megállapodást… mikor a Hezbollah elveszti vezetőit vagy parancsnokait, minden egyes alkalommal megerősödve és nagyobb létszámban tér vissza” – fejtette ki a politikus.

Az Izrael és Hezbollah libanoni síita mozgalom között szerdán életbe lépett tűzszünet több hónapi eszkaláció után „az első reménysugár” a közel-keleti konfliktusban – jelentette ki António Guterres, az ENSZ főtitkára szerdán Lisszabonban.

„Lényeges, hogy a tűzszünetet aláírók maradéktalanul tartsák is be a megállapodást” – szögezte le Guterres egy rövid televíziós nyilatkozatban a hazájában tett látogatása során. Hozzátette, hogy az ENSZ libanoni békefenntartó kontingense kész a tűzszünet ellenőrzésére.

António Guterres megismételte, hogy azonnali tűzszünetre van szükség a Gázai övezetben is. „Ígéretes jelet kaptam tegnap, a béke reményének sugarát az elmúlt hónapok sötétsége után” – mondta a világszervezet főtitkára a tűzszüneti megállapodásra utalva. „Ez nagyon fontos pillanat, elsősorban a civilek számára, akik hatalmas árat fizetnek a konfliktus miatt” – tette hozzá.

Nadzsib Mikáti libanoni miniszterelnök szerdán megerősítette, hogy a libanoni hadsereg fokozza jelenlétét az ország déli, Izraellel határos részén, az Izrael és a Hezbollah síita fegyveres szervezet között hajnaltól érvényes tűzszüneti egyezmény végrehajtásának részeként.

A lakossághoz intézett beszédében Nadzsib Mikáti reményét fejezte ki, hogy a megállapodás új fejezetet nyit Libanon történetében. A kormányfő egyúttal felszólította Izraelt, hogy tartsa tiszteletben az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszünet és vonuljon ki a határ menti területekről.

Nabih Berri libanoni házelnök szerdai televíziós beszédében arra szólította fel a lakóhelyüket elhagyni kényszerült libanoniakat, hogy országszerte térjenek vissza otthonaikba, miután életbe lépett a tűzszünet.

„Köszönjük a kitelepítetteknek és azoknak az embereknek, akik együttérzéssel és szolidaritással fogadták őket” – mondta Berri.

„Ma magunk mögött hagyjuk azt a pillanatot, amely Libanon számára a legveszélyesebb volt, népét és történelmét fenyegette” – fogalmazott a házelnök.

Berri egyúttal újabb elnökválasztási fordulót sürgetett, mivel két éve ügyvezetőként az államfői posztot is Mikáti tölti be, a korábbi sikertelen választási fordulók miatt.

A pártokat Libanon érdekében összefogásra biztató házelnök hangsúlyozta, hogy olyan elnököt válasszanak, aki inkább egyesít, mint megoszt.

A libanoni hadsereg fokozatosan átveszi a Hezbollah síita milícia pozícióit Dél-Libanonban, az Egyesült Államok pedig garantálja, hogy Izrael válaszcsapást indíthasson, amennyiben a másik fél megsértené a tűzszünetet – ezek a szerda hajnalban életbe lépett megegyezés legfontosabb pontjai.

Szerda hajnalban lépett életbe az izraeli kormány és a Hezbollah síita fegyveres szervezet közötti, hatvan napra szóló tűzszünet, amelynek létrejöttét Joe Biden amerikai elnök kedden késő este jelentette be. Az Egyesült Államok és Franciaország közös nyilatkozatában kiemelték, a megegyezés biztosítékot ad Izraelnek a Hezbollah és más terrorszervezetek jelentette fenyegetésekkel szemben – írja a BBC.

A zsidó állam és az Irán által támogatott libanoni síita milícia közötti 13 hónapja tartó háborúnak véget vető megállapodás legfontosabb részei a következők:

  • A tűzszünet állandó jellegű.
  • A Litani folyótól az izraeli határig terjedő dél-libanoni határsávban 5000 libanoni katona váltja fel a Hezbollah fegyvereseit.
  • Washington és Párizs garantálja a megállapodás kölcsönös betartását.
  • Izrael fenntartja magának a válaszcsapás jogát, amennyiben a Hezbollah megsérti a megállapodást.

Az Izrael és Libanon között 2024. november 27-én hajnalban életbe lépett tűzszüneti megállapodás által érintett dél-libanoni régió (hirado.hu-grafika)

Joe Biden elnök újságírók előtt kifejtette, hogy a megállapodást állandónak szánják, ennek értelmében a Hezbollahnak hatvan napja van kivonni csapatait az úgynevezett „Kék vonal” (vagyis a nem hivatalos izraeli–libanoni határ) és a Litani folyó által határolt területről. A szervezet fegyvereseit a libanoni hadsereg ötezer katonája váltja fel. A BBC szerint bár vannak még kérdések a libanoni hadsereg képességeit illetően, hozzáteszik: nyugati értesülések szerint a Hezbollah annyira meggyengült, hogy a törvényes bejrúti kormány visszaveheti az ország irányítását.

Ezzel párhuzamosan Izrael is kivonja csapatait a területről, valamint lehetővé teszi, hogy a polgári lakosság visszatérjen a lakhelyére.

A tűzszüneti megállapodás az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es határozata értelmében jött létre, amely lezárta a 2006-os háborút Izrael és a Hezbollah között. Libanoni kérésre a Litani folyótól délre eső területeken kizárólag a libanoni hadsereg és az ENSZ békefenntartó erői (UNIFIL) lehetnek jelen – teszi hozzá a BBC.

Joe Biden beszédében kiemelte: a Hezbollah nem építheti újra az infrastruktúráját Dél-Libanonban.

„Ha kilőnek egy rakétát, ha akárcsak egy alagutat ásnak vagy teherautókkal merészelnek rakétákat szállítani oda (Dél-Libanonba – a szerk.), akkor támadni fogunk”

– szögezte le Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a megállapodás elfogadását bejelentő televíziós beszédében, szerda hajnalban.

Joe Biden washingtoni beszédében kiállt az izraeli álláspont (az önvédelem joga) mellett, ugyanakkor azt is kifejtette, hogy a megállapodás egyszersmind segít Libanon szuverenitásának megőrzésében is.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek