tóth gabi
Németország 183 ezer migránst évek óta nem tud kiutasítani.
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a német politikusokra, hogy csökkentsék az illegális migrációt. A német belügyminiszter hétfőn be is jelentette, hogy 6 hónapra visszaállítják az ellenőrzéseket az ország külső határain, és visszafordítják azokat a migránsokat, akiket már regisztráltak vagy regisztrálhattak volna egy másik uniós országban.
Ausztria azonnal közölte, hogy nem kíván befogadni egyetlen, Németország által elutasított migránst sem. Donald Tusk lengyel kormányfő is éles kritikát fogalmazott meg a német lépéssel szemben.
A magyar miniszterelnök pedig azt írta az X-en: „Németország úgy döntött, hogy szigorú határellenőrzést vezet be az illegális migráció megállítása érdekében. Scholz kancellár, üdv a klubban!”
Kedden az is kiderült, hogy kudarcot vallott a kormány és az ellenzéki uniós pártok képviselői közötti migrációs csúcstalálkozó. A vita leginkább a migránsok határon történő visszatoloncolásáról szólt.
A kormány migránsok visszaküldésére vonatkozó üzenete gyorsan elterjed az embercsempészek körében. A menekülteknek szánt WhatsApp-csoportokban azt javasolják, hogy aki Németországba akar menni, a jövőben semmilyen körülmények között ne regisztráljon máshol.
A Focus a témához kapcsolód cikkében azt írta, hogy 2024. június végén Németországban 226 882 embernek kellett volna elhagynia az országot. Azonban a kötelezettek több mint 80 százaléka – mintegy 183 000 nő, férfi és gyermek, köztük 111 000 elutasított menedékkérő – rendelkezik úgynevezett „toleranciával”. A hatóságok arra kérték őket, hogy hagyják el Németországot, de „ténybeli vagy jogi okok miatt” nem toloncolhatják ki őket.
Alexander Throm, a CDU/CSU parlamenti frakció belpolitikai szóvivője elmondta: „Több százezer elutasított menedékkérő él Németországban évek óta megtűrt státuszban. Amit a vitában mindig elfelejtenek kimondani: ezek az emberek illegálisan tartózkodnak itt! A megtűrt tartózkodás továbbra is illegális marad, és az érintettek továbbra is kötelesek elhagyni az országot. Ennek ellenére dolgozhatnak és szociális ellátásban részesülhetnek Németországban.”
Azok, akiket „tűrnek” a hatóságok, a menedékkérők ellátásáról szóló törvény értelmében ellátásban részesülnek. Az egyedülállóknak jelenleg havi 460 euró jár, a gyerekeknek életkoruktól függően 312-408 euró. Ennek a csoportnak általában szállást is biztosítanak.
Ha valakit 18 hónapnál tovább "tolerálnak", akkor az állampolgári segélyben részesülőkhöz hasonló 563 eurós ellátásra lesz jogosult.
Hogy valójában mennyi pénzt kell a német államnak előteremteni a „tűrt emberek” számára, arról nincs részletes adat, de az egyéb költségeket nyilvántartják. 2023-ban a szövetségi államok mintegy 6,3 milliárd eurót költöttek a migránsok ellátására. A szövetségi és a tartományi kormányok migrációval kapcsolatos összkiadása pedig tavaly 48 milliárd eurót tett ki.