tóth gabi
A gyermeket vállaló családok komoly segítséget kapnak.
A CSOK plusz bevezetésével a gyermeket vállaló családok komoly segítséget kapnak az önálló otthon megteremtéséhez - jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Orbán Viktor a brüsszeli Közmédia Központban készített interjúban azt mondta: a kormány családpolitikai megfontolásai mélyén az az egyszerű összefüggés áll, hogyha van gyerek, van jövő, ha nincs gyerek, nincs jövő.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Kossuth Rádiónak
FORRÁS: MTI/MINISZTERELNÖKI SAJTÓIRODA/MINISZTERELNÖKI SAJTÓIRODA/BENKO VIVIEN CHER
A kormány legfontosabb feladatának a miniszterelnök azt nevezte, hogy segítse az embereket abban, hogy vállalhassanak gyerekeket. Hangsúlyozta, a kormánynak nem dolga, hogy meggyőzze, rábeszélje az embereket a gyermekvállalásra, "ezt a komcsi propagandát" nem szívesen látná. Ehelyett az a feladat, hogyA KORMÁNY SEGÍTSEN, HOGY AZ EMBEREK NE ÜTKÖZZENEK OLYAN AKADÁLYBA, AMI VISSZATARTJA ŐKET A GYERMEKVÁLLALÁSTÓL.Közölte: egy éve dolgoznak a 2024. január 1-jével bevezetendő új támogatási formán, ami a régi városi CSOK-ot váltja, alkalmazkodva a megváltozott pénzügyi körülményekhez, és a szerdai kormányülésen jóvá is hagyták az előterjesztést.
A Ripost utánajárt és egy csokorba gyűjtött minden tudnivalót a saját otthonra vágyó fiatal családok új lehetőségeiről:
A CSOK Plusz a kormány új családtámogatási intézkedése azon házasok és családok számára, akik még terveznek gyermekvállalást. A kamattámogatott hitelkonstrukcióból lehet új vagy nagyobb otthont vásárolni vagy akár a már meglévőt is lehet bővíteni belőle.
A változtatásra azért volt szükség, mert a világgazdasági helyzet miatt az előző CSOK a városokban már nem lett volna kedvező.
Rengeteg apró változásra került sor, az igényelhető összegtől kezdve, a kedvezményeken át egészen a szükséges önrészig. Szintén fontos változás, hogy csak házaspárok és csak a megszületendő gyermek után vehetik fel. De fontos megemlíteni azt is, hogy a régi konstrukcióval szemben már egy vállalt gyermek esetén is kérhető hitel.
Új, az első közös otthon megvételére, nagyobb otthonba költözésre és lakásbővítésre is felhasználható otthonteremtési támogatás.
2024. január elsejétől lehet igényelni a támogatást.
A kamattámogatott hitelkonstrukció az ország egész területén igénybe vehető, a feltétel, hogy 5 ezer lakosúnál nagyobb településről legyen szó.
Egy gyermek után 15 millió, kettő esetében 30 millió, három gyermek esetében 50 millió forint hitel igényelhető.
Az áremelkedés fékezése érdekében az első közös otthon megvásárlása esetén az ingatlan értékének felső határa 80 millió forint, lakásbővítés vagy újabb gyermekek születése miatti nagyobb lakásba költözés esetén 150 millió forint az értékhatár.
A hitelfelvétel után egy évig csak a kamatot kell fizetni, a vállalt gyermek megszületésekor pedig kérhető egy éves hitelfizetési moratórium.
Fix 3 százalékos kamattal vehető igénybe a CSOK Plusz.
A CSOK Plusz hitelkonstrukció az édesanyák 41 éves koráig igényelhető. Kétéves átmeneti időszakban azonban azok az idősebb nők is kérhetik a támogatott hitelt, akik igazoltan túl vannak várandósságuk 12. hetén.
Mint írtuk, a hitelfelvétel után egy évig csak a kamatot kell fizetni, a vállalt gyermek megszületésekor pedig kérhető egy éves hitelfizetési moratórium. A második és minden további gyermek megszületése esetén a tőkéből 10 millió forintot elengednek.
Az első közös otthon megvételekor elegendő 10 százalékos önrészt biztosítani (az önerő lehet akár a babaváró hitel is), másik lakásba költözés vagy bővítés esetében pedig 20 százalékos önerővel kell a családoknak rendelkezniük.
Igen, Csák János miniszter bejelentése értelmében a hitel futamideje 10-25 évig terjedhet.
Nem, telekvásárlásra nem lehet felhasználni.
A falusi CSOK már ismert szabályai természetesen érvényben maradnak, most pedig újra kiegészülnek a városi CSOK-kal.
Íme videónk:
Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter a szerda esti rendkívüli Kormányinfó bejelentette, hogy jövő januártól ismét igényelhető a CSOK nevű otthonteremtési program, ezúttal már azonban CSOK Plusz néven. A változtatásra azért volt szükség, mert a világgazdasági helyzet miatt az előző CSOK a városokban már nem lett volna kedvező.
A bejelentett részletekből az derül ki, hogy minden eddiginél egyszerűbben juthatnak a fiatal családok új otthonhoz, ráadásul akár saját önerő sem szükséges az első ingatlanvásárláshoz. A BiztosDöntés.hu elemzése alapján kijelenthető, hogy a Babaváró igénylésével együtt a fiatal családoknak lényegében önrész nélkül lesz módjuk az első lakáshoz jutáshoz, hiszen a kormányzat ezt januártól a jelenlegi 20 helyett 10 százalékos önerő vállalása mellett teszi elérhetővé számukra.
Erre a célra pedig a 80 millió forintos felső értékhatár esetében a 11 millió forintra emelkedő Babaváró támogatás összege elegendő lesz.
A Bankmonitor pedig már azt is kiszámolta, hogy a különböző összegű hitelekhez mekkora jövedelemre van szükség páronként, illetve, hogy milyen havi törlesztővel számolhatnak az igénylők:
25 éves futamidő esetén | 15 millió esetén | 30 millió esetén | 50 millió esetén |
Babaváró nélkül a törlesztő | 71.500 Ft | 143,000 Ft | 237,500 Ft |
Babaváró felvétele esetén a törlesztő | 117,500 Ft | 189,000 Ft | 283,500 Ft |
Minimum nettó jövedelem Babaváró nélkül | 143,000 Ft | 286,000 Ft | 475,000 Ft |
Minimum nettó jövedelem Babaváróval | 235,000 Ft | 378,000 Ft | 567,000 Ft |
A hitelek fix három százalékos kamattal igényelhetők. Már azt is tudni lehet, hogy a hitelfelvétel után egy évig csak a kamatot kell fizetni, a vállalt gyermek megszületésekor pedig kérhető egy éves hitelfizetési moratórium. A második és minden további gyermek megszületése esetén a tőkéből 10 millió forintot elengednek.
A CSOK Plusz kedvezményes hitele a Falusi CSOK vissza nem térítendő támogatása mellé is igényelhető lesz.
A Falusi CSOK esetében egységesítik a vissza nem térítendő támogatási összegeket: 1 gyereknél 1 millió Ft, 2 gyereknél 4 millió Ft, míg 3 gyereknél 15 millió Ft jár majd a családoknak. Ez az újépítésű lakóházat vásárlóknak jelent majd pénzügyi előnyt, ők ugyanis az eredeti tervek alapján a jövő évtől 0,6, 2,6, illetve 10 millió Ft-ra lettek volna jogosultak.
A miniszter szerda este megerősítette: az 5 ezer főnél kisebb településeken, vagyis a Falusi CSOK-nál nem lesz értékhatár az ingatlanokat illetően.
Csák János a Kormányinfón kitért arra is, hogy a családi-otthonteremtési kedvezmény 2015-ös bevezetése óta 233 ezer család vette igénybe, a kormány 754 milliárd forintot szánt erre a célra.