kulcsár edina
Brüsszelben bekérették a nagykövetet.
Hadja Lahbib belga külügyminiszter bekérette Izrael belgiumi nagykövetét, és Belgium nevében határozottan elítélte az Enabel belga fejlesztési ügynökség gázai irodáinak bombázását és lerombolását – tájékoztatott a belga külügyminisztérium pénteken.
A közlemény szerint a belga fejlesztési ügynökség irodái egy hatemeletes toronyházban helyezkedtek el Gázavárosban. Az Enabel alkalmazottai nem tartózkodtak az irodaházban a bombázás idején – írták.
A belga külügyminiszter kijelentette: a polgári infrastruktúra lerombolása teljességgel elfogadhatatlan, és nem felel meg a nemzetközi jognak.
– emlékeztetett.
Az erőszaknak véget kell vetni – húzta alá Lahbib, majd hozzátette: Belgium minden felet azonnali tűzszünetre, a humanitárius segélyekhez való állandó és akadálytalan hozzáférés biztosítására, valamint a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására szólít fel.
amelyek – szavai szerint – a kétállami megoldáshoz, Izrael mellett egy palesztin állam létrehozásához vezethetnek. Ez az egyetlen kiút a konfliktusból – emelte ki.
Belgium az EU és tagállamai által finanszírozott projektek megrongálódott infrastruktúrája miatti kártérítés kérdését ismét napirendre tűzi egy későbbi európai konzultáción – tette hozzá közleményében a belga külügyi tárcavezető.
Napok óta tart a botrány az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége, az UNRWA körül, a szervezet az izraeli hatóságok tájékoztatása alapján ugyanis vizsgálatot indított több munkatársával szemben, azok feltételezett részvétele miatt a palesztin Hamász október 7-i, izraeli célpontok elleni terrortámadásában. A The Wall Street Journal című befolyásos amerikai lap tényfeltáró cikkében újabb részleteket hozott nyilvánosságra az üggyel kapcsolatban.
A tavaly október hetedikei, a Gázai övezetből induló, izraeli civilek rendezett tömegmészárlásban részt vevő támadók közül többen az UNRWA iskoláiból érkeztek, köztük egy arab- és egy matematikatanár – derül ki a The Wall Street Journal amerikai napilap által megtekintett izraeli hírszerzési jelentésekből.
A lap azt írja:
A The Wall Street Journal (WSJ) által megtekintett képek szerint
A lap állítása szerint sz UNRWA gázai és ciszjordániai tantermeiben a Palesztin Hatóság tantervét tanítják, és ugyanazokat a tankönyveket használják, amelyekből a Hamász tanít. A WSJ azt írja,
Az egyik tankönyvben például, amely az ötödikesek olvasásértését hivatott tanítani, szerepel Dalal Mugrabi palesztin harcos, aki részt vett egy 1978-as terrortámadásban, amely 38 izraeli, köztük 13 gyermek halálát okozta. A középiskolás diákok fizikát tanulnak olyan képek kíséretében, amelyeken palesztinok csúzliból kilőtt kövekkel támadják az izraeli katonákat – olvasható a tényfeltáró cikkben.
A Gázát irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet kiskorú izraeli túszainak nevét viselő játékmackók a tel-avivi Dizengoff téren 2023. október 25-én (Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan)
A napokban
A világszervezet ügynökségének tizenkét alkalmazottja ellen indult eljárás.
Az UNRWA forrásainak megvonása katasztrofális következményekkel fog járni a Gázai övezet lakóira – figyelmeztetett Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) igazgatója.
Philippe Lazzarini, az UNRWA vezetője csütörtökön kijelentette, amennyiben nem születik döntés az ügynökség pénzügyi támogatásának helyreállításáról, az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége február végéig kénytelen lesz megszüntetni a közel-keleti térségben, azon belül a Gázai övezetben folytatott tevékenységét.
Több dolgozóját is felelősségre vonta az ENSZ, miután a gyanú szerint részt vehettek a Hamász Izrael elleni támadásában. A világszervezet palesztin menekülteket segítő ügynökségének tizenkét alkalmazottja ellen indult eljárás. A botrány miatt több ország felfüggesztette a segélyek küldését, amit az ENSZ és Palesztina is aggályosnak tart. Közben az izraeliek továbbra is a túszok mihamarabbi elengedéséért tüntetnek, Benjamin Netanjahu miniszterelnök pedig Katartól vár segítséget.
A szeretteik képeit tartva gyűltek össze az izraeliek Tel-Avivban péntek este. A Hamász által elrabolt rokonaik és barátaik azonnali elengedését követelték. A terrorszervezet fegyveresei az okóber 7-i támadásban mintegy 1200 emberrel végeztek és csaknem 250-et elraboltak. Novemberben több mint száz túszt engedtek szabadon. A becslések szerint 136 ember lehet még a Hamász fogságában.
„Azért vagyunk itt ma este, hogy szolidaritásunkat fejezzük ki a túszokkal és családjaikkal. Felszólítjuk a kormányt, felszólítunk minden tisztességes embert, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt annak érdekében, hogy szabadon engedjenek 136 túszt, akiket a Hamász rabolt el egy irtózatos terrorcselekmény során október 7-én és azt megelőzően” – mondta a demonstráció egyik résztvevője.
Szerinte miután a Perzsa-öbölmenti emirátus több szinten kapcsolatban áll a Hamásszal, nyomást tudna gyakorolni a terrorszervezetre.
„Katar finanszírozza a Hamászt és a vezetőit vendégül látja. Van befolyása a Hamászra. Katar elkötelezte magát, hogy gyógyszereket juttat el a Hamász körzeteibe, a túszainkhoz és azt mondta, hogy segíthet visszahozni őket. Ezért tehát, ha közvetítőként pozícionálták magukat, kérem bizonyítsák be, legyenek olyan jók és hozzák vissza a túszainkat, és addig is gondoskodjnak arról, hogy megkapják a gyógyszereket” – üzente az izraeli miniszterelnök.
Az izraeli hatóságok ugyanis bizonyítékokat találtak arra, hogy az ügynökség egyes munkatársai részt vettek az október 7-i terrortámadásban, és a szervezet járműveit is használták a Hamász fegyveresei.
Az ENSZ főtitkára, António Guterres közleményében leszögezte, az érintett dolgozókat felelősségre vonják, a szervezet együttműködik a hatóságokkal. Hozzátette, a 12 érintett személy közül kilencet azonnal elbocsájtottak, egy ember meghalt és két ember személyazonosságát pedig jelenleg tisztázzák.
Guterres ugyanakkor hangsúlyozta, mintegy kétmillió civil napi túlélése függ az ENSZ segélyeitől, ezért arra kért mindenkit, folytassák a szervezet támogatását. A súlyos vádak nyilvánosságra kerülése után ugyanis
A palesztin elnök szóvivője inkorrektnek nevezte az együttműködésből távozó országok döntését és az ENSZ főtitkárához hasonlóan felszólította őket, hogy folytassák a támogatást.
„Ez a lépés, amelyet a gázai háború idején egyszerre tettek, rossz üzenetet közvetít. Háború folyik a palesztin nép ellen. Ez a döntés helytelen és azonnal meg kell állítani. Arra szólítjuk fel ezeket az országokat, hogy folyatassák az ügynökség támogatását, mert ez egy humanitárius kérdés” – mondta Nabil Abu Rudeineh, a palesztin elnök szóvivője.
Az izraeli külügyminiszter pedig kijelentette: országa azt szeretné, ha az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének semmilyen szerepe nem lenne Gázában a háború után.
Amennyiben nem születik döntés pénzügyi támogatásának helyreállításáról, az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA) február végéig kénytelen lesz megszüntetni a közel-keleti térségben, azon belül a Gázai övezetben folytatott tevékenységét – jelentette ki csütörtökön Philippe Lazzarini, az UNRWA vezetője.
Számos ország – köztük az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Japán és Kanada – azt követően jelentette be a szervezetnek nyújtott pénzügyi támogatása felfüggesztését, hogy az izraeli hírszerzés a múlt héten nyilvánosságra hozta: információi szerint az ENSZ Gázai övezetben működő segélyszervezetének 12 tagja közvetve vagy közvetetten részt vett a Hamász tavaly október 7-i, Izrael elleni terrortámadásában.
Az izraeli dokumentum továbbá azt is feltételezi, hogy a segélyszervezet összesen 190 tagja egyben a Hamász vagy az Iszlám Dzsihád radikális palesztin szervezetnek is tagja.
Segélyszervezetek és az ENSZ fő humanitárius szervezeteinek vezetői a héten arra kérték a nemzetközi közösség tagjait, hogy folytassák az UNRWA finanszírozását, amelynek megszüntetése – az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz szerdai felszólalása szerint – katasztrofális következményekkel járna a 2,2 milliós gázai palesztin lakosság számára.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az ENSZ Izraelbe látogató küldöttségéhez intézett szavait megismételve
Arra hivatkozva, hogy a küldetése elavult, valamint Izrael-ellenes érzelmeket táplál, az izraeli hatóságok már régóta követelik a segélyszervezet megszüntetését.
Az 1949-ben létrehozott, jelenleg mintegy 30 ezer palesztint foglalkoztató ügynökség a Jordániában, Libanonban, Szíriában, Ciszjordániában és a Gázai övezetben regisztrált mintegy 5,6 millió palesztin menekült támogatásán, védelmén és legalapvetőbb szükségleteik fedezésén dolgozik.