kulcsár edina
Sokan elemzik a magyar miniszterelnök szavait.
Emberemlékezet óta más magyar politikus nem próbálkozott hasonló előadással, a nemzetközi politika mély összefüggéseinek elemzésével – mondta el az Origónak adott interjúban Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője a miniszterelnök tusványosi beszéde kapcsán.
Orbán Viktor egyedülálló személyiség a magyar politikában, teljesítménye, gondolkodása és tapasztalata is kiemeli a többi szereplő közül.
"EMBEREMLÉKEZET ÓTA MÁS MAGYAR POLITIKUS NEM PRÓBÁLKOZOTT HASONLÓ ELŐADÁSSAL, A NEMZETKÖZI POLITIKA MÉLY ÖSSZEFÜGGÉSEINEK ELEMZÉSÉVEL.
A magyar baloldal az Európai Unió vagy az ukrajnai háború kapcsán a liberális fősodor közhelyeit szokta puffogtatni, Kína felemelkedéséről, a kétpólusú világrendről vagy az Európai Unió bezárkózásáról a világversenyben nincs mondanivalója. De a nyugati világ egyre több percembernek tűnő politikusa sem próbálkozik már hasonló mélységű előadással." -mondta Mráz Ágoston.
Többen azt tippelték, hogy akár egy több pontból álló béketervet vázol majd fel, de ez elmaradt. Mi lehet ennek az oka? -kérdezte az Origo munkatársa.
Egy miniszterelnöki beszédet sosem szabad összetéveszteni a kívánságműsorokkal. Ennek ellenére volt szó a békéről közvetetten. Egyrészt jelezte a miniszterelnök, hogy magyar kormányfőként tisztában kell lennie hazája méretével és befolyásoló képességével. Arról, hogy az Amerika és a Kína közötti egyensúly eltolódása békésen vagy háborúval kísérve történik-e, nem Magyarország dönt. Másrészt korábban azt is hangsúlyozta, hogy
AZ UKRAJNAI BÉKETÁRGYALÁSOK KEZDETE WASHINGTONTÓL FÜGG. ÍGY MAGYARORSZÁGNAK NEM A BÉKESZERZŐDÉS KITALÁLÁSA, HANEM ANNAK SÜRGETÉSE A FELADATA.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő, Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke (b) és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke (j) a miniszterelnök előadása előtt a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban, az erdélyi Tusnádfürdőn 2023. július 22-én
FORRÁS: MTI/MINISZTERELNÖKI SAJTÓIRODA/MINISZTERELNÖKI SAJTÓIRODA/BENKO VIVIEN CHER
Mi volt a miniszterelnök beszédének fő üzenete, és mi adta az idei beszéd különlegességét?
A fő üzeneteit maga a kormányfő is kiemelte, mindennapi életünkre talán két gondolatnak lesz kiemelt hatása. Egyrészt „a világgazdaságban összeköttetéseket teremteni" gondolatán alapul az a stratégia, amely Magyarországot az erős nyugati és a felemelkedő keleti pólus gazdasági találkozóhelyévé szeretné tenni, például a jövő autógyártásában. Másrészt „az európai uniós vitákban harcolni" célkitűzés arra utal, hogy hiába keresi a magyar kormány a jövőben is a megállapodás lehetőségét Brüsszellel, a családpolitika, a migráció és a háborúból való kimaradás történelmi távlatokban fontos elveiből soha nem fog engedni.
Nem okozott túl nagy meglepetést, hogy a bukaresti nagykövetünket ma reggelre a román külügyminisztériumba kérették - írja legújabb Facebook-bejegyzésében Szijjártó Péter külgazdasaági és külügyminiszter. Mit kell gondolnunk erről az ügyről?
A román külügy nagy hibát vétett, és ezt a magyar miniszterelnök némi iróniával ki is használta. A nagykövet beidézése olyan, mint amikor egy öngól után az ellenfelet hibáztatják. Ugyanakkor fontos azt is hangsúlyozni, hogy a kormányfő beszédében a Romániával való együttműködést is felajánlotta több területen.
Visszatérve Orbán Viktorra: több médium is írt arról, hogy a miniszterelnök 2040-ig tervez. Ez valóban így van?
Aki Magyarország jövőjét akarja biztosítani és alakítani, még ennél is tovább kell tervezzen.
Éppen azért fontosak a tusnádfürdői beszédek, mert jelzik, hogy a magyar kormányfő látja és érti a hazánkat körbevevő nemzetközi teret, amelyben megpróbálja biztosítani a magyar mozgásteret.
Ez független attól, hogy személyesen meddig tervez a magyar kormányfő. Korábban ez ügyben a választók, a felesége és a Jóisten befolyását emelte ki. Egy biztos, feladatának tartja, hogy a szuverén Magyarország története a következő nemzedékek alatt is folytatódjon.