tóth gabi
Egyre súlyosabb a humanitárius katasztrófa.
A téli időszak beálltával érkező heves esőzések tovább súlyosbítják a menekültek helyzetét a háború dúlta Gázai övezetben – hívta fel a figyelmet hétfőn az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége (UNRWA).
„Mintegy félmillió ember van veszélyben az árterületeken” – ismertette az UNRWA az X-en.
„A helyzet minden egyes esőcseppel, bombával és csapással súlyosbodik” – tette hozzá az ENSZ-ügynökség.
Vasárnap a Gázai övezet egyes részeiben heves esőzések voltak, megrongálva a harcok elől otthonaikból elmenekült emberek sátrait és egyéb rögtönzött szálláshelyeit – közölte a Hamász palesztin terrorszervezet irányította helyi polgári védelem. Több, alacsonyabban fekvő térséget elöntött a víz, részben azért, mert nincs működőképes csatornarendszer. A közösségi médiában megjelent felvételeken a sátrak között bokáig érő vízben közlekedő gyerekeket lehetett látni.
Az ENSZ adatai szerint a part menti palesztin övezet 2,2 millió lakosának 90 százaléka volt kénytelen elmenekülni otthonából Izrael és a Hamász fegyvereseinek összecsapásai miatt.
Jelentős előrehaladás történt az Izrael és a libanoni Hezbollah közötti tűzszünetről szóló tárgyalásokon – mondta az amerikai részvétellel zajló egyeztetésekről a washingtoni külügyminisztérium szóvivője hétfőn.
Matthew Miller sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy miközben közeledtek az álláspontok, a végső részletek kidolgozásra várnak, és a megállapodás nem tekinthető lezártnak, amíg mindkét fél véglegesen el nem fogadja el azt.
– fogalmazott a szóvivő, aki nem erősítette meg az értesüléseket, hogy a megállapodás egyebek közt 60 napos fegyvernyugvást tartalmaz.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója hétfőn újságírók számára tartott sajtóbeszélgetésen hasonlóképpen úgy nyilatkozott, hogy közel áll a megállapodás, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az egyeztetések még zajlanak.
Az amerikai illetékesekkel egybehangzóan nyilatkozott Izrael washingtoni nagykövete. Mike Herzog az izraeli katonai rádióban úgy fogalmazott, hogy a harcok lezárása Izrael és a libanoni Hezbollah fegyveresei között „napokon belül” megtörténhet, de még vannak véglegesítésre váró pontok, és hozzátette, hogy egy megállapodás kormányzati megerősítést is igényel. A diplomata szerint az izraeli biztonsági kabinet kedden ülhet össze, hogy megtárgyalja a tűzszüneti tárgyalások eredményét.
Több mint 120 palesztin halt meg izraeli támadásokban az utóbbi két napban a Gázai övezetben. Egy északi kórházat ért támadásban az egészségügyi személyzet tagjai is megsebesültek – közölték szombaton palesztin orvosok.
Palesztin egészségügyi tisztségviselők közlése szerint a halálos áldozatok között van egy család hét tagja, akiknek a házát az éjszaka érte találat Gázaváros Zejtún nevű negyedében. A többieket az övezet középső vagy déli részén érte támadás.
Huszam Abu Szafija, az enklávé északi részén lévő Kamal Advan kórház igazgatója azt mondta, hogy az egészségügyi intézményt több találat érte, aminek következtében a kórház 12 alkalmazottja – orvosok és ápolók – megsérült. Megrongálódott a sürgősségi részleg, a recepció, az áramgenerátor, az oxigén- és a vízvezeték-hálózat is. Az igazgató szerint a bombázásokkal Izraelnek az a célja, hogy evakuálásra kényszerítse a kórházi személyzetet. A Kamal Advan egyike a három északi kórháznak, és a működése már eddig is nagyon korlátozott volt.
Az izraeli erők egyre mélyebbre hatolnak be az övezetbe annak északi részén, és folytatják a bombázásokat ugyanott, ami a fő hadműveleti területük október eleje óta – írta a Reuters hírügynökség. Az izraeli hadsereg közlése szerint a támadások célja a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet megakadályozása abban, hogy újabb támadásokat indítson Izrael ellen, illetve hogy át tudja csoportosítani alakulatait. Helyi lakosok viszont azt mondják: attól tartanak, hogy az izraeli hadsereg valódi célja egy területsáv elnéptelenítése, hogy az ütközőövezetül szolgáljon. Izrael tagadja ezt.
A kórházzal kapcsolatban az izraeli hadsereg (IDF) azt közölte első vizsgálata alapján: nincs tudomása arról, hogy bármely egysége támadta volna a Kamal Advant vagy annak környékét. „A hadsereg minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy megkímélje a civileket” – szögezték le.
Izrael szerint a Hamász kórházakat használ rejtekhelyként, parancsnoki központként, és civileket élő pajzsként. Eme állítása alátámasztására már több videófelvételt és fényképet tett közzé az IDF. A Hamász visszautasítja a vádat, és azt állítja, hogy nem használ katonai célokra civil létesítményeket.
A terrorszervezet katonai szárnyának szóvivője később, szombat este azt állította, hogy meghalt egy női túszuk izraeli támadásban egy olyan helyen, amely a Kamal Advan kórház környékén van. A szóvivő valószínűleg a tavaly októberi, dél-izraeli települések elleni terrortámadás során elhurcolt túszok egyikére utalt.
A háborút a Hamász tavaly októberi terrortámadása váltotta ki. A fegyveresek meggyilkoltak mintegy ezerkétszáz embert, és túsznak elhurcoltak magukkal a Gázai övezetbe több mint kétszázötvenet.
Nyolcszáz izraeli katona halt meg a gázai és libanoni fegyveres konfliktus kezdete, tavaly október 7-e óta a harcokban érintett térségekben – közölte az izraeli hadsereg szerdán.
Kedd délután elesett a nyolcszázadik izraeli katona, a 21 éves Roi Szasszon tartalékos őrmester egy összecsapásban, amelyet a Hamász palesztin iszamista terrorszervezet fegyvereseivel vívtak a Gázai övezet északi részén egy épületben. Négy hónappal ezelőtt ért véget hároméves sorkatonai szolgálata, azóta tartalékosként szolgált.
A hét elején zászlóaljának két másik katonája is meghalt tűzharcban Dzsabalíja külvárosában: egy 21 és egy 22 éves. A Gázai övezet északi részén, Dzsabalíjában és környékén október 5-e óta tartó izraeli hadműveletben huszonnyolc katona halt meg. A gázai szárazföldi hadművelet tavaly október végi megindítása óta 377 izraeli katona vesztette életét az övezetben, közülük 56-an balesetben.
Négyszázhuszonhárom katona a Hamász október 7-i terrortámadásának visszaverésekor, izraeli területen, illetve az északi, libanoni határnál, az Iránból támogatott síita Hezbollah fegyveres szervezettel folytatott harcokban esett el. A háború kezdete óta 5381 katona sebesült meg, közülük 786 súlyosan.
Donald Trump csapata szankciókat készíthet elő a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen a Benjamin Netanjahu és Joáv Gallant ellen kiadott elfogató parancsok miatt.
Donald Trump csapata szankciókat készíthet elő a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tisztviselői ellen a Benjamin Netanjahu és Joáv Gallant ellen kiadott elfogató parancsok miatt – írja a Neokohn izraeli sajtóértesülésekre hivatkozva. A lap szerint, a tervezett szankciók nemcsak a testületet vagy az eljáró ügyészt, hanem azokat a bírákat is érintheti, akik a parancsokat kiadták, de akár a családtagokra is kiterjeszthetik.
A Trump-csapat tagjai közül többen is reagáltak az izraeli kormányfő és védelmi miniszter ellen kiadott elfogatóparancsokra. Mike Walz, nemzetbiztonsági tanácsadó-jelölt szerint az ICC teljesen elveszítette a szavahihetőségét, Lindsey Graham arról írt a közösségi médiában:
Mike Johnson az amerikai képviselőház republikánus elnöke pedig antiszemitának nevezte az ICC döntését, ami szerinte elítélendő és teljesen nevetséges.
– tette hozzá.