tóth gabi
Panaszkodik a miniszterelnök.
– fogalmazott Trudeau egy, az antiszemitizmus elleni küzdelemről szóló konferencián.
Hozzátette: már a jelenlegi konfliktus előtt is folyamatosan nőtt a zsidósággal szembeni gyűlölet.
A miniszterelnök példaként említette, hogy a múlt héten egy torontói zsidó középiskolában elkövetett gyűlölet-bűncselekményről szóló jelentéseket, a kanadai zsidóság körében tapasztalható félelmet a zsinagógák látogatásától, valamint az online térben terjedő gyűlöletkeltő retorikát.
Kanada legnépesebb városának, Torontónak a rendőrsége közölte, hogy csütörtökön letartóztatott három férfit, akik megfenyegettek egy zsidó akadémiát.
Trudeau beszédében elítélte a Hamászt, és kijelentette, hogy támogatja Izrael önvédelemhez való jogát. Ugyanakkor határozott határvonalat húzott a Hamász és a palesztinbarát hangok között.
„A Hamász nem képviseli a palesztin népet, sem a jogos törekvéseiket. Nem a muszlim vagy az arab közösségek nevében beszélnek, és nem képviselik a jobb jövőt, amelyet a palesztinok vagy gyermekeik megérdemelnek” – hangsúlyozta Trudeau.
Ismeretlen tettes vagy tettesek Molotov-koktélokat dobtak szerda hajnalban a Berlin belvárosában lévő Brunnenstrasse egyik épületére, amely egy zsinagóga mellett zsidó kulturális intézményeknek is otthont ad – számoltak be német források.
A berlini rendőrség megerősítette a támadást, amely szerdán hajnali három körül történt. Személyi sérülés nem történt, és az épület sem gyulladt ki, de a rendőrség szerint a Molotov-koktélok – amelyek végül a közösségi ház tövében elégtek – alkalmasak voltak tűz okozására.
– írja a Focus Online.
A Tagesspiegel című lap online kiadása szerint ugyan a környéken rendőri egységek járőröztek, de nem tudták megakadályozni a támadást.
A feszült izraeli–palesztin helyzet miatt a német rendőrség néhány nappal ezelőtt figyelmeztetést adott ki, mely szerint támadások várhatók zsidó intézmények ellen. A rendőrség figyelmeztetett arra is, hogy palesztinbarát elkövetők támadást intézhetnek a Berlinben és környékén élő felismerhetően izraeli és zsidó személyek ellen.
Dávid-csillagot festettek több olyan berlini épület ajtajára, ahol zsidó vallású emberek is laknak. A holokauszt idején a nácik is így jelölték meg a zsidó házakat és ingatlanokat.
A német fővárosban élő izraeliek arról számoltak be, hogy a Hamász által a Gázai övezetből indított múlt heti pusztító terrortámadás után Berlinben is megnőtt a zsidók elleni támadások száma.
Az nem világos, hogy pontosan hány incidensről van szó, de legalább három épület bejáratán is megjelent a Dávid-csillag, amit az érintettek lefotóztak, és közzétettek a közösségi médiában. A Daily Mail szerint négy esetet jelentettek a német rendőrségnek.
Az egyik incidensben érintett nő a Berliner Morgenpostnak elmondta, hogy csütörtök este vette észre a Dávid-csillagot, amit a háza falára firkáltak fel. Elmondta: az épületben lévő lakásának bejárati ajtaján egy mezuza, vagyis hagyományos zsidó talizmán van.
Egy másik nő, aki Dávid-csillagos medált visel, és Izrael-párti információkat posztol a közösségi médiában, azt nyilatkozta: nem tudja, ki firkálta a Dávid-csillagot a bejáratához, de a szomszédoktól kezdve a futárokig bárki lehetett. A nő elutasította azt a több német barátja által megfogalmazott feltételezést, hogy a szimbólummal az Izraellel való szolidaritást akarták kifejezni.
A neve elhallgatását kérő nő elmondta, hogy a háza környékén is körülnézett, hátha más Dávid-csillagokat is felfestettek, de nem találtak egyet sem, csak az ő épületén. Ekkor felvette a kapcsolatot a rendőrséggel, akik ugyan megértők voltak, de nem mondtak arról semmit, hogyan lehetne megakadályozni, hogy megismétlődjön az eset.
A német rendőrség közölte, hogy vizsgálatot indított a graffitivel kapcsolatos incidensek miatt, és a zsidó közösségi helyek körül megerősítették a biztonsági intézkedéseket – olvasható a Blikkben.
Mark Regev izraeli miniszterelnöki tanácsadó szerint a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni támadása a legsúlyosabb antiszemita indíttatású erőszakcselekmény a holokauszt óta.
Regev a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: ezúttal nem a Hamász és Izrael ütésváltásainak újabb fordulójáról van szó.
Azóta, hogy a Hamász 16 évvel ezelőtt hatalomra került Gázában, „volt négy-öt alkalom”, amikor rakétákkal támadta Izraelt, Izrael pedig válaszolt ezekre a támadásokra.
„Most már nem itt tartunk. Ami október 7-én történt, a legnagyobb támadás, a legnagyobb gyilkosság, a legnagyobb antiszemita erőszakcselekedet volt 1945 óta, a holokauszt rettenetes évei óta” – fogalmazott Regev. Hozzátette:
Izrael nem akarta ezt a háborút, a Hamász támadása meglepetésként érte, de Izrael megnyeri ezt a háborút, amely az általa szabott feltételekkel ér majd véget – mondta Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő tanácsadója.
Regev szerint a Hamász az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet módszereihez hasonló módon támad, amikor túszokat fejez le, holttesteket éget és babakocsiban ülő gyerekeket lő agyon.
Arra a kérdésre, hogy Izrael ki tudja-e szabadítani élve a Hamász által Gázába hurcolt túszokat – akiknek száma becslések szerint meghaladja a 120-at –, Mark Regev azt mondta: jóllehet reménykedik ebben, de erre nincs garancia. Hozzátette ugyanakkor: Izrael felkutatja és megbünteti mindazokat, akik a túszoknak fizikai sérelmet okoznak, „akkor is, ha ez egy évbe, tíz évbe vagy huszonöt évbe telik”.
Arra a felvetésre, hogy hírek szerint Gázában már 2200 palesztin vesztette életét az izraeli csapásokban, Mark Regev azt mondta: ezt az adatot a Hamász ellenőrzése alatt álló gázai egészségügyi minisztérium tette közzé, és ez a tájékoztatás nem tesz különbséget a fegyveres és a civil áldozatok között.
Regev szerint Izrael célja nem a civil lakosság elleni hadviselés, hanem a Hamász katonai csapásmérő kapacitásának és politikai felépítményének megsemmisítése, az, hogy a konfliktus végén a Hamásznak ne legyen politikai és katonai ellenőrzése a Gázai övezet felett.
James Cleverly brit külügyminiszter a vasárnapi BBC-műsorban kijelentette: Izraelnek joga van az önvédelemhez, kötelezettsége ugyanakkor a polgári lakosság veszteségeinek „minimalizálása”.
„Izrael megpróbálja a civileket távol tartani a veszélyektől, a Hamász azonban éppen a civil lakosságot akarja e veszélyeknek kitenni – ez az alapvető különbség kettejük között” – fogalmazott a brit külügyminiszter.
Humza Yousaf skót miniszterelnök ugyanakkor a BBC-műsorban kijelentette, hogy a gázai palesztin lakosság többségének semmi köze a Hamászhoz, mégis kollektív büntetést kénytelen elszenvedni, és ez semmivel nem igazolható.
Yousaf palesztin feleségének édesapja és édesanyja Gázában rekedt a Hamász támadása után, és a skót kormányfő a vasárnapi BBC-interjúban elmondta: anyósa az izraeli blokád kezdete óta egyetlen tojást evett és néhány korty vizet ivott. Yousaf feleségének szülei a Gázában élő családtagok meglátogatására utaztak az övezetbe, és a Hamász támadása óta nem tudják elhagyni a térséget.
A skót miniszterelnök a vasárnapi BBC-műsorban kijelentette: azonnali tűzszünetre, humanitárius folyosók kialakítására és az Egyiptomba vezető gázai határátkelő megnyitására van szükség a lakosság megsegítése végett.