kulcsár edina
A uniós növekedési ütemnek több mint két és félszerese.
A gazdasági növekedés nemzetközi összevetésben kiemelkedőnek számít és egyértelműen az élmezőnybe tartozik – számolt be a Nemzetgazdasági Minisztérium az első negyedéves GDP-adatokat elemezve. A számok alapján a magyar gazdaság az unió növekedési ütemét negyedéves alapon több mint két és félszeresen, éves alapon csaknem három és félszeresen múlta felül. Elemzők szerint a gazdasági növekedés várhatóan egész évben kitart.
A vártnál alacsonyabb infláció és az ebből is fakadó érdemi reálbérnövekedés növelhette a vásárlásokat. Emellett a turizmus is jól teljesített. Ugyanakkor növekszik a hitelezés. Már nem csak a fogyasztási kölcsönök nőnek, hanem a lakáshitelek is. Ezek voltak, amik leginkább húzták a GDP-t az első negyedévben. A Bank360 Csoport vezető elemzője szerint
Ezek ugyanis a beruházásokat és a fogyasztást erősítik.
„Ilyen például a már futó napelem plusz program, amely 76 milliárd forintot oszt szét a lakosság körében. Ilyen a most megindult kis- és középvállalkozásoknak igénybe vehető technológia plusz program, amely kamatmentes hitelt ad 155 milliárd forint értékben. És ilyen lesz a júniusban megnyíló otthonfelújítási program, amelyben 108 milliárd forintot osztanak szét családi házak korszerűsítésére” – magyarázta Tóth Levente Bank360 Csoport vezető elemzője.
Ezek a programok jellemzően kis- és középvállalkozásoknak adnak lehetőséget a fejlesztésekre, és nekik biztosítanak megrendelést és munkát.
Az ország pedig csökkentheti energiafüggőségét. Így pedig tovább javulhat a gazdaság teljesítménye, méghozzá úgy, hogy keleti szomszédunknál háború dúl, az Európai Unió és benne elsősorban a német gazdaság pedig gyengélkedik.
– hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter.
Már a mostani első három havi adatok is kiemelkedőknek számítanak Európában. A Nemzetgazdasági Minisztérium most kiadott közleménye szerint negyedéves alapon az unión belül a második legnagyobb a magyar növekedés, olyan országokat megelőzve, mint Csehország, Spanyolország, Portugália, Belgium, Franciaország, Németország és Ausztria.
Éves összevetésben a gazdaság teljesítménye a harmadik legmagasabb előrelépést érte el, megelőzve Portugáliát, Belgiumot, Lettországot, Franciaországot, Olaszországot, Csehországot, Németországot és Ausztriát is.
Az Európai Unió negyedéves alapon 0,3 százalékkal, éves alapon 0,5 százalékkal bővült. Ez azt jelenti, hogy
A várakozások szerint az idei a gazdasági növekedés helyreállításának éve lehet, miközben várhatóan a költségvetési hiány és az államadósság is csökkenni fog 2024-ben.
A bruttó hazai termék (GDP), a gazdaság teljesítménye 2024 első negyedévében 1,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése alapján.
Nagy Márton a legfrissebb KSH-adatokra reagálva, újságírói kérdésre realistának nevezte az idei GDP növekedési várakozásokat, mert az eddigi adatok alapján bekövetkezett a gazdaság újraindulása, a második negyedévben magasabb növekedés várható.
Mint ismert Magyarország bruttó hazai terméke 2024 I. negyedévében a nyers adatok szerint 1,1 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 1,7 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki értéket.
– ezt mutatják a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai.
2024 márciusában a turisztikai szálláshelyeken több mint egymillió vendég csaknem hárommillió vendégéjszakát töltött el. A vendégéjszakák száma 25, a vendégeké 30 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest a szálláshelyeken.
a KSH által szintén kedden közölt friss GDP-adatokra.
Mindez annak fényében pozitívum, hogy tavaly hiába kecmergett ki a harmadik negyedévben egy év után a recesszióból a magyar gazdaság, az év végére elfogyott a lendület. A csalódást keltő negyedik negyedéves stagnálás után gyakorlatilag biztossá vált, hogy az áthúzódó hatások miatt elérhetetlen az idei négyszázalékos növekedés. Ahhoz ugyanis négy negyedéven keresztül robusztus, egyszázalékos növekedésre lenne szükség.
Az elmúlt két év inflációs sokkja után hiába kezdtek el emelkedni a reálbérek tavaly szeptemberben, a lakosság óvatossági motívuma az elmúlt időszakban is erőteljes volt. Ezzel párosult az ipar és a külkereskedelem tavaly év végi lendületvesztése, ami együttesen azt eredményezte, hogy a harmadik negyedévben beindult növekedésből stagnálásba kapcsolt vissza a hazai gazdaság. Ezek után csökkentette a kormány az idei növekedési várakozását.
Bár a június 4-én megjelenő részletes adatokból derülhet ki, hogy pontosan mi is húzta a növekedést, a KSH előzetesen annyit elárult: a gazdasági teljesítmény növekedéséhez legnagyobb mértékben a piaci szolgáltatások, ezen belül főként az ingatlanügyletek és az információs, kommunikációs ágazat járult hozzá. A gazdasági növekedést ugyanakkor fékezte a nemzetgazdaság egészében nagy súlyt épviselő ipar hozzáadott értékének csökkenése – olvasható a Világgazdaság elemzésében.