kulcsár edina
CT vizsgálatokon esett át.
Továbbra is eszméleténél van és kommunikál Robert Fico szlovák miniszterelnök – írta meg a felvidéki Új Szó a kormányhivatal tájékoztatása alapján. A kormányfő reggel CT-vizsgálaton esett át. Robert Ficót múlt szerdán többször meglőtte a háborúpárti Juraj Cintula, aki tettét azzal magyarázta, hogy nem ért egyet a kormány politikájával. Közben megszületett az első ítélet az ügyben: letöltendő szabadságvesztésre ítéltek egy férfit, aki egyetértését fejezte ki a Robert Fico elleni merénylettel.
„Hivatalosan is megerősítem önöknek, hogy van egy olyan verzió is, hogy a gyanúsított egy bizonyos csoportban tevékenykedett, amelynek tagjai felbujtották és támogatták egymást ebben a bűncselekményben” – vasárnap közölte a szlovák belügyminiszter, hogy külön nyomozócsoportot állítottak fel annak a kivizsgálására, hogy kiderítsék: Robert Fico támadója egyedül követte-e el a merényletet, vagy voltak társai is.
„Nem lehet kizárni sem azt, hogy magányos elkövetőről van szó, sem azt, hogy valakik segítették a támadót” – erről az Alapjogokért Központ vezető elemzője beszélt a M1-en. Szikra Levente ugyanakkor rámutatott: nagy esély van arra is, hogy ez már nem fog kiderülni.
A támadást követően azonnal elkezdtek terjedni az interneten és a sajtóban a különböző teóriák. Bár bizonyítékok még nincsenek, korábban már a védelmi miniszter, Robert Kalinak is felvetette annak lehetőségét, hogy a háborúpárti Juraj Cintula nem magányos elkövető volt.
A Századvég jogi tanácsadója, ifjabb Lomcini Zoltán alkotmányjogász az M1-en arról beszélt, hogy Robert Fico már korábban is fenyegetéseknek volt kitéve, mert vállalta békepártiságát, és a merényletet is egy háborúpárti ember követte el ellene.
A Magyar Nemzet pedig arról írt, hogy a hatóságok komolyan fellépnek a fenyegetőzők ellen is. A lap beszámolója alapján letöltendő szabadságvesztésre ítéltek egy férfit, aki egyetértését fejezte ki a Robert Fico elleni merénylettel. A támadás utáni napon a meglőtt Robert Ficót kezelő besztercebányai Roosevelt-kórház előtt például azt kiabálta – idézzük: „fejbe kellett volna lőni”. Közben őrizetbe vettek egy másik férfit is, mert megfenyegette a belügyminisztert és két parlamenti képviselőt.
A nyomozóhatóságok annak lehetőségét is vizsgálják, hogy talán mégsem egyedül cselekedett a Robert Fico szlovák miniszterelnököt életveszélyesen megsebesítő merénylő – mondta Matús Sutaj Estok szlovák belügyminiszter vasárnap, újságíróknak nyilatkozva Pozsonyban.
A tárcavezető szerint vannak erre utaló jelek. Közölte, nyomozócsoportot állítottak fel, amely azt a lehetőséget is vizsgálja, hogy nem egy „magányos farkasról” volt szó, mint azt korábban feltételezték.
Estok szerint az egyik ilyen nyom az, hogy két órával a merénylet után az elkövető Facebook-oldaláról tartalmakat töröltek, amikor már hatósági őrizetben volt, vagyis amikor már nem férhetett hozzá ezekhez. Hozzátette: nagy valószínűséggel a törlést nem a gyanúsított felesége végezte el.
Matús Sutaj Estok úgy fogalmazott, hogy az egyik verzió szerint a bűncselekmény hátterében „bizonyos emberek csoportja” állhat,
amelynek tagjai „egymást bátorították, illetve támogatták e bűncselekmény elkövetésében”. Robert Kalinák szlovák miniszterelnök-helyettes, védelmi miniszter vasárnap közölte, hogy a meglőtt szlovák kormányfő a legrosszabbon túl van, már nincs életveszélyben, de intenzív ellátásra szorul.
A kormányfő szerda óta van kórházban, amikor egy férfi tüzet nyitott rá. Sérülései nagyon súlyosak voltak. Robert Fico szerdán egy ötórás, pénteken pedig egy rövidebb műtéten esett át a közép-szlovákiai Besztercebánya kórházában.
A merénylőt szombaton a Pozsonytól északkeletre fekvő bazini (pezinoki) székhelyű speciális bíróság elé állították, amely letartóztatta. Az 59 éves Robert Fico azóta tölti be a kormányfői tisztséget, hogy Irány (Smer-SD) nevű pártja tavaly ősszel megnyerte a parlamenti választásokat.
A szlovák miniszterelnök elleni merénylet elkövetője egy háborúpárti aktivista – mondta a Kossuth Rádióban a Fidesz frakcióvezetője. Kocsis Máté emlékeztetett: Juraj C. korábban többször kifejtette ellenvéleményét a Fico-kormány békepárti politikájával szemben. A frakcióvezető hozzátette: a merénylet hátterében Robert Fico háborúpárti politikája elleni indulat áll. Közben a Mandiner arról írt, hogy a szlovák ellenzéki sajtó gyűlöletkampánya is közrejátszhatott a merényletben.
Virágcsokrokkal a kezükben, több tucatnyian gyűltek össze szombaton a besztercebányai kórház előtt, hogy kifejezzék együttérzésüket Robert Fico szlovák miniszterelnökkel.
„Azért jöttem, hogy támogassam egy embertársamat a legnehezebb pillanatokban” – mondta egy férfi, többen pedig arról beszéltek, hogy nem tudnak megnyugodni a történtek után. „Én azt gondolom, hogy egyszerűen azért lőtték le, mert más véleményen van, mint az Európai Unió többsége” – mondta egy másik támogató.
Robert Ficót szerdán délután lőtték meg Nyitrabányán, állapota még mindig súlyos. A 71 éves elkövetőt, Juraj C.-t még a helyszínen elfogták.
Többen az ellenzéki sajtóban megjelent írásokat is felelőssé teszik.
A szlovák ellenzéki sajtó gyűlöletkampánya is közrejátszhatott a merényletben – számolt be a Mandiner. A lap rávilágít: a baloldali sajtó egy része azonnal oroszbarátnak, szélsőjobboldalinak, neonácinak nevezte a férfit.
Április 24-én Alsókorompán ez a férfi néhány társával transzparenseket felmutatva éltette Ukrajnát és bírálta a szlovák kormányt. „Éljen Ukrajna! Hazaárulók! Elég volt Ficóból!” – kiabálta Juraj C. „Nem értek egyet a kormány politikájával” – ezt pedig a támadás után mondta a férfi.
A Mandiner úgy fogalmaz: ezek alapján már biztos, hogy amikor a merényletet elkövette, kifejezetten ukránpárti álláspontot képviselt. Radikalizálódásában pedig nagy szerepe lehetett a progresszív-liberális médiumok kormányellenes propagandájának.
A Mandiner arra is kitér, hogy a Fico elleni uszításban élen járt a liberális Denník-N című lap, amely nemcsak véleménycikkekkel, hanem karikatúrákkal is igyekezett gyűlöletet szítani Fico ellen.
Egyes pártok politikai előnyt akarnak kovácsolni a történtekből – erről a Batthyány Lajos Alapítvány programvezetője beszélt az M1-en. Pócza István úgy fogalmazott: Európában többen is a jobboldalt próbálták felelőssé tenni a támadásért.
„Nem véletlen, hogy próbálják a felelősséget tolni és azt mondani, hogy mindenki szélsőséges és mindenki jobboldali, és mindenki a felelős azért, ami itt történt, merthogy megpróbálnak ebből politikai előnyt kovácsolni. Miközben látjuk azt, hogy a merénylőről meg kiderült, hogy sokkal inkább a liberálisokhoz köthető személyiségről van szó, progresszív gondolatok” – magyarázta Pócza.
A szlovák miniszterelnök elleni merénylet elkövetője egy háborúpárti, Ukrajna-párti aktivista volt, aki korábban is többször kifejtette ellenvéleményét a Fico-kormány békepárti politikájával szemben – erről a Fidesz frakcióvezetője beszélt vasárnap a Kossuth Rádióban.
„Nem jó az a politika, amely terrortámadásokat hoz, amely merényleteket hoz, amely utcai erőszakot hoz, amely háborús pszichózist hoz, ez egy elhibázott, egy rossz európai politika, ezért kell leváltani. Minden csak ennek a következménye: a rosszindulatú megjegyzés, mások halálán való gúnyolódás, mások halálának kívánása, ez mind csak következmény, az alap probléma a rossz európai vezetés, a rossz európai politika”.
Az ellenzék és az ellenzéki sajtó gyűlöletkeltő politikáját egyébkén korábban már a szlovák kormányfő is veszélyesnek tartotta. Nemrég maga is arról beszélt, tart tőle, hogy az ellenzéki média által felfokozott hangulat előbb-utóbb erőszakba csap át.