POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.11.05.

Katar közbenjár a magyar állampolgárságú túszokért

Próbálnak segíteni.

Az Izraelt ért terrortámadás során a Hamász sok száz embert ejtett túszul, köztük öt magyar állampolgársággal – is – rendelkező személyt. Kiszabadításuk érdekében folyamatosan kapcsolatban állunk az izraeli kormány ezen célból létrehozott munkacsoportjával – írta hivatalos közösségi oldalán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A tárcavezető vasárnapi Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott: „ma délután viszont telefonon tárgyaltam Katar külügyi államminiszterével, Soltan Bin Saad Al-Muraikhi kollégával, akivel áttekintettük a regionális biztonsági helyzetet. Elmondtam a kollégának, hogy öt részben magyar állampolgárságú személyről tudunk, akik jelenleg is fogságban vannak és kértem tőle, hogy segítsenek a kiszabadításukban”.

Szijjártó Péter közölte: katari kollégája méltatta a kétoldalú kapcsolatainkat és ígéretet tett, hogy közbenjárnak a magyar túszok kiszabadítása érdekében.

„A túszul ejtett személyek neveit átadtuk, s Soltan Bin Saad Al-Muraikhi arról biztosított, hogy amint értékelhető információval rendelkeznek, azt azonnal a rendelkezésünkre bocsátják. Hálásak vagyunk Katarnak és a katari kormánynak a segítségért” – olvasható a bejegyzésben.

A katari közvetítők nem fogják tudni elérni a Gázai övezetben fogva tartott izraeli túszok szabadon engedését „nyugalmi időszak” nélkül – közölte vasárnap a dohai külügyminisztérium.

Madzsid al-Anszári külügyi szóvivő hangsúlyozta: ahhoz, hogy sikerülhessen a túszok szabadon engedése, nyugalmi időszak kell. Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni katari miniszterelnök francia hivatali partnere oldalán adott dohai sajtótájékoztatóján közölte, hogy a tárgyalások kudarcba fulladhatnak az izraeli csapások és a megbeszéléseket övező hamis információk miatt.

Katart bírálatok érték, amiatt, hogy megtűri területén a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet magas rangú tisztségviselőit és politikai irodájának működését.

Doha arra hivatkozik, hogy mindez egyfajta „csatornaként szolgál a béke érdekében”.

„Ez egy közvetítésre használt csatorna a túszok szabadon engedése, a külföldi állampolgárok távozásának lehetővé tétele végett és a közvetítés számos más vonatkozása tekintetében. Így nem látom értelmét e csatorna lezárásának” – emelte ki Anszári.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteken visszautasította a Gázai övezetet irányító radikális iszlamista Hamász felszámolására indított hadműveletének szüneteltetésére vonatkozó amerikai felhívást, amely a szélsőségesek által elhurcolt több mint 240 túsz kiszabadítását lett volna hivatott elősegíteni.

Az izraeli kormányfő leszögezte, hogy az izraeli hadsereg nem állítja le támadásait, míg a szélsőségesek el nem engedik a túszokat.

Katar az Egyesült Államokkal egyeztetve próbál közvetíteni a foglyok ügyében a Hamász és Izrael között.

A Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 240 embert elraboltak és túszként tartanak fogva.

A gázai egészségügyi minisztérium adatai szerint az övezetben indított izraeli műveletek halálos áldozatainak száma átlépte a 9700-at, a sebesülteké pedig megközelíti a 25 ezret.

Novák Katalin köztársasági elnök izraeli szolidaritási látogatásán vasárnap elmondta: ami Izraellel történik, az nekünk magyaroknak sosem lehet közömbös.

Látogatása elején Jichák Hercog izraeli államelnök fogadta jeruzsálemi rezidenciáján a szolidaritási látogatásra Izraelbe érkezett Novák Katalin magyar államfőt.

Hercog kiemelte, hogy magyar hivatali partnere Izrael történetének legszomorúbb időszakában érkezett, egy hónappal a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász terrorszervezet „felfoghatatlan, barbár, elfogadhatatlan” terrortámadása után, melyben a holokauszt óta egy nap alatt a legtöbb zsidót ölték meg.

Hercog felidézte a gázai övezetbe hurcolt kisbabák, idősek és nők képeit, s megköszönve a látogatást kijelentette, hogy Izrael nem felejti el sem azt, hogy Magyarország mellé áll ezekben a nehéz időkben, sem azt, hogy az államot megálmodó Teodor Herzl Budapesten született.

Novák Katalin hangsúlyozta, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát, s elítélte a Hamász támadását.

Sokkolónak nevezte október hetedikének szörnyűségeit, s kiemelte, hogy a terror képeit pártszimpátián felülemelkedve mindenki egyformán elítéli Magyarországon, szolidárisak Izraellel, s támogatásáról biztosította az izraeli elnököt. Úgy vélte, hogy nem szabad egyezkedni a terroristákkal, de az ellenük folytatott harcban meg kell védeni a civilek életét.

Hercog nyomatékosította, hogy ha Izrael nem állna a terroristák útjában, akkor egész Európa lenne a következő célpontjuk, és megerősítette, hogy Izrael támogatja a humanitárius segítségnyújtást a gázai civileknek. Elmondta, hogy a Hamász megszegi a genfi egyezményt, és ezért semmit sem tudnak az övezetből elrabolt izraeliekről, miközben Izrael biztonsági zónát hoz létre a civilek védelmére.

Novák Katalin mind az izraeli elnöknek, mind később, az elrabolt magyar állampolgárságú túszok rokonainak hangsúlyozta, hogy három gyermekes édesanyaként különösen fájdalmas számára a túszul ejtettek családjainak szenvedése.

Mély szolidaritásáról biztosította a rokonokat, s elsőként annak az édesanyának a beszámolóját hallgatta meg, akinek 8 és 15 éves kislányát rabolta el a Hamász október 7-én az övezet melletti egyik kibucból.

Megismerkedett egy 47 éves, kisgyermekes édesapa történetével is, akinek azt mondta a Hamász, hogy ha ellenkezés nélkül velük tart, akkor nem ölik meg a feleségét és gyermekeit. Azóta családja semmit sem tud hollétéről, hasonlóképpen a harmadik magyar fogoly sorsához. Novák Katalin megígérte, hogy mindent megtesz nemcsak értük, hanem az összes izraeli túsz kiszabadítása érdekében.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek