tóth gabi
Tizenegy ember eltűnt.
Matthew Miller szóvivő sajtótájékoztatón számolt be a frissített adatokról. Azt nem részletezte, hogy az eltűntek közül hányan vannak a Hamász október 7-én elhurcolt túszai között. Megismételte ugyanakkor, hogy a foglyok kiszabadítása prioritás és komoly diplomáciai erőfeszítéseket tesznek. A kérdés napirenden volt Antony Blinken külügyminiszter többnapos közel-keleti útján.
Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok változatlanul nem köti-e feltételekhez a fegyverszállításokat Izrael számára, a szóvivő azzal válaszolt, hogy Washington változatlanul elvárja a nemzetközi jog betartását, a civilek védelmét. Kijelentette, hogy amerikai fegyver nem fordítható szándékoltan a civil lakosság ellen, ugyanakkor megjegyezte, hogy háborús helyzetnek mindig vannak civil áldozatai.
Antonio Gutterres ENSZ-főtitkár humanitárius tűzszünetre vonatkozó felhívását Matthew Miller azzal kommentálta, hogy az Egyesült Államok elvárja a civilek védelmét, viszont kitart álláspontja mellett, miszerint Izraelnek joga van megvédeni magát a Hamász támadásaival szemben.
A gázai kórháznál kedden becsapódott, és emberek százainak életét követelő rakétatámadással kapcsolatban a szóvivő úgy nyilatkozott, hogy az amerikai szervek eddigi vizsgálata megerősíti azt, hogy a Gázai-övezetből kilőtt, célt tévesztett rakétáról volt szó, de továbbra is zajlik az adatgyűjtés. Megjegyezte, hogy Izrael nagyobb számú bizonyítékot hozott nyilvánosságra állítása alátámasztására.
Hozzátette, hogy palesztin részről bizonyítékot nem mutattak be és hibaként utalt arra, hogy egyesek a Hamász puszta állítását „készpénznek” veszik, tényként fogadják el, hogy a rakéta izraeli részről indult.
Az Egyesült Államok az erőszakos cselekmények megnövekedett kockázata miatt az egész világra kiterjedő biztonsági figyelmeztetést adott ki csütörtökön a külföldön tartózkodó állampolgárai számára.
A külügyminisztérium felhívásának szövege szerint „a világ különböző pontjain megnövekedett feszültségek miatt fennáll a terrortámadások, tüntetések és az amerikai állampolgárokkal és érdekeltségekkel szembeni erőszakos cselekmények veszélye, ezért a külügyminisztérium azt javasolja az állampolgároknak, hogy legyenek nagyon körültekintők”.
Az elmúlt napokban a Közel-Kelet több államában voltak tüntetések amerikai külképviseletek közelében. A külügyminisztérium Libanon és Izrael esetében lehetővé tette az ott dolgozó amerikai diplomaták egy részének, hogy átmenetileg elhagyják szolgálati helyüket, de a külképviseletek mindenütt nyitva tartanak.
Kedden a legmagasabb fokozatú figyelmeztetés lépett életbe Libanonra vonatkozóan, ebben arra szólították fel amerikai állampolgárokat, hogy ne utazzanak az Izraellel szomszédos országba.
Már napok óta parancsra várnak a Gáza határán felsorakozott izraeli katonák. Több mint 300 ezer tartalékos áll készenlétben, hogy tankokkal és páncélozott csapaszállító járművekkel benyomuljon Gázába.
Aggodalomra ad okot, hogy Irán és az általa támogatott libanoni Hezbollah fegyveres szervezet napi szinten fenyegeztőznek azzal, hogy amennyiben Izrael benyomul a Gázai övezetbe, támadást indítanak ellene. Teherán nemrég már egy „megelőző akcióról” beszélt, amiből eleddig – szerencsére – nem lett semmi.
Az eszkaláció esélye mindazonáltal rendkívül magas. Az október 7-i terrortámadás kegyetlensége, az áldozatok nagy száma, valamint a Hamász kezében levő túszok az egyik oldalon, az Izrael által válaszcsapásként véghez vitt bombázások a Gázai övezetben a másik oldalon fűtik erősen az indulatokat.
A Bloomberg szerint egy közel-keleti konfliktus az egész világot megrázhatja, mivel a régió kulcsfontosságú energiaexportőr és fontos hajózási útvonalakkal van tele. Az 1973-as arab-izraeli háború, amely olajembargóhoz és a fejlett gazdaságokban évekig tartó stagflációhoz vezetett, a legvilágosabb példa erre.
A világgazdaság jelen állapotában igencsak sebezhetőnek tűnik a covid-válság okozta sokk és az orosz-ukrán háború miatt kialakult energiaválság után. Egy újabb háború ismét fellobbanthatja a már éppen lenyugvó inflációt. A következmények az arab világban kiújuló zavargásoktól kezdve a jövő évi amerikai elnökválasztásig terjedhetnek, ahol a benzinárak kulcsfontosságúak a választói hangulat szempontjából.
Mindezek a lehetséges hatások attól függnek, hogy a háború hogyan alakul az elkövetkező hetekben vagy hónapokban. A Bloomberg három lehetséges forgatókönyvet vázolt fel.
Izraeli páncélozott csapatszállító járművek a Gázai övezet határának térségében, Dél-Izraelben 2023. október 15-én (Fotó: MTI/AP/Ohad Zwigenberg)
Az első forgatókönyvben az ellenségeskedések nagyrészt a Gázai övezetre és Izraelre korlátozódnak. 2014-ben három izraeli elrablása és meggyilkolása a Hamász által kiváltotta a Gázai övezet szárazföldi invázióját, amely több mint 2000 ember halálát okozta. A harcok nem terjedtek túl a palesztin területen, és az olajárakra – és a világgazdaságra – gyakorolt hatásuk korlátozott maradt.
A mostani konfliktus – ahol a áldozatok száma már magasabb – egyik lehetséges iránya mégis lényegében e tragikus történet megismétlődése lenne, az iráni olajra vonatkozó amerikai szankciók szigorításával párosulva. Teherán idén napi 700 ezer hordóval növelte olajkitermelését, melynek a visszavágása becslések szerint 3-4 dollárral növelné az olajárakat. Ezen forgatókönyv világgazdaságra gyakorolt hatása elenyésző lenne, különösen akkor, ha Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek ellensúlyoznák az iráni hordók kiesését.
A Nemzetközi Valutaalap marokkói éves találkozóján Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter interjút adott, és azt mondta, hogy egyelőre nem látja a jelentős gazdasági visszaesés jeleit.
– fogalmazott Yellen.
A második forgatókönyv azzal számol, hogy a konfliktus mégis tovább terjed. Amennyiben Libanon és Szíria is lángba borulna, akkor az gyakorlatilag egy Irán és Izrael közötti proxyháborút jelentene, a világgazdaságra gyakorolt hatás pedig jócskán megnőne.
Az ilyen irányú eszkaláció megnövelné az Izrael és Irán közötti közvetlen konfliktus valószínűségét, ami az egekbe repíthetné az olajárakat.
A feszültségek a tágabb régióban is fokozódhatna. Egyiptom, Libanon és Tunézia is gazdasági stagnálástól szenved és mind a három országban meglehetősen ingatag a politikai helyzet. Izrael válasza a Hamász támadására máris tüntetéseket váltott ki a régió számos országában.
– figyelmeztet a lap.
Ebben a forgatókönyvben a globális gazdasági hatást két sokk okozza: az olajár-növekedés és a pénzügyi piacok kockázatcsökkentő mozgása az arab tavasz idején történtekhez hasonlóan. Mindezek együttesen önmagában 0,3 százalékpontos visszaesést jelentenének globális szinten.
Végül
A Bloomberg leszögezi, a közvetlen konfliktus valószínűsége alacsony, ám ha bekövetkezik, az globális recessziót és száguldó inflációt idézhet elő.
Az amerikaiak a kezdetektől fogva igyekeznek megfékezni az indulatokat. „Jelenleg nincs semmi, ami arra utalna, hogy Irán közvetlenül részt vett volna a támadásban, annak megtervezésében vagy végrehajtásában, de ezt nagyon alaposan megvizsgáljuk” – jelentette ki Antony Blinken külügyminiszter.
Mahmúd Abbász palesztin elnök (j) és Antony Blinken amerikai külügyminiszter találkozója a jordániai fővárosban, Ammánban 2023. október 13-án (Fotó: MTI/AP/Jacquelyn Martin)
Ebben a forgatókönyvben a szuperhatalmi feszültségek fokozódása tovább ronthatná az amúgy is ingatag helyzetet. Az Egyesült Államok Izrael szoros szövetségese, míg Kína és főképp Oroszország egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait Iránnal. Nyugati tisztviselők aggódnak amiatt, hogy Kína és Oroszország kihasználja a konfliktust annak érdekében, hogy elterelje a figyelmet a világ más részeiről.
A már többször is említett olajár-növekedés természetesen ebben az esetben volna a legmeredekebb, akár azt a szintet is elérheti, amit Irak 1990-es kuvaiti inváziója generált. Ezt már nem biztos, hogy Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek termelési kapacitás-növelése képes volna megmenteni, főleg, ha Irán úgy dönt, hogy lezárja a Hormuzi-szorost, amelyen a világ napi kőolajszállításának egyötöde halad át.
A Bloomberg modellje