POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.06.02.

Palesztin-párti tüntetők szét akartak verni egy múzeumot

Tömeges letartóztatások.

Palesztinpárti tüntetők betörtek pénteken a New York-i Brooklyn Múzeum épületébe, de a rendőrség megakadályozta őket abban, hogy az aulánál tovább jussanak, és őrizetbe vett 34-et közülük – közölték hivatalosan.

Az Izrael-ellenes aktivisták az épület előtt megrongáltak többet a szabadban kiállított tárgyak közül, erőszakosan viselkedtek a személyzet tagjaival, és sátrakat állítottak föl az aulában.

Az engedély nélküli tiltakozás pénteken kora délután kezdődött azzal, hogy több százan felvonultak a metropolisz Brooklyn városrészében, palesztin zászlókat lengettek, jelszavakat kiáltoztak, doboltak, és a múzeumhoz érve kifeszítettek egy transzparenst a főépületre. Ezután a tüntetés szervezői felszólították a résztvevőket, hogy szállják meg az épületet, és maradjanak ott mindaddig, amíg a fenntartó nyilvánosságra nem hozza az Izraelhez fűződő pénzügyi kapcsolatait, illetve meg nem szüntet minden ilyen jellegű gazdasági összefonódást.

A rendőrök először felszólították a tüntetőket, hogy távozzanak, de miután ez nem használt, erőszakot alkalmaztak.

Az 1823-ban alapított Brooklyn Múzeum New York város második legnagyobb kiállítóhelye. Taylor Maatman szóvivő a történtekkel kapcsolatban elmondta, hogy a látogatók és az intézményben kiállított tárgyak biztonsága érdekében pénteken kénytelenek voltak korábban bezárni, ennek ellenére a tüntetők több a szabadban kiállított tárgyat megrongáltak.

Világszerte folytatódtak a palesztinpárti tüntetések. New Yorkban a középiskolások, Kaliforniában az egyetemisták rendeztek demonstrációkat, Izlandon pedig a rendőröknek kellett feloszlatniuk egy kormányellenes megmozdulást. Eközben a skót és az izraeli női labdarúgó-válogatottak meccsét tüntetők zavarták meg.

Középiskolások tüntettek New Yorkban pénteken. Háromszáznál is több palesztinpárti diák gyűlt össze Manhattanben az Oktatási Minisztérium épületének lépcsőjén, ahol Izrael-ellenes jelszavakat skandáltak. Ugyanebben az időben Brooklynban is tüntetéseket tartottak. Helyi médiumok arról számoltak be, hogy a megmozdulásokat néhány tanári csoport szervezte.

Kaliforniában ennél is súlyosabb volt a helyzet: Santa Cruzban a hallgatók sátortábort állítottak fel a helyi egyetem előtt, és a többszöri felszólítás ellenére hetekig nem voltak hajlandók elvonulni onnan. Végül pénteken kommandós rendőrök kezdték elhordani a barikádokat.

Az egyetem szerint sok tüntetőt letartóztattak, mivel akadályozták a hatóságok munkáját, valamint a mentőautók mozgását.

Skóciában a 2025-ös női Európa-bajnokság Izrael elleni selejtezőjét zavarták meg a tiltakozók.

Bár a mérkőzést zárt kapuk mellett játszották, az épületen kívül, valamint a környező utakon is palesztin zászlókat lengető tüntetők várták a futballistákat. Egy férfi a kapufához láncolta magát, ezért a mérkőzést csak 45 perces késéssel tudták elkezdeni.

Izlandon a tiltakozások atrocitásokba is torkolltak a tüntetők és a rendőrök között. Reykjavíkban százötvenen vonultak az utcákra, mert szerintük az állam nem tesz eleget a béke érdekében. A résztvevők azt követelték, hogy a kormány szakítsa meg a diplomáciai kapcsolatait Izraellel, és vezessen be kereskedelmi korlátozásokat a zsidó állammal szemben.

Közben a muszlim országokban is folytatódtak az Izrael-ellenes megmozdulások.

Jordánia fővárosában ezen a héten is rengetegen vonultak fel, hogy kifejezzék szolidaritásukat a gázaiakkal. Bár az elmúlt hónapokban szinte minden héten voltak demonstrációk a helyi izraeli nagykövetség közelében, a rafahi hadművelet kezdete óta jelentősen fokozódott a feszültség.

Felszólítjuk az egész jordániai népet, minden felekezetet, várost és falvat, hogy lázadjon fel és indítson felkelést Palesztina támogatására. Támogatnunk kell a palesztinokat Gázában és Ciszjordániában” – mondta egy férfi.

Jemenben is több tízezer férfi vett részt a szokásos heti palesztinpárti felvonuláson. Az ottani húszi lázadók hónapok óta támadják a Vörös-tengeren tartózkodó hajókat. Válaszul csütörtökön amerikai és brit légicsapások érték az arab ország nyugati részét, amelyekben jemeni médiumok szerint sokan meghaltak. A tüntetők azonban kijelentették, hogy hűek maradnak az elveikhez, és folytatják az ellenállást.

A rendőrség számolt fel egy palesztinpárti, Izrael-ellenes sátortábort, és tucatnyi embert tartóztatott le csütörtökön Detroit-ban.

A Wayne State Egyetem területén engedély nélkül kialakított tiltakozótábornál a hatóság azt követően avatkozott be, hogy a tüntetők a felszólítás ellenére sem hagyták el a helyszínt, és korábban elutasították az intézmény vezetésének ajánlatát a tárgyalásokra.

Kimberly Andrews Espy, az egyetem elnöke egészségügyi és biztonsági okokkal, valamint az egyetem működésének akadályoztatásával indokolta a tiltakozás felszámolására vonatkozó felszólítást, és közölte, hogy egyetlen személy és csoport sem sajátíthatja ki az egyetem tulajdonában lévő területet, akadályozva, hogy azt mások is megközelítsék.

A Wayne State Egyetem dolgozóit a sátortábor miatt a héten arra kérték, hogy távmunkában dolgozzanak, a nyári egyetemi kurzusokat pedig felfüggesztették.

Az egyetem szóvivője a hatósági beavatkozással kapcsolatban közölte, hogy a 12 embert magánterület megsértéséért, és egyéb törvénytelenségekért, egy embert hatósági személy elleni erőszakért vették őrizetbe.

A rendőrök csütörtökön rohamfelszerelésben jelentek meg az egyetem központi füves területén felállított, körbekerített sátraknál, és azokat elkezdték elbontani.

A tiltakozótábort május 23-án létesítették palesztinpárti aktivisták, akik többi között azt követelték, hogy az egyetem szakítsa meg a kapcsolatokat az Izrael számára fegyvereket szállító amerikai vállalkozásokkal, valamint szüntesse meg az Izraelbe szervezett hivatalos utak.

A detroit-i Wayne State Egyetemen 16 ezer alapszakos hallgató tanul.

Az Egyesült Államok egyetemeinek százain tartottak palesztinpárti és Izrael-ellenes tiltakozásokat áprilisban és májusban, számos helyen erőszakos jelenetekkel, és antiszemita megnyilvánulásokkal.

Az elmúlt hetekben a tiltakozók próbálták megzavarni több egyetem diplomaosztó ünnepségét, Washingtonban pedig a George Washington Egyetem aktivista diákjai alternatív diplomaünnepséget szerveztek, amelyen árulással vádolták az amerikai főváros legnagyobb felsőoktatási intézményének azon hallgatóit, akik átvették az egyetem által kiadott diplomát.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala közölte pénteken: Izrael felhatalmazta a tárgyalókat, hogy ismertessék a tűzszüneti megállapodás tervezetét, miután Joe Biden amerikai elnök közzétette a három szakaszra tervezett tűzszünet tervét, amelyről kijelentette, hogy Izrael javasolta.

„Az izraeli kormány egységes abban a szándékban, hogy minél előbb hazajuttassa a túszainkat, és a cél elérésén dolgozik” – áll a közleményben.

„A miniszterelnök felhatalmazta a tárgyalókat, hogy tegyék közzé a cél elérése érdekében körvonalazott tervet, ugyanakkor kitart a mellett, hogy a háború nem ér véget, amíg a célját el nem éri, beleértve valamennyi túszunk visszatérését és a Hamász katonai és kormányzati képességeinek a felszámolását.”

Az amerikai képviselőház és a szenátus vezetői meghívták Benjámin Netanjahut, hogy mondjon beszédet a kongresszusban – jelentette be Mike Johnson, a képviselőház elnöke pénteken. A látogatás időpontját még nem egyeztették.

A kongresszusban külföldi vezetők által mondott beszéd az Egyesült Államok közeli szövetségesei számára fenntartott ritka megtiszteltetés. Benjámin Netanjahu már három ilyen beszédet mondott, a legutóbbit 2015-ben.


 


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek