POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.03.08.

Szijjártó Péter: Trump stabilitást adna a világnak

A miniszter Floridából jelentkezett.

Egy erős amerikai elnök mindig egyfajta stabilitást ad a világnak biztonsági szempontból, Donald Trump visszatérésével pedig ismét erős elnöke lehetne az Egyesült Államoknak – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a floridai Palm Beachben.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be pár órával Orbán Viktor kormányfő és Donald Trump immáron harmadik kétoldalú találkozója előtt, hogy az előző amerikai elnök a héten olyan előnyre tett szert a Republikánus Párt előválasztásán, hogy gyakorlatilag már el is könyvelhető a jelöltsége a novemberi választáson.

„Így tehát elmondhatjuk, hogy miniszterelnök úr a republikánus kihívóval találkozik majd néhány órán belül” – mutatott rá.

Majd azt hangsúlyozta, hogy afelől nincs nagy vita a világpolitikát figyelemmel kísérők között, hogy egy erős amerikai elnök mindig egyfajta stabilitást kölcsönöz a világnak biztonsági szempontból.

„Ha pedig az amerikai elnök ezt az erősséget nem tudja felmutatni, akkor a világban is nagyobb eséllyel alakulhatnak ki fegyveres konfliktusok, így van ez most is” – vélekedett.

„Továbbra is meg vagyok arról győződve, hogy

ha Donald Trumpot választották volna meg az Egyesült Államok elnökének 2020-ban, akkor a most már a harmadik esztendeje zajló ukrajnai háború nem tört volna ki, s a közel-keleti konfliktusra is sokkal gyorsabban sikerült volna megoldást találni”

– húzta alá.

Ennek kapcsán pedig a politikát tapasztalati műfajnak nevezte, és emlékeztetett rá, hogy Donald Trump az Ábrahám-megállapodásokkal hosszú évtizedek kudarcai után elhozta a béke reményét a közel-keleti térségbe, és ebben az időszakban nem indultak meg olyan, a világ biztonságát is veszélyeztető háborúk, mint napjainkban.

„Tehát az egész globális biztonság szempontjából az erős amerikai elnök segítséget, stabilitást jelent, s az nyilvánvaló, hogy

Donald Trump visszatérése a Fehér Házba egyben azt is jelentené, hogy újra erős elnöke lenne az Amerikai Egyesült Államoknak”

– emelte ki.

Szijjártó Péter érintette a magyar-amerikai kétoldalú kapcsolatok kérdését is, és úgy fogalmazott, hogy a viszonyrendszer egyértelműen Donald Trump hivatali ideje alatt volt a csúcspontján.

„Előtte és utána viszont sajnos ez már a lehető legkevésbé sem mondható el, tehát a magyar-amerikai politikai kapcsolatok javításának szempontjából is egyértelműen Donald Trump elnöksége hozná el azt a reményt, hogy a kétoldalú kapcsolataink újra a csúcspontjukra érhessenek” – jelentette ki.

„A béke és az ismét csúcspontjukra érő magyar-amerikai kapcsolatok neve tehát egyértelműen Donald Trump” – szögezte le.

Személyesen tárgyal ma Donald Trump korábbi amerikai elnökkel Floridában Orbán Viktor miniszterelnök. Nem ez az első csúcstalálkozó a két politikus között. Elnökként Donald Trump 2019-ben fogadta Orbán Viktort a Fehér Házban, de 2022-ben is találkoztak. Donald Trump az elmúlt hetek előválasztási kampányban is többször elismerően nyilatkozott Orbán Viktorról. A magyar kormányfő pedig a béke garanciájának nevezte a volt amerikai elnököt.

Az ukrajnai háborúról és az amerikai–magyar kapcsolatokról is beszélt Orbán Viktor csütörtökön Washingtonban az amerikai konzervatív kutatóintézet, a Heritage alapítvány panelbeszélgetésén. A miniszterelnököt kérdezték a magyar család- és gazdaságpolitika sikereiről és személyes politikai hitvallásáról is.

A közönség soraiban a legnevesebb amerikai jobboldali politikusok, elemzők, közéleti személyiségek foglaltak helyet. A kormányfő sajtófőnökének tájékoztatása szerint a beszélgetésen elhangzott, hogy a világnak szüksége van egy mozgalomra, amely az igazságért, a hagyományokért, a családokért és az emberekért küzd.

Az amerikai jobboldal mintaként tekint Orbán Viktor politikájára

– mondta ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég tanácsadója az M1-en. Példaértékű minden konzervatív államberendezkedés, politikai irány számára. Tehát mintaként tekintenek arra, ami Magyarországon zajlik. Erről a Heritage Foundation elnöke többször beszélt, legutóbb a a CPAC Hungaryn – tette hozzá.

Orbán Viktor a panelbeszélgetés után a washingtoni magyar nagykövetségen megbeszélést folytatott Steve Bannon amerikai médiaszemélyiséggel, politikai stratégával. Ezután Floridába utazott, ahol pénteken találkozik Donald Trumppal.

Ez lesz a harmadik alkalom, amikor Orbán Viktor találkozik Donald Trumppal.

A két vezető először 2019-ben találkozott egymással. Akkor az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban fogadta a magyar kormányfőt, kétoldalú megbeszélésen.

2022-ben már New Jersey birtokára hívta meg Orbán Viktort az Egyesült Államok korábbi elnöke.

A miniszterelnök a világ egyik legbefolyásosabb emberével tárgyal – mondta Nagy Ervin, a XXI. Század Intézet elemzője, aki szerint mára kijelenthető, hogy Donald Trump nyerte a republikánusok előválasztását, így ősszel minden bizonnyal ő lesz az amerikai jobboldal elnökjelöltje. A felmérések pedig azt mutatják, hogy ő lehet az Egyesült Államok következő elnöke.

Már nagyon úgy néz ki, hogy semmi sem akadályozza meg abban, hogy novemberben ő legyen a konzervatív Republikánus Párt jelöltje. Egy elnökaspiránsról van szó, és a látogatásnak a másik célja pedig ez lenne, hogy ezeket a diplomáciai lehetőségeket, kapcsolatokat erősítsük. Amennyiben Trump nyerné meg a választásokat, nyilvánvalóan változnának a magyar–amerikai kapcsolatok” – tette hozzá.

Következő megálló: Florida, mert a békének és a jó magyar–amerikai kapcsolatoknak is a neve Donald Trump nevével egyenlő” – írta közösségi oldalán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Orbán Viktor és Donald Trump találkozójának ugyanis az egyik legfontosabb témája a béke megteremtése lehet.

A kormányfő néhány napja az Antalay Diplomáciai Fórumon azt mondta, ha Donald Trump visszatérne, véget vetne a háborúknak.

Harmadjára találkozik tehát ma Orbán Viktor Donald Trumppal. A pénteki megbeszélés kulcsfontosságú lehet, hiszen Trump a republikánusok elnökjelöltje, Joe Biden regnáló elnök egyetlen kihívója. Orbán Viktor többnapos látogatáson tartózkodik az Egyesült Államokban, csütörtökön Washingtonban tartott előadást a magyar miniszterelnök.

Nem először találkozik a két politikus, Trump elnökként már 2019-ben fogadta a miniszterelnököt a Fehér Házban.

Donald Trump amerikai elnökként fogadta a Fehér Ház Ovális irodájában Orbán Viktor miniszterelnököt 2019. május 13-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd).

Orbán Viktor 2022 nyarán már járt Trump birtokán, akkor többek között elkísérte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, valamint Susie Wiles, a Save America igazgatója és Taylor Budowich, a Save America kommunikációs igazgatója.

A mostani találkozóval kapcsolatban Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a beszélgetés fő vezérvonala a magyar–amerikai kapcsolatok helyrehozásának lehetséges  forgatókönyvei, illetve az európai béke megteremtésének feltételei lesznek.

A találkozónak egyébként a tengerentúlon is nagy visszhangja van, a The European Conservative című folyóirat többek között azt írta: a két vezető sikeres, Magyarországon javul az életszínvonal, népszerű a lakosság körében a családbarát politika, támogatják a migráció visszaszorítására irányuló lépéseket. A cikkben kitértek arra, hogy a magyar miniszterelnök a liberális fősodortól eltérő politikája hatással van az európai politikára is.

 

„Trump és Orbán szókimondó, konzervatív vezetők olyan kérdésekben, mint a migráció, az iszlám terrorizmus vagy a woke-kultúra, és az ukrajnai konfliktus kapcsán is eltérnek a fősodorbeli gondolkodástól” – írta a Mandiner.

Orbán Viktor és Donald Trump pénteki találkozójának az is jelentőséget és aktualitást ad, hogy a szuperkeddi előválasztási eredmények után szerdán biztossá vált, hogy a novemberi elnökválasztáson Joe Biden elnök kihívója Donald Trump lesz.

Mint ismert Orbán Viktor többnapos látogatáson tartózkodik az Egyesült Államokban, ahol csütörtökön neves amerikai közszereplők előtt tartott előadást Washingtonban, ahol a Heritage (Örökség) alapítvány vendége volt.

Orbán Viktorral Kevin Roberts, a Heritage elnöke beszélgetett,

a közönség soraiban a legnevesebb amerikai jobboldali politikusok, elemzők, közéleti személyiségek foglaltak helyet.

A programot Vivek Ramaswamy amerikai konzervatív politikus, kommentátor, korábbi republikánus elnökjelölt vezette fel. Elhangzott: a világnak szüksége van egy mozgalomra, amely az igazságért, a hagyományokért, a családokért, az emberekért küzd.

A zárt körű panelbeszélgetésen

Orbán Viktort a magyar konzervatív család- és gazdaságpolitika sikereiről, kihívásairól, az ukrajnai háborúról, az amerikai–magyar kapcsolatokról, Trump elnökről és személyes politikai hitvallásáról kérdezték.

A program után a miniszterelnök a washingtoni magyar nagykövetségen megbeszélést folytatott Steve Bannon amerikai médiaszemélyiséggel, politikai stratégával, Donald Trump korábbi elnök tanácsadójával.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek