kulcsár edina
Amerika “örökké” a zsidó állam mellett fog állni...
Legalább 31 amerikai volt a Hamász által október 7-én megölt “több mint 1300 ártatlan izraeli” között – mondta Biden Tel-Avivban.
Gyerekeket mészároltak le. Csecsemőket mészároltak le. Egész családokat mészároltak le. Megerőszakolások, lefejezések, élve elégetett holttestek – idézte Biden, az Iszlám Államhoz (IS, korábban ISIS) hasonlítva a Hamászt és atrocitásaikat a “tiszta, hamisítatlan gonoszsághoz”, amelyet nem lehet racionalizálni vagy mentegetni.
Amióta ez a terrortámadás megtörtént, azt láttuk, hogy Izrael 9/11-eként írják le. De egy Izrael méretű nemzet számára ez olyan volt, mint tizenöt 9/11 – mondta Biden.
Lehet, hogy a lépték más, de biztos vagyok benne, hogy ezek a borzalmak valamiféle ősi érzésre tapintottak rá Izraelben, ahogyan az Egyesült Államokban is megtörtént és megtapasztalták. -említette az elnök.
Az amerikai elnök sürgette az izraelieket, hogy ne “eméssze fel” őket az a “mindent elsöprő düh”, amelyet bizonyára éreznek, megjegyezve, hogy az amerikaiak is feldühödtek 9/11 után, “és miközben igazságot kerestünk és igazságot kaptunk, hibákat is elkövettünk”.
Biden megjegyezte, hogy a Hamász “nem képviseli a palesztin népet”, amely “szintén nagyon szenved”. A gázaiaknak “élelemre, vízre, gyógyszerekre, menedékre van szükségük”, és az USA arra kérte Izraelt, hogy járuljon hozzá az Egyiptomból a palesztin területre irányuló humanitárius szállítmányokhoz – feltéve, hogy azokat ellenőrzik, és nem a Hamászhoz kerülnek.
Az Egyesült Államok 100 millió dolláros új humanitárius segélyt ígért Gázának és Ciszjordániának egyaránt, hogy támogassa a több mint egymillió kitelepítettet és konfliktus sújtotta palesztinokat – jelentette be Biden.
Biden szerint a béke csak “kétállami megoldással” jöhet létre, és a közelmúltbeli támadások csak megerősítették “elkötelezettségét és eltökéltségét”, hogy ez megvalósuljon.
Nem vagytok egyedül. Amíg az Egyesült Államok áll – és mi örökké állni fogunk -, addig nem hagyjuk, hogy valaha is egyedül legyetek – mondta Biden az izraeli hallgatóságnak, majd így zárta:
Izrael ma, holnap és örökké biztonságos, zsidó és demokratikus állam lesz.
A tel-avivi Ben Gurion reptéren az izraeli miniszterelnök és az államfő fogadta az amerikai elnököt, aki napközben a háborús kabinet tagjaival és a Gázába hurcolt amerikai állampolgárságú túszok családjával is találkozott. Joe Biden hosszasan tárgyalt Benjámin Netanjahu kormányfővel.
– jelentette ki a miniszterelnök.
„Azon túl, hogy Izrael reagál ezekre a támadásokra, továbbra is rendelkeznie kell az önvédelemhez szükséges eszközökkel, és mi gondoskodunk arról, hogy ez így legyen. Ugyanakkor szem előtt kell tartanunk, hogy a Hamász nem képviseli a palesztin nép egészét, és csak szenvedést okoz nekik” – mondta Joe Biden.
Az amerikai elnök az izraeli vezetőkkel tartott megbeszélései után megígérte, hogy „példátlan” segélycsomagot kér Izrael számára a kongresszustól, és sürgette a humanitárius segélyek Gázába engedését.
Biden találkozott a Gázai övezetbe hurcolt mintegy kétszáz izraeli családjának képviselőivel. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok „minden követ megmozgat a túszok kiszabadítása érdekében, ez a legfontosabb kérdés”.
„Az Egyesült Államok mindig segítette Izraelt stratégiai előnyének megőrzésében, és most olyan segélycsomagot dolgoz ki számára, amely szintén ezt segíti” – mondta az elnök.
és megígérte, hogy továbbra is biztosítják az elfogórakétákat a Vaskupola izraeli légvédelmi rendszerhez. Biden elmondta, hogy „nehéz kérdéseket is feltett az izraeli vezetőknek, és felvilágosítást és valódi értékelést próbált szerezni tőlük Izrael háborús céljai elérésének módjáról”.
Az amerikai elnök bejelentette, hogy Washington százmillió dolláros humanitárius segélyt utal át „a Gázai övezetnek és a Palesztin Hatóságnak”. Hangsúlyozta, hogy szerinte a legtöbb palesztin nem a Hamász iszlamista szervezethez tartozik, nem képviseli őket ez a szervezet, és a palesztin nép is szenved.
Biden arra kérte az izraeli kormányt, hogy járuljon hozzá a Gázai övezetbe szánt humanitárius segélyek Egyiptomon keresztül történő szállításához, és bejelentette, hogy az Egyesült Államok az ügyben szorosan együttműködik az egyiptomi kormánnyal és az ENSZ-szel.
Izrael „nem fogja meghiúsítani” Egyiptomból a Gázai övezetben élő civileknek szánt humanitárius segélyek, élelmiszer, víz és gyógyszerek átadását mindaddig, amíg ezek nem kerülnek a Hamászhoz – jelentette be a Bidennel történt tárgyalásokat követően Benjámin Netanjahu miniszterelnöki hivatala.
A döntést az amerikai elnök kérésére hozta meg egyhangúlag a kormánynál sokkal szűkebb háborús kabinet – közölték. Izrael nem engedi humanitárius segélyek Gázába szállítását saját területéről mindaddig, amíg a hamászosok vissza nem juttatják Izraelbe az elrabolt embereket, és követeli, hogy a vöröskereszt addig is meglátogathassa őket.
Korábban Biden Blinkennel együtt részt vett az izraeli háborús kabinet ülésén, ahol Netanjahu megjegyezte, hogy miközben a háborúban Izrael megpróbálja minimalizálni a civileket ért károkat, a Hamász a lehető legnagyobb kárt próbálja okozni nekik.
„A győzelemhez vezető út hosszú és nehéz lesz, de ha egységesek maradunk a cél kijelölésében, érezve annak igazságosságát, valamint katonáink és népünk lelkének megtörhetetlenségét, akkor Izrael meg fogja nyerni a háborút” – mondta Netanjahu. „Az Egyesült Államok az ön oldalán áll a szabadság védelmében, az igazságosságra való törekvésben és a béke támogatásában” – hangsúlyozta Biden.