POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.01.14.

Már századik napja dúl az izraeli-palesztin háború

Senki nem látja a végét.

Száz napja kezdődött a háború Izrael és a Hamász között, miután a terrorszervezet október 7-én megtámadta Izraelt. A Hamász fegyveresei 1200 embert megöltek, 240-et pedig elhurcoltak a Gázai övezetbe. Válaszul Izrael nagyszabású, nagyon sok áldozatot követelő légi- és szárazföldi hadműveletekbe kezdett. Benjamin Netanjahu azt mondta: a győzelemig folytatják a harcot a terrorszervezet ellen.

A napokat, az órákat és a perceket számolja egy hatalmas óra Tel-Avivban. Azt az időt mutatja, amióta túszként tartja fogva a Hamász azokat az izraelieket, akiket október 7-én hurcoltak el.

A terrorszervezet fegyveresei betörtek Izrael területére és 240 embert elraboltak, 1200-at pedig megöltek. Novemberben egy fogolycsere keretében több, mint száz túszt ugyan elengedett a Hamász, de a Katar közvetítésével folyó tárgyalások azóta megrekedtek.

Most van száz napja, hogy a bátyám Gázában rabságban van. Azért jöttünk, mert száz napja nagyon nehéz az egész családnak, a gyerekeknek. Bízunk benne, hogy visszahozzák őket!” – mondta az egyik túsz testvére.

Szombat este egy hosszú ünnepi asztalt terítettek Tel Avivban mindazoknak, akikről hónapok óta semmit sem tudnak a hozzátartozóik - írja a hirado.hu.

Arra kérjük a Vöröskeresztet, az ENSZ szervezeteit és a kormányt, tegyenek többet azért, hogy kiszabadulhassanak. Száz nap rengeteg idő egy fiatal életében. De rengeteg idő egy idősnek és betegnek is, akit börtönben tartanak a föld alatt. Ez nem normális, mindenkit arra kérünk, aki tud, segítsen!” – mondta az egyik túsz nagyapja.

Az egybegyűlek, akik a túszok fényképeit tartották a magasba, azt kiabálták: most! – jelezve, hogy azonnali lépéseket várnak a túszok kiszabadulásának ügyében.

A francia elnök videóüzenetben szólt a demonstrálókhoz. „Franciaország nem hagyja el a gyermekeit” – mondta Emmanuel Macron arra utalva, hogy francia állampolgárok is vannak a túszok között. Mint fogalmazott: „újra és újra meg kell próbálni tárgyalni. Nem lehet sem belenyugodni, sem elfogadni a mostani helyzetet”. A francia elnök hozzátette: mindent megtesz, hogy kiszabadítsák a fogvatartottakat.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök is megemlékezett a tavaly októberi eseményekről.

Száz nappal ezelőtt állampolgárainkat lemészárolták és elrabolták. Ezért folytatjuk a háborút, amíg minden kitűzött célunkat el nem érjük: a Hamász megsemmisítését, a túszok kiszabadítását, és azt, hogy Gáza többé ne jelentsen semmilyen veszélyt Izraelre nézve. Senki sem állíthat meg minket” – mondta az izraeli miniszterelnök.

A Hamász egyik magasrangú vezetője Libanonban azt mondta: a túszok Gázában vannak, és a fegyvereseik vigyáznak rájuk. Úgy fogalmazott: a fogvatartottak megkapnak minden olyan gyógyszert, ami bejut az övezetbe. A vezető egyben az Izrael elleni támadást szükséges lépésnek nevezte.

Az Al-Aksza árvíz elnevezésű október 7-i hadművelettel azt akartuk elérni, hogy népüket megszabadítsuk a megszállástól, helyreállítsuk a jogainkat, kivívjuk a függetlenséget és a szabadságot, úgy, mint a világ többi népe” – mondta Oszama Hadman.

Palesztin források szerint az Izraeliek megtorló akcióiban a háború kezdete óta 23 ezren vesztették életüket.

A háború önmagában emberiesség elleni bűn – jelentette ki vasárnap Ferenc pápa, aki ismételten békét szorgalmazott Ukrajnában és a Közel-Keleten.

„Ne feledkezzünk meg erről. Az embereknek, a világnak békére van szüksége” – mondta a pápa heti úrangyala imája után.

Az imában az egyházfő felszólította az embereket, hogy ne feledkezzenek meg azokról, akik a háború kegyetlensége miatt szenvednek a világ több részén. Ismételten békére szólított fel Ukrajnában és Gázában is.

„Imádkozzunk azért, hogy akiknek befolyásuk van ezekre a konfliktusokra, gondolkodjanak el azon a tényen, hogy a háború ezeket nem oldja meg, csak halált ont a polgári lakosok között, lerombolja a városokat és az infrastruktúrát”

– mondta a pápa.

Vasárnap van a századik napja, hogy a Hamász iszlamista palesztin szervezet fegyveresei a Gázai övezetből Izraelre támadtak, ahol megöltek 1200 embert, megsebesítettek további háromezret és mintegy 250 embert elhurcoltak, akik közül sokan a mai napig sem szabadultak ki.

Az Izrael Állam történelmének legsúlyosabb támadására válaszul Izrael hadjáratot indított a Gázai övezetben a Hamász felszámolására, amelyben csaknem 30 ezer palesztin halt már meg.

Az Izrael északi részén lévő katonai bázisokhoz látogatott a zsidó állam hadseregének vezérkari főnöke. Ellenőrizte a csapatokat, ugyanis Izrael fokozza a háborús készültséget a térségben.

Közben a Gázai övezetben továbbra is folytatódtak a légi támadások és a szárazföldi összecsapások. A Palesztin Vörös Félhold Társaság nevű segélyszervezet közölte, a Hán Júniszban lévő központjukat is találat érte, a segélyszervezet szerint öt dolgozójuk halt meg az akcióban.

Rafahban egy lakóházba csapódtak be az izraeli rakéták, a támadásban három ember vesztette életét.

A helyiek arra panaszkodnak, hogy már se menedékük, se ételük, italuk nem maradt.

„Láthatják, itt gyerekek és nők vannak velünk, de nincsenek menedékhelyek, nincs élelem, se víz, se napi szükségletek. A sós talajvizet isszuk” – panaszkodott egy helyi férfi.

A Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint

október 7-e óta már több mint 32 ezer palesztin vesztette életét az övezetben, közülük rengetegen a Hamász tagjai voltak.

Az izraeli hadsereg célja továbbra is az, hogy felszámolja a terrorszervezetet és likvidálja a tagjait, így került sor a Hamász egyik alapítójának megölésére is kedden.

A szervezet ciszjordániai vezetője, Szaleh al-Arúrival egy drón végzett Bejrútban, ahol évek óta élt, de részt vett a tavalyi, Izrael elleni terrortámadás megtervezésében, emiatt Izrael egyik első számú célpontja volt.

Az izraeli miniszterelnöki hivatal közleménye szerint a Moszad és a Shin Bet ügynökségek külföldi partnerekkel együttműködve átfogó és mélyreható képet tudtak alkotni a Hamász európai, afrikai és közel-keleti támadásai végrehajtására irányuló erőfeszítéseiről. Tel-Aviv arról is tájékoztatást adott, hogy az egyik ilyen európai célpont Izrael svédországi nagykövetsége lett volna.

Izrael szerint a Hamász meg akarta támadni az izraeli nagykövetséget Svédországban. A svéd külügy egyelőre nem kommentálta a Moszad értesülését, csak annyit közöltek, hogy elkötelezettek a bécsi egyezménynek a külképviseletek védelmére vonatkozó előírásai betartása mellett – számolt be a Reuters.

Az izraeli titkosszolgálat azonosított egy,  vélhetően a Hamásszal kapcsolatban álló személyt Svédországban. A Moszad közleménye szerint egy nemzetközi vizsgálat olyan bizonyítékokat tárt fel, amelyek arra utalnak, hogy a Hamász olyan európai operatív hálózatot működtet, amelyet libanoni terrorista vezetők irányítanak.

A hálózat tervei között szerepelt a svédországi izraeli nagykövetség elleni támadás, siklóernyők beszerzése, valamint európai bűnözők mozgósítása.

A csoport libanoni parancsnokainak többsége, köztük Száleh Arúri és Khalil Harraz az elmúlt hetekben légicsapásokban halt meg.

A Hamász dániai, németországi és hollandiai sejtjeit decemberben vettek őrizetbe azzal a gyanúval, hogy európai zsidó célpontok megtámadására készültek.

A letartóztatásokra közvetlenül azután került sor, hogy Hollandia négy év után először magas szintre emelte a terrorveszély szintjét. A gyanúsítottak indítékairól a hollandok nem közöltek részleteket, szemben Németországgal, ahol mint az ügyészség közölte, a Hamász négy tagját őrizetbe vették, azzal a gyanúval, hogy támadásokat terveztek európai zsidó intézmények ellen.

A palesztin terrorszervezet fáradhatatlanul azon dolgozik, hogy gyilkos műveleteit kiterjessze Európára, és ezáltal fenyegetést jelentsen ezen országok belbiztonságára” – fogalmazott akkor Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

Az izraeli külföldi hírszerző szolgálat, a Moszad vezetője kijelentette csütörtökön egy temetési beszédében, hogy Izrael a Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-i terrortámadásának minden értelmi szerzőjét és végrehajtóját likvidálni fogja.

„Ma is egy háború kellős közepén vagyunk. A Moszadnak ma is, akárcsak ötven évvel ezelőtt tette, el kell számoltatnia azokat a gyilkosokat, akik most október 7-én a Gázai övezetből megtámadták a dél-izraeli településeket, de a támadás kitervelőit és az irányító parancsnokokat is” – mondta David Barnea a Moszad egykori vezetőjének, Cvi Zamírnak a temetésén. Az október 7-i támadás minden résztvevője aláírta akkor saját halálos ítéletét – szögezte le.

Barnea arra utalt, hogy miután arab terroristák egy csoportja az 1972-es müncheni olimpián meggyilkolt 11 izraeli sportolót, a Moszad utána tíz év alatt sorban egymás után likvidálta az elkövetőket. Az 1972-es támadás is növelte azt a feszültséget Izrael és az arab országok között, amelynek hatására aztán 1973-ban kitört a három hétig tartó jóm kippuri háború.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek